wroclaw.pl strona główna SmartCity Wrocław – inwestycje, nowe technologie, lepsze miasto SmartCity - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:05

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. SmartCity
  3. Aktualności
  4. Wrocław w setce najbardziej inteligentnych miast świata

Wrocław w setce najbardziej inteligentnych miast świata

Redakcja www.wroclaw.pl,

Panorama Wrocławia widoczna ze Sky Tower
Panorama Wrocławia widoczna ze Sky Tower

Wrocław znalazł się wśród stu metropolii w rankingu najbardziej inteligentnych miast świata – tak wynika z raportu IESE Cities in Motion Index 2019. W tegorocznej czołówce są Londyn, Nowy Jork i Amsterdam.

Reklama

W międzynarodowym rankingu IESE Cities in Motion Index 2019 są tylko dwa polskie miasta – Wrocław zajął 95 lokatę (utrzymał pozycję z 2017 r.) oraz Warszawa, na 69 pozycji, przed dwoma laty miejsce 54.

– W rankingach tego typu często liczy się nie tyle pozycja, na której się uplasowaliśmy, ile sam fakt, że znaleźliśmy się w setce najbardziej inteligentnych miast świata. Obecność Wrocławia w IESE Cities in Motion Index 2019 w towarzystwie światowych stolic innowacji i zaawansowanych technologii to powód do dumy i dowód na to, że rozwijanie idei smart city w stolicy Dolnego Śląska to słuszna droga – podkreśla Robert Bednarski, dyr. Biura SmartCity i Zarządzania Projektami UM Wrocławia.

Smart city to jakość życia

IESE Cities in Motion to platforma badawcza uruchomiona wspólnie przez Centrum Globalizacji i Strategia i Departament Strategii IESE Business School.

Raport IESE Cities in Motion Index 2019 analizuje wszystkie aspekty składające się na jakość życia w mieście. Ranking objął 174 miasta z 80 krajów na świecie.

Każde miasto analizowane było za pomocą zestawu wskaźników dotyczących m.in. ekonomii, kapitału ludzkiego, środowiska naturalnego, zarządzania, planowania przestrzennego, zasięgu międzynarodowego, wydajności i zaawansowanych technologii, mobilności i transportu. Każdy z tych elementów jest oceniany i punktowany. W tym roku najwyżej oceniono: Londyn, Nowy Jork i Amsterdam.

– Wart podkreślenia jest fakt, że jesteśmy w tym zestawieniu jako jedno z dwóch polskich miast. Zdajemy sobie sprawę, że przed nami dużo wyzwań, ale konsekwentnie staramy się rozwijać Wrocław w aspektach gospodarczym, środowiskowym, mobilności, transportu i zarządzania publicznego, mając na celu podnoszenie jakości życia mieszkańców i efektywniejsze funkcjonowanie naszego miasta – dodaje Robert Bednarski.

Wrocław stawia na smart city

We Wrocławiu najwięcej projektów smart city dotyczy transportu. Ich celem jest zwiększenie mobilności, czyli przemieszczanie się w sposób wygodny, szybki i bezpieczny, z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. Istotna jest tu również dbałość o środowisko naturalne.

Przykłady zrealizowanych projektów:

  • miejska wypożyczalnia samochodów elektrycznych Vozilla
  • system roweru miejskiego Nextbike
  • rozwój Inteligentnego Systemu Transportu (ITS),
  • nowy system dokonywania opłat w strefie płatnego parkowania
  • innowacyjny w skali całej Polski bezgotówkowy system płatności w pojazdach MPK
  • aplikacja Mobill do wyznaczania trasy i płatności za przejazd transportem publicznym
  • aplikacja BLISKO do powiadomień ostrzegawczych (awarie, zdarzenia pogodowe) dla mieszkańców
  • cykle warsztatów z robotyki dla dzieci (obcokrajowcy mieszkający we Wrocławiu i dzieci z niepełnosprawnościami)
  • Smart Flow - narzędzie do inteligentnego zarządzania siecią wodociągową
  • serwis Open Data Wrocław - otwarte zbiory danych miejskich przeznaczone do użytku mieszkańców

W przygotowaniu do realizacji:

  • nowy system kolejkowy dla klientów Urzędu Miejskiego
  • system zarządzania zajętością parkingów dla autokarów turystycznych składający się z aplikacji mobilnej i platformy dla zarządców parkingów dla autokarów i dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami (obejmuje ponad 90 miejsc dla autokarów i wszystkie miejsca dla niepełnosprawnych w strefie A i B)

Projekty badające nowe technologie prowadzone w ramach programu CityLab Wrocław:

  • projekt precyzyjnej geolokalizacji pojazdów komunikacji miejskiej (na potrzeby docelowej modyfikacji sygnalizacji świetlnej dla ułatwienia poruszania się pojazdów transportu publicznego)
  • usprawnienie opieki nad seniorami i osobami niepełnosprawnymi – projekt badawczy polegający na wypracowaniu rozwiązań informatycznych służących poprawie jakości życia osób starszych i wymagających zdalnej opieki (rozwój „monitoringu” osób starszych czy stworzenie systemu wspierania opiekunów i wolontariuszy)
  • usprawnienie parkowania w centrum miasta: 2 projekty parkingowe: monitoring zajętości miejsc postojowych wraz z wskazaniem dostępnych miejsc i trasy dojazdu w aplikacji (testy odbywają się na ul. Bałuckiego i Zapolskiej)
  • projekt badawczy związany z budową systemu monitoringu jakości powietrza w parkach na terenie Wrocławia (montaż stacji pogodowych i budowa aplikacji mobilnej wskazującej parametry jakości powietrza wraz z modułem predykcyjnym)
  • nowe usługi miejskie z wykorzystaniem infrastruktury oświetleniowej – projekt realizowany na ul. Powstańców Śląskich, polega na wymianie oświetlenia na LED wraz z czujkami zmierzchowymi, dodatkowo planowane jest rozszerzenie funkcji słupów oświetleniowych o dodatkowe usługi
  • usprawnienie systemu zarządzania miejskimi koszami na odpady przy użyciu czujników zamontowanych w koszach i platformy do optymalizacji przejazdu miejskich służb oczyszczania

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl