wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Pakiet Pomocowy
  4. Pakiet dla spółdzielców

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w lokalu użytkowym należącym do spółdzielni mieszkaniowej mogą liczyć na wsparcie w ramach Wrocławskiego Pakietu Pomocowego.

Reklama

Pakiet dla spółdzielców from Wroclaw

Współpraca ze spółdzielcami

W czasie pandemii koronawirusa współpraca na linii Miasto-Spółdzielcy objęła kolejne obszary. Spółdzielniom i ich mieszkańcom przekazano niemal 240 tys. maseczek. Ponadto przygotowano Pakiet Dla Spółdzielców, w ramach którego m.in. odraczana jest zapłata podatku od nieruchomości za lokale użytkowe działające w nieruchomościach spółdzielczych.

– Szacuje się, że pod zarządem spółdzielni żyje we Wrocławiu nawet 200 tys. osób. Oczywistym jest zatem współpraca ze Spółdzielcami. Poza przyznawanymi już Certyfikatami Bezpieczeństwa przygotowaliśmy swoistą „tarczę” wspierającą spółdzielnie mieszkaniowe w walce ze skutkami pandemii koronawirusa. W ten sposób pomagamy nie tylko spółdzielniom, ale także przedsiębiorcom działających w ich lokalach – tłumaczy Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Przygotowany Pakiet dla Spółdzielców obejmuje m.in. odroczenie zapłaty podatku od nieruchomości za lokale użytkowe działające w nieruchomościach spółdzielczych. Z odroczenia zapłaty podatku skorzystać mogą te spółdzielnie, które udzielą ulgi przedsiębiorcom korzystającym z ich lokali.

Wysokość odroczonego do zapłaty podatku jest proporcjonalna do wysokości wsparcia udzielonego przez spółdzielnię.

– Stworzyliśmy te narzędzia, aby pomagać zarówno przedsiębiorcom, jak i spółdzielniom. Umarzamy, rozkładamy na raty, odraczamy różne opłaty. Pomagamy poprzez spółdzielnie, bo tak, zgodnie z prawem, możemy to robić – tłumaczy Marcin Urban, skarbnik Wrocławia.

W ramach wsparcia można ubiegać się także o rozłożenie na raty i odroczenie opłat za użytkowanie wieczyste nieruchomości należących do miasta – do grudnia 2020 r., w zakresie lokali użytkowych należących do spółdzielni mieszkaniowych, zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej przez przedsiębiorców.

– W lokalach spółdzielczych prowadzi działalność gospodarczą wielu przedsiębiorców. Musimy ich chronić. Dlatego wspólnie z Wrocławską Radą Spółdzielców i prezydentem Wrocławia wypracowaliśmy narzędzia wsparcia tak, by ochronić wiele miejsc pracy – mówi Mirosław Lach, wrocławski radny, członek Wrocławskiej Rady Spółdzielców i wieloletni prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe.

Dodatkowe formy wsparcia w Pakiecie

  • zawieszenie opłaty „śmieciowej”, dla tych którzy zawiesili prowadzenie gospodarczej z powodu epidemii COVID-19
  • nie są naliczane odsetki związane z odroczeniem lub rozłożeniem na raty należności (np. podatku od nieruchomości), dla przedsiębiorców korzystających z lokali użytkowych należących do spółdzielni mieszkaniowych;
  • możliwość zastosowania stawki właściwej dla budynków mieszkalnych w przypadku lokali użytkowych w budynkach mieszkalnych należących do spółdzielni mieszkaniowej, jeżeli nie są wykorzystywane (zajęte) na prowadzenie działalności gospodarczej.

Jak zwracają uwagę spółdzielcy – wsparcie oferowane przez Miasto Wrocław jest unikatowe w skali kraju. – Kwoty wypłat mikro pożyczek poprzez Powiatowy Urząd Pracy pokazują, jak ważny jest we Wrocławiu sektor gospodarki. Według stanu na 29 maja wypłaciliśmy łącznie ponad 114 milionów złotych – wymienia prezydent Jacek Sutryk.

Podczas konferencji prasowej na wrocławskim Rynku przedstawiciele Wrocławskiej Rada Spółdzielców podkreślali wagę współpracy pomiędzy miastem a spółdzielniami mieszkaniowymi.

– Mam nadzieję, że z naszego przykładu skorzystają inni prezydenci, burmistrzowie, wójtowie, bo warto chronić miejsca pracy ludzi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji i z dnia na dzień nie mieli żadnych dochodów – podkreśla Mirosław Lach.

Maseczki ochronne dla mieszkańców

W czasie epidemii Wrocławskie Centrum Wsparcia Społecznego przekazało mieszkańcom, za pośrednictwem spółdzielni mieszkaniowych, ponad 240 tys. maseczek ochronnych. – Specjalne pakiety z maseczkami dystrybuujemy naszym mieszańcom. Ta wymierna forma wsparcia jest uzupełnieniem działań, np. dezynfekcji, które spółdzielnie podejmują aby zwiększać bezpieczeństwo mieszkańców – mówi Marek Dera, zastępca prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe.

Certyfikaty Bezpieczeństwa

Przykładem współpracy jest przyznawanie od 2017 roku Wrocławskich Certyfikatów Bezpieczeństwa. To program zachęcający i promujący stosowanie szeregu ułatwień w budynkach mieszkalnych. W ramach certyfikatu przyznawane są „gwiazdki” – stopnie zaawansowania wdrożonych rozwiązań.

Pierwszą gwiazdkę we Wrocławskim Certyfikacie Bezpieczeństwa można otrzymać za umożliwienie szybkiego dostępu do budynków dla służb ratunkowych, które w razie problemów z dostaniem się do danej nieruchomości posługują się przypisanym do niej kodem bezpieczeństwa. Patrol policyjny czy straż pożarna, które muszą szybko interweniować w zamkniętym budynku, otrzymują taki kod z Centrum Zarządzania Kryzysowego UMW.

Od początku w Programie, na różnym etapie uczestniczy niemal 200 budynków reprezentowanych przez zarządców wspólnot, spółdzielni i innych zarządzających obiektami w mieście.Obecnie w ramach Programu nagrodzonych jest ponad 100 obiektów na różnym etapie Certyfikacji, w tym aż 94 budynki zarządzane przez wrocławskie spółdzielnie mieszkaniowe.

Wsparcie w czasie pandemii – Wrocławski Pakiet Pomocowy

To między innymi szybki dostęp do:

– wsparcia informacyjnego poprzez miejskie Centrum Wsparcia Przedsiębiorców w zakresie pomocy oferowanej przez Powiatowy Urząd Pracy:

– instrumentów wsparcia realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Wrocławski Pakiet Pomocowy dla przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa

Pomoc dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność na terenie spółdzielni mieszkaniowej

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl