wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:45

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Praca i kariera. Oni mogą w tym pomóc

Mentor to ten, który dzieli się doświadczeniem zawodowym, mentee to student, podopieczny. W Programie Montoringowym przekazywana jest wiedza o rynku i środowisku pracy w konkretnej branży. Nie chodzi o staż ani praktykę, chodzi o to, aby jak najszybciej zweryfikować swoje wyobrażenie o tym gdzie chce się pracować.

Reklama

W tym roku do programu przystąpiło 59 mentorów, w tym 19 zgłosiło chęć prowadzenia mentoringu w języku angielskim, głównie są to mentorzy z międzynarodowych korporacji.

Co studentom daje mentoring 

Program powstał, aby studenci uzyskali informację o charakterze pracy w wybranej branży. Jak to działa, na przykładzie mentorów z korporacji tłumaczy Elżbieta Oleniacz-Czajka, zastępca kierownika Bura Karier Uniwersytetu Wrocławskiego i koordynatorka Programy Mentoringowy:

– Są studenci, którzy kończą mentoring z przedstawicielem korporacji i wiedzą, że praca w tym środowisku, to tempo pracy, specyficzna hierarcha i ścieżka kariery, są dla nich. A są tacy, którzy podczas tych pięciu spotkań dowiadują się, że z całą pewnością nie jest to miejsce dla nich. I po to jest właśnie ten program: aby student zweryfikował swoje wyobrażenie o rynku pracy – podkreśla Elżbieta Oleniacz-Czajka.

A oprócz tego studenci uczą się dojrzałości zawodowej: punktualności, wykonywania tego, do czego się zobowiązali, realizowanie poleceń i przygotowywania się do spotkań.

Dla kogo jest mentoring 

Oprócz tego, że mentee musi być studentem Uniwersytetu Wrocławskiego, nie ma innych ograniczeń. Może studiować dowolny kierunek na dowolnym roku.

– Nasz program nie jest jednak dla każdego. Jest dla tych, którzy są gotowi zmierzyć się ze swoimi oczekiwaniami i mają czas na dodatkową pracę – mówi Elżbieta Oleniacz-Czajka.

Po pierwsze, student musi wypełnić ankietę. A tam należy wskazać zarówno potrzeby i oczekiwania wobec mentoringu, jak i uzasadnienie, dlaczego wybrał konkretnego mentora. Nie można tego zrobić na kolanie, ponieważ mentor wybiera mentee na podstawie tych wypowiedzi.

Po drugie, trzeba przemyśleć, jak proces mentoringu powinien przebiegać.

– Przygotowujemy spotkanie, podczas którego uświadamiamy studentom, że to od nich zależy, ile dostaną od mentora, że muszą sami wyznaczyć sobie cele – mówi Elżbieta Oleniacz-Czajka. – Od mentora na tym etapie oczekujemy, że określa, czy i w jakim zakresie jest w stanie spełnić oczekiwania studentów.

Po trzecie, student musi znaleźć czas na realizowanie zadań zleconych przez mentora.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Uczestnicy Programu Mentoringowego 2022/2023&nbsp;</p> Biuro Karier Uniwersytetu Wrocławskiego
Uczestnicy Programu Mentoringowego 2022/2023 

Pięć spotkań albo kontakt przez wiele lat

W jednej edycji programu mentor i mentee spotykają się co najmniej pięć razy. Ale w praktyce bywa różnie. Zazwyczaj kontakt trwa znacznie dłużej niż program. 

Kim są mentorzy?

Biuro Karier każdego roku publikuje ogłoszenie o naborze mentorów, ale Program Mentoringowy ma już taką renomę, że specjaliści zgłaszają się już sami.

– Zaczynaliśmy od kilkunastu osób, a teraz, już od kilku lat, mamy około sześćdziesięciu mentorów – mówi Elżbieta Oleniacz-Czajka. – Zdecydowana większość to osoby, które wiele osiągnęły w swojej branży. Wśród nich są prezesi i dyrektorzy.

Ponieważ na UWr jest ogromny wachlarz specjalności, Biuro Karier nawiązuje współpracę z praktykami działającymi w różnych środowiskach: naukowym, biznesowym, administracyjnym. Są to przedstawiciele międzynarodowych korporacji, firm marketingowych i kreatywnych, kancelarii prawniczych, sądów, a nawet szkół.

– Trzy lata temu do tej grupy dołączyli naukowcy. Oni są dla tych studentów, którzy zastanawiają się nad karierą naukową – mówi koordynatorka programu.

Mentorzy nie dostają wynagrodzenia. Uczestniczą w programie z różnych powodów, ale najczęściej, aby poznać oczekiwania młodych osób wobec rynku pracy albo znaleźć zaangażowanego stażystę, choć – należy to podkreślić – znalezienie pracownika nie jest celem Programu Mentoringowego.

Sylwetki mentorów i link do formularza zgłoszeniowego znajdziesz są na stronie Biura Karier.

Jakich mentorów wybierają studenci?

Co ciekawe, studenci częściej wybierają mentora, który nie działa w branży zbieżnej z kierunkiem studiów mentee. Studenci sprawdzają w ten sposób, czy poradzą sobie w zupełnie innych zawodach.

– Każdego roku najwięcej zgłoszeń jest do mentorów z HR, zwłaszcza z zacięciem coachingowym – mówi Elżbieta Oleniacz-Czajka. – Dzięki tym umiejętnościom pomagają zaplanować ścieżkę kariery i odkryć potencjał studenta.

Jaki jest harmonogram programu mentoringowego? 

  • Do 3 grudnia Biuro Karier przyjmuje zgłoszenia studentów.
  • Do 20 grudnia mentorzy wybierają studentów, z którymi będą się spotykali.
  • Od marca do czerwca mentorzy i mentee mają czas na spotkania.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl