wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:22

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Hala sportowa i basen? Co będzie w starej elektrociepłowni
Elektrociepłownia Czechnica źródło: mat. prasowe
Elektrociepłownia Czechnica

Centrum edukacyjne, hala widowiskowo-sportowa, basen, a może multimedialna instytucja kultury – to koncepcje zagospodarowania starej elektrociepłowni Czechnica, która zostanie zamknięta. W jej miejsce, w Siechnicach pod Wrocławiem KOGENERACJA wybuduje nowoczesną elektrociepłownię na gaz. Inwestycja ma być gotowa do końca 2022 r.

Reklama

Elektrociepłownia Czechnica należy do Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A., który to jest producentem ciepła i energii elektrycznej. Obecnie jest to największy wytwórca ciepła sieciowego we Wrocławiu i w gminie Siechnice, które wykorzystywane jest na potrzeby centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej i jako ciepło technologiczne.

Poinformowano, że w Siechnicach pod Wrocławiem KOGENERACJA wybuduje nowoczesną elektrociepłownię na gaz. Inwestycja ma być gotowa do końca 2022 r. Będą z niej korzystać m.in. mieszkańcy południowych osiedli Wrocławia. Tym samym stara elektrociepłownia zostanie zamknięta.

Co będzie w starej elektrociepłowni Czechnica?

W czerwcu br. KOGENERACJA podpisała z władzami gminy list intencyjny w sprawie zagospodarowania obiektów elektrociepłowni Czechnica po jej zamknięciu.

– Siechnicka elektrociepłownia służyła lokalnej społeczności ponad sto lat. Nadchodzi czas, kiedy urządzenia produkujące ciepło i energię elektryczną przejdą na „zasłużoną emeryturę”. Jednak piękno i jedyny w swoim rodzaju charakter tego miejsca skłania nas ku temu, by wykorzystać walory tej infrastruktury tak, by mogła ona służyć jeszcze kolejnym pokoleniom - mówi Paweł Szczeszek, rezes KOGENERACJI S.A.

Sygnatariusze listu chcą, by blisko trzyhektarowy obszar obecnego zakładu został zrewitalizowany i pełnił nowe funkcje gospodarcze, społeczne i publiczne. Efektem ma być utworzenie na terenie obiektu centrum edukacyjnego z obszaru nauk fizyczno – matematycznych, związanych z procesami produkcji i zarządzania energią, ale nie tylko.

– Ogromny potencjał tej lokalizacji daje podstawy do snucia odważnych planów. Może ona służyć mieszkańcom i gościom naszej gminy jako  hala widowiskowo-sportowa, basen, a może multimedialna instytucja kultury – podkreśla Milan Ušák, burmistrz Siechnic.

Historia elektrociepłowni

Elektrownia Czechnica w Siechnicach została wybudowana na przełomie XIX i XX w. Wchodziła wówczas w skład przedsiębiorstwa Wacker-Chemie GmbH. W latach 1909-45 należała do koncernu Elektrizitätswerk Schlesien. Po zakończeniu II wojny światowej zakład przeszedł w ramach nacjonalizacji pod nadzór ZSRR. W 1947 r. nieczynny zakład został przekazany Polakom, którzy zajęli się jego odbudową.

Zaprojektowano wówczas nową elektrownię z wykorzystaniem istniejących budynków – projekt przygotowało Warszawskie Biuro Projektów Energetycznych. W 1979 r. rozpoczęto przebudowę elektrowni Czechnica na elektrociepłownię. W tym samym roku dostarczała już ona ciepło do Kombinatu Ogrodniczego w Siechnicach, a w 1981 r. rozpoczęła dostarczanie ciepła do Wrocławia.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl