wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:21

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Startupy z Wrocławia i Berlina wyślą satelitę na Księżyc
wizualizacja źródło: Scanway
wizualizacja

Kosmiczne startupy: Scanway z Polski i German Orbital Systems z Niemiec – podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju technologii potrzebnej do wysłania mikrosatelity na orbitę Księżyca. Start planowany jest w 2025 r. i może być to pierwszy komercyjny satelita z Europy wysłany w kierunku Księżyca. Twórcy spółki Scanway są laureatami nagrody – „30 Kreatywnych Wrocławia.

Reklama

Scanway z Wrocławskiego Parku Technologicznego oraz German Orbital Systems z Berlina, to dwie firmy związane z rynkiem nowoczesnych technologii kosmicznych – New Space. Przedsiębiorstwa zajmują się opracowywaniem rozwiązań dla małych satelitów typu CubeSat.

– Być może w Polsce tego jeszcze dobrze nie widzimy, ale na całym świecie sektor kosmiczny przechodzi księżycowy renesans. Chcemy być częścią inicjatyw związanych z naszym naturalnym satelitą, a także współtworzyć formujący się na nowo rynek kosmiczny – mówi Jędrzej Kowalewski, założyciel i prezes spółki Scanway.

Specjaliści rynku New Space podkreślają, że jesteśmy obecnie świadkami kolejnego międzynarodowego wyścigu na Księżyc. Chiny wylądowały na jego powierzchni już dwoma łazikami. NASA zadeklarowała, że w ciągu pięciu lat, kolejny Amerykanin będzie chodził po powierzchni Srebrnego Globu. Inwestorzy prywatni już dostrzegają ogromny biznesowy potencjał w komercjalizacji eksploracji Księżyca

Wrocławianie i berlińczycy w drodze na Księżyc

Wrocławski berliński startup mają już kosmiczne doświadczenia. Niemiecka firma German Orbital Systems wysłała na orbitę już pięć satelitów. Scanway – dostarczył między innymi komorę pomiarową – kluczowy składnik suborbitalnego eksperymentu naukowego DREAM, realizowanego przez Politechnikę Wrocławską i Europejską Agencję Kosmiczną. Od półtora roku spółka realizuje również projekt satelity do obserwacji Ziemi o nazwie ScanSAT, wdrażanemu dzięki dofinansowaniu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Urządzenie ma rozpocząć obrazowanie Ziemi najpóźniej w 2021 r.

Biznes i księżycowy renesans

Niemiecki fundusz – Interstellar Ventures, który pomógł w nawiązaniu polsko-niemieckiej kooperacji, zadeklarował kapitał w wysokości do 100 mln euro na pomysły biznesowe z obszaru New Space m.in. związane z inicjatywami eksploracyjnymi Księżyca.

Przyszli astronauci oraz sondy kosmiczne wymagają stworzenia niezawodnej infrastruktury systemów nawigacyjnych, rozpoznawczych i telekomunikacyjnych. Ostatnie dwa z tych zadań mogą zostać wsparte przez rozwiązania, będące owocem współpracy Scanway i German Orbital Systems. Technologia ta wkrótce zostanie przetestowana na orbicie. Wrocławska spółka kończy właśnie projekt badawczo-rozwojowy związany z technologiami komunikacji laserowej i obserwacji Ziemi z orbity.

30 Kreatywnych Wrocławia

Twórcy Scanwaya są laureatami nagrody – „30 Kreatywnych Wrocławia”. W tym plebiscycie nagrodzono już ponad 70 wrocławian, którzy teraz odnoszą sukcesy nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie.

Wrocław zdobywa… kosmos

Scanway, to kolejny przykład wrocławskich marzeń o kosmosie. 17 kwietnia 2019 r. na Międzynarodową Stację Kosmiczną wystrzelone zostały pierwsze w historii, dwa nanosatelity – Światowid i KRAKsat, zaprojektowane i skonstruowane przez wrocławskich inżynierów z firmy SatRevolution.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl