wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:30

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Pierwsza polska kosmiczna wiertarka powstała we Wrocławiu [ZDJĘCIA, WIDEO]
od lewej: Jędrzej Kowalewski, Mikołaj Podgórski, Dorota Budzyń, w środku na dole: Kamil Sieciński źródło: Scanway
od lewej: Jędrzej Kowalewski, Mikołaj Podgórski, Dorota Budzyń, w środku na dole: Kamil Sieciński

Skonstruowali pierwszą polską kosmiczną wiertarkę, która już za miesiąc zostanie wystrzelona ponad atmosferę. Urządzenie pomoże przy wydobywaniu pierwiastków z asteroid i konstruowaniu maszyn górniczych do pracy w kosmosie. Teraz twórcy wynalazku zbierają pieniądze na podróż do szwedzkiego kosmodromu. To kolejny przykład wrocławskich marzeń o kosmosie.

Reklama

Wydobywanie cennych surowców spod powierzchni astroid – o tym marzą twórcy unikalnej w skali światowej aparatury, pozwalającej na zbadanie procesu wiercenia w skałach w warunkach stanu nieważkości i próżni kosmicznej. Wszystko za sprawą młodego startupu z Wrocławia – firmy Scanway (scanway.pl), rozwijającego się we Wrocławskim Parku Technologicznym. Młodzi inżynierowie, nawiązując współpracę z Europejską Agencją Kosmiczną i Politechniką Wrocławską, w ciągu półtorarocznego projektu o nazwie DREAM (DRilling Experiment for Asteroid Mining, czyli Eksperyment Wiercenia dla Górnictwa Asteroidalnego) skonstruowali pierwszą polską kosmiczną wiertarkę.

źródło: Scanway

– DREAM to taki nasz sen o polskim kosmosie – śmieje się Dorota Budzyń, specjalista ds. projektów kosmicznych w firmie Scanway. – Chcemy, aby nasze badania przyczyniły się do rozwoju górnictwa kosmicznego.

Wiercenie w asteroidach może być bardzo opłacalne. Są tam takie pierwiastki, jak choćby złoto, platyna, tantal. Ich ilość jest niewielka na Ziemi, a istnieją asteroidy w 80% składające się z takich materiałów.

źródło: Scanway

Jak się wierci w warunkach mikrograwitacji

Wczesną wiosną 2017 r. urządzenie powstałe we Wrocławiu zostanie wystrzelone na pokładzie rakiety suborbitalnej w przestrzeń kosmiczną. Lot ma sprawdzić, jak się wierci w warunkach mikrograwitacji.

źródło: Scanway

– Gdy w mieszkaniu będziemy wiercić w suficie, pył poleci nam na głowę. Jak w ścianie – to na panele. Innymi słowy, na dół, bo tak działa na Ziemi grawitacja. W kosmosie już tak łatwo nie jest. Jak wtedy będą zachowywały się cząsteczki? W którą stronę polecą? Pod jakim kątem? Z jaką prędkością? My niedługo powinniśmy to wiedzieć – tłumaczy Jędrzej Kowalewski, prezes firmy Scanway.

źródło: Scanway

Potrzebują pieniędzy na podróż do szwedzkiego kosmodromu

Rakieta z aparaturą skonstruowaną we Wrocławiu zostanie wystrzelona z kosmodromu Esrange na północy Szwecji. Wrocławski zespół DREAM szuka funduszy, żeby dotrzeć na miejsce startu i przygotować aparaturę do lotu. Na wyjazd siedmiorga inżynierów potrzeba 25 tys. zł, które zostaną przeznaczone na bilety lotnicze i pobyt w hotelu na terenie kosmodromu. Od kilku dni na platformie crownfundingowej odpalprojekt.pl zespół zbiera pieniądze, oferując w zamian rozmaite nagrody – od certyfikatu potwierdzającego wsparcie po nalepki, naszywki i silnik, który będzie wiercił w kosmosie.

– Każdy może dołożyć swoją cegiełkę do pierwszego wrocławskiego eksperymentu kosmicznego – przekonuje Jędrzej Kowalewski.

Na zdjęciu: Jędrzej Kowalewski, Mikołaj Podgórski, Dorota Budzyń, Maksymilian Żurman, Kamil Sieciński, źródło: Scanway

Kim są konstruktorzy pierwszej polskiej kosmicznej wiertarki

Zespół tworzą młodzi ludzie w wieku 24-30 lat. Pochodzą z Wrocławia i Dolnego Śląska. Poznali się na Politechnice Wrocławskiej, gdzie uczyli się na różnych wydziałach: Mechanicznym, Elektroniki, Mechaniczno-Energetycznym. Obecnie, niektórzy jeszcze studiują, inni mają już tytuł inżyniera.

– Poznaliśmy się przy projekcie FREDE, czyli stratosferycznej misji Politechniki Wrocławskiej (www.frede.pwr.edu.pl). W tym projekcie wspólnie projektowaliśmy urządzenie do lotu balonowego, które na wysokości 30 km zbierało dane na temat szkodliwości freonów dla powłoki ozonowej – mówi Jędrzej Kowalewski.

Zespół połączonych sił firmy Scanway, Wrocławskiego Parku Technologicznego i Politechniki Wrocławskiej działa w ramach programu Europejskiej Agencji Kosmicznej o nazwie REXUS/BEXUS, który umożliwia zespołom badawczym z całej Europy wystrzelenie swojego eksperymentu na pokładzie rakiety lub balonu stratosferycznego.

Pierwszą polską kosmiczną wiertarką mieli okazję zobaczyć m.in.: dr Michał Kurtyka, wiceminister energii i Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia

– Cieszę się, że takie przedsięwzięcia mogą rozwijać się we współpracy z Wrocławskim Parkiem Technologicznym i mocno trzymam kciuki za powodzenie całej akcji. Dzięki grupie młodych, zdolnych naukowców marzenia o polskim podboju kosmosu powoli stają się rzeczywistością – mówi Maciej Potocki, prezes zarządu Wrocławskiego Parku Technologicznego SA.

Wrocław zdobywa… kosmos

Zespół DREAM to kolejny przykład wrocławskich marzeń o kosmosie. Na początku 2018 wrocławski SatRevolution SA planuje wystrzelić na orbitę – Światowida i dwie Rusałki, pierwsze polskie satelity komercyjne. Firma ma w planach budowę fabryki satelitów.

Czytaj także:

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl