wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. We Wrocławiu trwają bezpłatne półkolonie dla niepełnosprawnych dzieci

Ponad 70 niepełnosprawnych dzieci bierze udział w pierwszych tego typu półkoloniach organizowanych przez Fundację „Potrafię Pomóc” we Wrocławiu. Dzięki wsparciu władz miasta wakacyjny pobyt w Ośrodku dla Wyjątkowych Dzieci przy ul. Horbaczewskiego 24 jest bezpłatny.

Reklama

Niezwykłe półkolonie odbywają się w dwóch turach, po dwa tygodnie każda. Pierwszy cykl, w którym uczestniczy 36 dzieci, już trwa i zostanie zakończony w połowie lipca, drugi wystartuje 15 lipca.

– Od wielu lat wzmacniamy system wsparcia niepełnosprawnych dzieci i ich rodziców czy opiekunów. Niedawno podwyższyliśmy subwencję dla przedszkoli, które przyjmują dzieci z niepełnosprawnościami. Teraz, pierwszy raz we Wrocławiu, organizujemy wakacyjne bezpłatne półkolonie dla tych dzieci. To program pilotażowy, który – mam nadzieję – będzie się tylko rozwijał. Chcemy w ten sposób pomóc dzieciom, ale także rodzicom. Mogę obiecać, że podczas mojej prezydentury o potrzebach osób z niepełnosprawnościami będziemy zawsze pamiętać – podkreśla prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

Duże wsparcie dla dzieci i rodziców

Wakacje to wyjątkowo trudny czas dla rodziców niepełnosprawnych dzieci, wiążący się z zamkniętymi szkołami czy sezonem urlopowym w specjalistycznych ośrodkach. Tymczasem rzadko który rodzic może sobie pozwolić na odpowiednio długi urlop, a zatrudnienie wykwalifikowanego opiekuna to bardzo duży koszt.

– Okres wakacyjny to moment odpoczynku i relaksu. Dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami to jednak szczególnie trudny czas, gdy często trzeba wybierać pomiędzy pracą, a opieką nad dzieckiem. Dzięki empatii i doświadczeniu prezydenta Jacka Sutryka oraz Fundacji „Potrafię Pomóc” udało nam się zorganizować półkolonie, podczas których dzieci mają nie tylko zapewnioną opiekę na najwyższym poziomie, ale również mogą brać udział w grach, zabawach i skorzystać z wielu atrakcji – wylicza Magdalena Razik-Trziszka, radna Rady Miejskiej Wrocławia i pomysłodawczyni bezpłatnych półkolonii dla niepełnosprawnych dzieci.

Od lewej: Bartłomiej Skrzyński, rzecznik ds. Osób Niepełnosprawnych i dyrektor Biura "Wrocław Bez Barier", Adam Komar, prezes Fundacji „Potrafię Pomóc”, Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia i Magdalena Razik-Trziszka, radna Rady Miejskiej Wrocławia. Fot. Bartosz Moch

Od lewej: Bartłomiej Skrzyński, rzecznik ds. Osób Niepełnosprawnych i dyrektor Biura "Wrocław Bez Barier", Adam Komar, prezes Fundacji „Potrafię Pomóc”, Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia i Magdalena Razik-Trziszka, radna Rady Miejskiej Wrocławia. Fot. Bartosz Moch

Radości z pomocy, jaką dla rodzica opiekującego się niepełnosprawnym dzieckiem niosą półkolonie, nie kryje mama 7-letniej Zosi, uczestniczki pierwszego turnusu, na co dzień zmagającej się z dziecięcym porażeniem mózgowym i z lekooporną padaczką.

– To nieocenione wsparcie dla nas wszystkich. Dla Zosi to przyjemnie spędzony czas przy wyjątkowych zajęciach, jak np. muzykoterapia, a dla mnie możliwość normalnej pracy, pozałatwiania swoich spraw i nawet chwili odpoczynku w okresie wakacyjnym – wyjaśnia Agnieszka Jasicka.

Organizacja półkolonii i dodatkowe zapisy

Półkolonie odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-16.00. Po zjedzeniu wspólnego śniadania dzieci uczestniczą w zajęciach w podgrupach, ułożonych pod względem możliwości rozwojowych uczestników. W programie przewidziano wiele atrakcji, animacji i zabaw, ale również specjalistyczne zajęcia psychologiczne, logopedyczne czy dogo- i aromaterapię.

– Dziękujemy władzom miasta za wsparcie i finansowanie tej inicjatywy. Dzięki temu możemy zrealizować niezwykłe półkolonie, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem – mówi Adam Komar, prezes Fundacji „Potrafię Pomóc”.

W programie półkolonii przewidziano wiele atrakcji, animacji i zabaw, ale również specjalistyczne zajęcia psychologiczne, logopedyczne czy dogo- i aromaterapię. Fot. Bartosz Moch

W programie półkolonii przewidziano wiele atrakcji, animacji i zabaw, ale również specjalistyczne zajęcia psychologiczne, logopedyczne czy dogo- i aromaterapię. Fot. Bartosz Moch

Jak podkreślają organizatorzy w ciągu kilku pierwszych godzin zapisów wypełniono całą listę pierwszego turnusu. W sumie zgłosiło się nawet trzy razy więcej chętnych, niż przewidywana liczba miejsc.

Pomimo zakończenia podstawowych zapisów, wciąż jeszcze można zgłaszać się na listę rezerwową na drugi turnus, który wystartuje w połowie lipca. W tym celu wystarczy skontaktować się z Ośrodkiem dla Wyjątkowych Dzieci przy ul. Horbaczewskiego: tel. 693 700 600 lub pod adresem e-mail [email protected]

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl