wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:30

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Darmowy kompostownik - wygoda i ekologia
Darmowy kompostownik - wygoda i ekologia

fot. Chajd, źródło: Wikipedia, (lic.CC)

Wydział Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia już trzeci raz realizuje projekt, w ramach którego mieszkańcom Wrocławia udostępniane są darmowe kompostowniki.

Reklama

Czym jest kompost?

To nawóz organiczny powstający głównie z resztek roślinnych. Charakteryzuje się znaczącą zawartością azotu, potasu i przyswajalnych form fosforu. Zatem dzięki odpadom zielonym z naszych przydomowych ogródków możemy zasilać rośliny. Kompost nadaje się jako dodatek do sadzenia roślin (także tych doniczkowych), drzew i krzewów. Nawozem powstałym w ten sposób można również zasilić przydomowy trawnik, rozsypując cienką warstwę kompostu na jego powierzchni.

Jak dochodzi do przekształcenia odpadów w nawóz?

Poprzez biologiczną przemianę, na którą mają wpływ: rodzaj kompostowanego materiału oraz stopień jego rozdrobnienia, dostępność tlenu, wilgotność, temperatura oraz ilość mikroorganizmów biorących czynny udział w kompostowaniu. Aby móc prawidłowo kompostować odpady, można zwrócić się do Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego o udostępnienie kompostownika na okres 3 lat. Ubiegać się o to mogą mieszkańcy Wrocławia posiadający przydomowe ogródki (nie dotyczy działkowiczów) oraz placówki oświatowe położone na terenie miasta. Montaż urządzenia jest bardzo prosty i nie zajmuje więcej niż 20-30 minut. Najlepiej umieszczać go w zacienionym miejscu, bezpośrednio na płaskim gruncie, tak, aby nadmiar wilgoci z kompostowanego materiału mógł odpłynąć do gleby, a mikroorganizmy glebowe przeniknąć do kompostu.

Jak zbierać kompost?

Chcąc prawidłowo kompostować odpady zielone, należy pamiętam też o tym, aby materiał umieszczać w kompostowniku warstwami, oraz by nie był on zbyt mokry ani nadmiernie wysuszony. W okresie wiosenno-letnim otwieramy zawór dostępu powietrza w klapie, natomiast jesienią i zimą kolisty zawór zamykamy, aby przedłużyć czas kompostowania też o te chłodne miesiące. W naturalny sposób rodzi się pytanie co należy wrzucać do kompostownika. Otóż nadaje się do niego wiele różnych odpadków organicznych, takich jak chwasty bez nasion, zwiędła skoszona trawa, liście, rozdrobnione gałęzie, igliwie, kora, trociny, opadłe owoce, kwiaty cięte i doniczkowe, zielone części roślin, niezadrukowana rozdrobniona tektura, a także odpadki kuchenne pochodzenia roślinnego (np. obierki warzyw), popiół drzewny z kominka czy ogniska – ważne jednak, aby był zimny.

Kompostownik to produkt bardzo trwały, jednak po dłuższym czasie użytkowania może ulec zniszczeniu. Wówczas należy rozebrać go na drobne części i wrzucić do stosownego pojemnika na odpady plastikowe. 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl