wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:55

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. 154 lata temu urodził się Max Berg

U podstaw wszelkiej twórczości leżą matematyczne, kosmiczne proporcje – pisał w jednej ze swoich prac. Był architektem miejskim Wrocławia w latach 1909-1924. Jego najsłynniejszym dziełem jest oczywiście wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, wrocławska Hala Stulecia. Ale pamiątek po Maksie Bergu znajdziecie w mieście więcej. Oto niektóre z nich.

Reklama

Elektrownia wodna przy mostach Pomorskich

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Budynki elektrowni wodnych przy moście Pomorskim Południowym</p> Oleksandr Poliakovsky
Budynki elektrowni wodnych przy moście Pomorskim Południowym

Wybudowana została w latach 1921-1924 w miejscu dawnego młyna. Budynek zaprojektował Max Berg, we współpracy z Ludwigiem Moshamerem i Richardem Konwiarzem. Od 1993 roku figuruje w rejestrze zabytków. Nadal pełni także swoją pierwotną funkcję. Należy do spółki Tauron Ekoenergia.

Cafe Berg, ul. Podwale

Niewielka kawiarenka nad fosą. Przed wojną była tu pijalnia mleka. Na przełomie XX i XXI wieku różnego rodzaju sklepiki i punkty usługowe, z grami RPG i dorabianiem kluczy włącznie. W 2019 roku miasto wyremontowało budynek. Powstała w nim kawiarnia.

Trzy lata temu nasza kamera towarzyszyła jej otwarciu:

Dawna łaźnia przy ul. Curie-Skłodowskiej

Dziś mieszczą się tu pizzeria i biura, ale pierwotnie był to budynek łaźni miejskiej. Wiele spośród wybudowanych w okolicy kamienic czynszowych nie posiadało wówczas w mieszkaniach łazienek. 

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p class="MsoNormal">Dawna łaźnia miejska przy ul. Curie-Skłodowskiej 1</p> Oleksandr Poliakovsky
Dawna łaźnia miejska przy ul. Curie-Skłodowskiej 1

(Kamienice czynszowe przy obecnych ul. Wrocławczyka i Polaka wybudował inny znany wrocławianin – Julius Schottländer, możecie o tym przeczytać tutaj.)

W 1912 roku władze miasta zadecydowały więc o wzniesieniu publicznej łaźni. Max Berg zaprojektował ją na planie litery „V”. W budynku zastosowano nowatorskie jak na ówczesne czasy rozwiązania: m.in. prefabrykaty, żelbet, konstrukcję szkieletową.

Kaplica na Cmentarzu Osobowickim

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Kaplica na Cmentarzu Osobowickim</p> Oleksandr Poliakovsky
Kaplica na Cmentarzu Osobowickim

Wybudowana w latach 1920-1921 kaplica, jest jednym z pierwszych we Wrocławiu budynków z nurtu tzw. Neues Bauen – z płaskim dachem, oszczędnymi dekoracjami, jasną elewacją. Max Berg zaprojektował ją wspólnie z Albertem Kempterem. Kaplica służy do dziś.

Budynek szpitala przy Hoene-Wrońskiego

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Dawny Miejski Szpital Dziecięcy, ul. Hoene-Wrońskiego Oleksandr Poliakovsky
Dawny Miejski Szpital Dziecięcy, ul. Hoene-Wrońskiego

Główny gmach szpitala dziecięcego przy Schulgasse (obecna ul. Hoene-Wrońskiego) wybudowano w latach 1910-1911 według projektu Maksa Berga. Po wojnie znajdowały się tu kliniki Akademii Medycznej (ob. Uniwersytetu Medycznego). W 2015 roku budynek kupiła Politechnika Wrocławska. Po remoncie służy studentom Wydziału Matematycznego i Wydziału Medycznego.

Zobaczcie, co w maju 2023 o świeżo odremontowanym budynku mówił prof. Jerzy Ilkosz:

Ratusz przy moście Grunwaldzkim – czyli niezrealizowane projekty Berga

Max Berg fascynował się drapaczami chmur. Nie tylko projektował śmiałe wieżowce, ale zabiegał równocześnie o uregulowania prawne, które powstrzymałyby ich niekontrolowane, naruszające zasady urbanistyki i estetyki  wznoszenie. W obu przypadkach zderzył się z urzędniczą ścianą.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p><span style="font-family: Calibri, sans-serif; font-size: 14.6667px;">Max Berg przy wsp&oacute;łpracy Richarda Konwiarza, projekt nowego ratusza w formie wieżowca na miejscu dawnej gazowni miejskiej przy placu Powstańc&oacute;w Warszawy, wersja czterdziestokondygnacyjna, widok od strony mostu, 1919&ndash;1921</span></p> Zbiory Muzeum Architektury we Wrocławiu
Max Berg przy współpracy Richarda Konwiarza, projekt nowego ratusza w formie wieżowca na miejscu dawnej gazowni miejskiej przy placu Powstańców Warszawy, wersja czterdziestokondygnacyjna, widok od strony mostu, 1919–1921

Gdyby nie to… Wrocławski nowy ratusz stałby koło mostu Grunwaldzkiego. O tym i innych niezrealizowanych projektach dowiecie się więcej w Muzeum Architektury.

Wystawa „Gdyby. Niezrealizowane wizje nowoczesnego Wrocławia” trwa do końca tygodnia. 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl

Powódź na Dolnym Śląsku