wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:10

wroclaw.pl strona główna

UWAGA! Wrocław Cup 2025 trwa na placu Wolności

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. 200 lat Zakładu Narodowego im. Ossolińskich

200 lat Zakładu Narodowego im. Ossolińskich

Data publikacji: Autor:

Ossolineum we Wrocławiu to jedna z najważniejszych polskich instytucji, która łączy funkcje naukową, edukacyjną, historyczną, kulturową, społeczną oraz polityczną. – Dwustulecie Ossolineum to wyjątkowe wydarzenie, bo niewiele jest instytucji w Polsce, które tak długo zachowały ciągłość istnienia – mówi dr Adolf Juzwenko, dyrektor Zakładu Narodowego im Ossolińskich.

Reklama

 Wydarzenia związane z jubileuszem Zakładu Narodowego im. Ossolińskich zaplanowano na kilka miesięcy, ich kulminacyjnym momentem będzie 5 czerwca gala w Operze.

– Ossolineum to instytucja, przed którą przed 200 laty jej twórca postawił trudne zadanie – mówi dr Adolf Juzwenko, dyrektor Ossolineum. – Miała ona pomagać zniewalanemu narodowi w zachowaniu własnej tożsamości. Ossoliński uznał, że skutecznie służyć będzie temu przedsięwzięciu instytucja, w skład której wejdą Biblioteka, Muzeum i Wydawnictwo.

Ossolińskie zbiory biblioteczne i muzealne ułatwiały historykom i twórcom literackim badanie dziejów Rzeczpospolitej i jej związków z Europą, a publikacje ossolińskiej oficyny wydawniczej docierały do Polaków we wszystkich zaborach.

Dzisiaj Ossolineum to renomowana instytucja, nie tylko gromadząca zbiory – sztukę, mapy, starodruki, rękopisy, kolekcje wybitnych osobowości. To także ośrodek badawczy i edukacyjny oraz wydawnictwo. Zakres działalności ZNiO będzie można poznać m.in. z licznych wystaw prezentujących dorobek i osiągnięcia Ossolineum.

Wystawa 200 lat Ossolineum

Wystawa 200 lat Ossolineum

Wystawa / Dla wszystkich
Termin od 5 czerwca 2017 do 30 listopada 2017

Miejsce Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu

Zobacz
Wystawa plenerowa Zapamiętane, zapomniane…

Wystawa plenerowa Zapamiętane, zapomniane…

Wystawa / W plenerze
Termin od 5 czerwca 2017 do 30 listopada 2017

Miejsce Ogród Ossolineum

Zobacz

We Wrocławiu w magazynach Ossolineum znajduje się dzisiaj ok. 30 proc. przedwojennej kolekcji. Większa jej część jest we Lwowie, ale obiekty ofiarowane szacownej instytucji, wskutek różnych zbiegów losu, można oglądać m.in. w muzeach w Lublinie, Rzeszowie, tylko we Wrocławiu w Muzeum Narodowym jest kilkadziesiąt obrazów, które według dyr. Adolfa Juzwenki, formalnie należą do Ossolineum.

Kurier z Warszawy – L.U.C w Muzeum Pana Tadeusza

Kurier z Warszawy – L.U.C w Muzeum Pana Tadeusza

Koncert
Termin 6 czerwca 2017 20:00

Miejsce Muzeum Pana Tadeusza

Zobacz

Historia Ossolineum: we Lwowie

1817

Hrabia Józef Maksymilian Ossoliński kupuje na potrzeby przyszłej biblioteki zrujnowane budynki kościoła i dawnego klasztoru karmelitanek bosych we Lwowie. Zgodę na założenie instytucji wyraża cesarz Austrii Franciszek I. Pochodzący z arystokratycznej rodziny pisarz, badacz literatury i kolekcjoner, prefekt Nadwornej Biblioteki Cesarskiej w Wiedniu, postanowił: „Wszystkie moje księgi drukowane, rękopisma, zbiory rycin, map, medali, obrazów, posągów na założenie publicznej biblioteki w mieście stołecznym Galicji, Lwowie, przekazuję i przeznaczam”.

Budynek Ossolineum we Lwowie, fot. archiwum ZNiO

W innym miejscu Ossoliński wyznał: „Pragnąłem jedynie zrobić przysługę mojej ojczyźnie rozciągnąć jej użyteczność do najdalszych pokoleń.”

W 1827 r. zbiory Ossolińskiego z Wiednia przewożone są do Lwowa. To 26 tysięcy 182 druków, 708 rękopisów, ok. 2000 rycin, 1128 numizmatów, 224 arkuszy map, 1184 minerały i muszle.

1823

Józef Maksymilian Ossoliński podpisuje układ z księciem Henrykiem Lubomirskim, zobowiązujący księcia do przekazania do Ossolineum swoich kolekcji sztuki oraz utworzenia Muzeum Lubomirskich. 

Ossolineum we Lwowie. Galeria obrazów w Muzeum Lubomirskich, fot. ZNiO we Wrocławiu

Jeszcze w tym samym roku Lubomirski powołuje na pierwszego dyrektora Zakładu księdza Franciszka Siarczyńskiego. W ciągu kolejnych dwustu lat Ossolineum kierowali m.in. historycy, bibliotekarze, literaturoznawcy, teatrolodzy, edytorzy. Od 1990 roku Ossolineum kieruje dr Adolf Juzwenko.  

1832

Otwarcie czytelni naukowej, początek działalności biblioteki. Uruchomienie drukarni, w której publikowane są m.in. prace naukowe powstałe w oparciu o zbiory ossolińskie, początek działalności wydawniczej.

Czytelnia w Ossolineum we Lwowie, fot. ZNiO we Wrocławiu

Jednak dopiero w 1878 r. rozpoczyna działalność Wydawnictwo Książek Szkolnych w ZNiO. W 1919 na jego bazie powstaje Wydawnictwo Ossolineum. W 1933 r. przejmuje ono serię „Biblioteka Narodowa” tomiki serii ukazują się do dziś. 

1939

W trakcie ewakuacji zbiorów Ossolineum ginie dyrektor L. Bernacki. Mieszkańcy Lwowa i nie tylko przekazują Ossolineum w depozyt swoje kolekcje w przekonaniu, że tu będą one bezpieczne. W ten sposób do Ossolineum trafia m.in. rękopis „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

Kopanie rowów w 1939 roku we Lwowie, fot. ZNiO we Wrocławiu

W czasie wojny Ossolineum kilkukrotnie zmienia przynależność Instytucjonalną. W 1940 r. władze sowieckie z Biblioteki Ossolineum i pięciu innych bibliotek Lwowską Filię Biblioteki Akademii Nauk Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. W po wybuchu wojny niemiecko-radzieckiej władze Generalnego Gubernatorstwa podejmują decyzję o włączeniu książnicy w struktury Biblioteki Państwowej (Staatsbibliothek Lemberg).

Ossolineum we Wrocławiu

1944

Z powodu zbliżającego się frontu władze niemieckie zarządzają ewakuację części zbiorów ossolińskich ważnych, ich zdaniem, dla kultury niemieckiej. Mieczysław Gębarowicz, kierownik biblioteki, podejmuje decyzję o ukryciu w dwóch transportach niemieckich najcenniejszej części kolekcji Ossolineum. Przewieziono je do Biblioteki Jagiellońskiej, a potem miały trafić dalej w głąb Rzeszy. Transport porzucono w miejscowości Zagrodno na Dolnym Śląsku.

1946

Władze sowieckie postanawiają przekazać do Polski część zbiorów lwowskiego Ossolineum, a nowy polski rząd na nową siedzibę wskazuje Wrocław i budynek dawnego klasztoru krzyżowców z czerwoną gwiazdą.

Rozpakowywanie zbiorów ossolińskich we Wrocławiu, fot. ZNiO we Wrocławiu

Pierwszy transport zbiorów ossolińskich ze Lwowa przyjeżdża do Wrocławia w lipcu tego samego roku, kolejny w marcu 1947 r.

Ostatecznie do Wrocławia przewieziono ok. 27 proc. dawnych zbiorów bibliotecznych (w tym tylko 15 proc. czasopism) oraz ok. 4 proc. zbiorów muzealnych. Trafiają tu także zbiory porzucone przez Niemców w Zagrodnie na Dolnym Śląsku, w tym rękopis „Pana Tadeusza”.

Już we wrześniu 1947 r. uruchomiono czytelnię, udostępniając część zbiorów środowisku akademickiemu. Z czasem Ossolineum zostaje instytucją w strukturach Polskiej Akademii Nauk.

Czytelnia Ossolineum, lata 60., fot. T.Drankowski/ZNiO we Wrocławiu

1990

Nowy dyrektor Biblioteki ZNiO dr Adolf Juzwenko podejmuje starania o restytucję fundacji ZNiO, a w 1992 r. rozpoczęły się rozmowy ze stroną ukraińską w sprawie odzyskania kolekcji ossolińskich pozostawionych we Lwowie.

W 2004 r. na podstawie umowy z Biblioteką im. Stefanyka we Lwowie Ossolineum uzyskuje pełny dostęp do swych pozostawionych kolekcji, z możliwością ich opracowania i kopiowania.

1999

Jan Artur Tarnowski podpisuje akt notarialny, na mocy którego rękopis „Pana Tadeusza” zostaje sprzedany gminie Wrocław, a następnie przekazany przez nią na własność Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich.

 Gmach główny Ossolineum we Wrocławiu, fot. A.Solnica/ZNiO we Wrocławiu

W 2016 r. w kamienicy we wrocławskim Rynku otwarte zostaje Muzeum Pana Tadeusza, które jest częścią Ossolineum. Prezentowany jest w nim m.in. rękopis „Pana Tadeusza” oraz Gabinety Świadków Historii poświęcone Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu i Władysławowi Bartoszewskiemu. W ciągu roku muzeum odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy osób.

Opracowanie przygotowane na podstawie materiałów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama