wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. 154 lata temu urodził się Max Berg

U podstaw wszelkiej twórczości leżą matematyczne, kosmiczne proporcje – pisał w jednej ze swoich prac. Był architektem miejskim Wrocławia w latach 1909-1924. Jego najsłynniejszym dziełem jest oczywiście wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, wrocławska Hala Stulecia. Ale pamiątek po Maksie Bergu znajdziecie w mieście więcej. Oto niektóre z nich.

Reklama

Elektrownia wodna przy mostach Pomorskich

<p>Budynki elektrowni wodnych przy moście Pomorskim Południowym</p> Oleksandr Poliakovsky
Budynki elektrowni wodnych przy moście Pomorskim Południowym

Wybudowana została w latach 1921-1924 w miejscu dawnego młyna. Budynek zaprojektował Max Berg, we współpracy z Ludwigiem Moshamerem i Richardem Konwiarzem. Od 1993 roku figuruje w rejestrze zabytków. Nadal pełni także swoją pierwotną funkcję. Należy do spółki Tauron Ekoenergia.

Cafe Berg, ul. Podwale

Cafe Berg nad fosą miejską Oleksandr Poliakovsky
Cafe Berg nad fosą miejską

Niewielka kawiarenka nad fosą. Przed wojną była tu pijalnia mleka. Na przełomie XX i XXI wieku różnego rodzaju sklepiki i punkty usługowe, z grami RPG i dorabianiem kluczy włącznie. W 2019 roku miasto wyremontowało budynek. Powstała w nim kawiarnia.

Trzy lata temu nasza kamera towarzyszyła jej otwarciu:

Dawna łaźnia przy ul. Curie-Skłodowskiej

Dziś mieszczą się tu pizzeria i biura, ale pierwotnie był to budynek łaźni miejskiej. Wiele spośród wybudowanych w okolicy kamienic czynszowych nie posiadało wówczas w mieszkaniach łazienek. 

<p class="MsoNormal">Dawna łaźnia miejska przy ul. Curie-Skłodowskiej 1</p> Oleksandr Poliakovsky
Dawna łaźnia miejska przy ul. Curie-Skłodowskiej 1

(Kamienice czynszowe przy obecnych ul. Wrocławczyka i Polaka wybudował inny znany wrocławianin – Julius Schottländer, możecie o tym przeczytać tutaj.)

W 1912 roku władze miasta zadecydowały więc o wzniesieniu publicznej łaźni. Max Berg zaprojektował ją na planie litery „V”. W budynku zastosowano nowatorskie jak na ówczesne czasy rozwiązania: m.in. prefabrykaty, żelbet, konstrukcję szkieletową.

Kaplica na Cmentarzu Osobowickim

<p>Kaplica na Cmentarzu Osobowickim</p> Oleksandr Poliakovsky
Kaplica na Cmentarzu Osobowickim

Wybudowana w latach 1920-1921 kaplica, jest jednym z pierwszych we Wrocławiu budynków z nurtu tzw. Neues Bauen – z płaskim dachem, oszczędnymi dekoracjami, jasną elewacją. Max Berg zaprojektował ją wspólnie z Albertem Kempterem. Kaplica służy do dziś.

Budynek szpitala przy Hoene-Wrońskiego

Dawny Miejski Szpital Dziecięcy, ul. Hoene-Wrońskiego Oleksandr Poliakovsky
Dawny Miejski Szpital Dziecięcy, ul. Hoene-Wrońskiego

Główny gmach szpitala dziecięcego przy Schulgasse (obecna ul. Hoene-Wrońskiego) wybudowano w latach 1910-1911 według projektu Maksa Berga. Po wojnie znajdowały się tu kliniki Akademii Medycznej (ob. Uniwersytetu Medycznego). W 2015 roku budynek kupiła Politechnika Wrocławska. Po remoncie służy studentom Wydziału Matematycznego i Wydziału Medycznego.

Zobaczcie, co w maju 2023 o świeżo odremontowanym budynku mówił prof. Jerzy Ilkosz:

Ratusz przy moście Grunwaldzkim – czyli niezrealizowane projekty Berga

Max Berg fascynował się drapaczami chmur. Nie tylko projektował śmiałe wieżowce, ale zabiegał równocześnie o uregulowania prawne, które powstrzymałyby ich niekontrolowane, naruszające zasady urbanistyki i estetyki  wznoszenie. W obu przypadkach zderzył się z urzędniczą ścianą.

<p><span style="font-family: Calibri, sans-serif; font-size: 14.6667px;">Max Berg przy wsp&oacute;łpracy Richarda Konwiarza, projekt nowego ratusza w formie wieżowca na miejscu dawnej gazowni miejskiej przy placu Powstańc&oacute;w Warszawy, wersja czterdziestokondygnacyjna, widok od strony mostu, 1919&ndash;1921</span></p> Zbiory Muzeum Architektury we Wrocławiu
Max Berg przy współpracy Richarda Konwiarza, projekt nowego ratusza w formie wieżowca na miejscu dawnej gazowni miejskiej przy placu Powstańców Warszawy, wersja czterdziestokondygnacyjna, widok od strony mostu, 1919–1921

Gdyby nie to… Wrocławski nowy ratusz stałby koło mostu Grunwaldzkiego. O tym i innych niezrealizowanych projektach dowiecie się więcej w Muzeum Architektury.

Wystawa „Gdyby. Niezrealizowane wizje nowoczesnego Wrocławia” trwa do końca tygodnia. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama