wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:40

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wystawa sztuki i internetowa aukcja charytatywna

W Bibliotece Uniwersyteckiej od środy 3 kwietnia do wtorku 30 kwietnia prezentowane są prace uczniów Liceum Sztuk Plastycznych. Są portrety, prace z plenerów, martwa natura i kopie najwybitniejszych artystów. Jest też grafika. Przy 12 pracach zamieszczono kod QR. To znak, że można je licytować na internetowej charytatywnej aukcji dla Sebastiana, wrocławskiego strażaka, który uległ wypadkowi.

Reklama

– Jeśli jesteś utalentowanym człowiekiem, nie oznacza to, że coś otrzymałeś, oznacza to, że możesz coś dać – tymi słowami Carla Gustawa Junga, Łukasz Zembrzuski, kierownik Biura ds. Odpowiedzialności Społecznej UWr otworzył wystawę „Poszukiwania” w Bibliotece Uniwersyteckiej. – Młodzi artyści, przekazując prace, dzielą się swoimi talentami. A my, utalentowani w innych dziedzinach, możemy coś dać, biorąc udział w licytacji – dodał.

Wystawa prac 25 uczniów

W holu, tuż przy wejściu głównym do Biblioteki, rozstawione są sztalugi. To na nich prezentowane są prace uczniów. W sumie można obejrzeć kilkadziesiąt prac, różnych pod względem tematu i technik wykonania.

– Pokazujemy prace zrealizowane na zajęciach dydaktycznych z malarstwa i grafiki artystycznej oraz zrodzone z potrzeby serca naszych uczniów – powiedziała podczas otwarcia Iwona Wawrzyniak-Jankowska, dyrektorka Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Kopystyńskiego.

Obrazy wykonano w dwóch pracowniach: malarstwa i rysunku, pod kierunkiem Agnieszki Traczyńskiej, Katarzyny Rutkowskiej i Pawła Sobolewskiego, oraz grafiki i druku, pod kierunkiem Manfreda Batora.

– Wystawę traktujemy jako przekrój prac studyjnych, które wykonujemy w szkole – wyjaśnia Agnieszka Marciniak-Kucharska, kuratorka wystawy. – Dlatego prezentujemy martwe natury, prace rysunkowe studyjne, portrety, obrazy wykonane podczas plenerów.

Kilka obrazów tworzy cykl:

– Ich tematem jest miasto. To nie tylko są prace realistyczne, reprezentują wizję artystów – wyjaśnia kuratorka.

Osobną grupę stanowią kopie najwybitniejszych dzieł.

– Artyści od wieków kopiują wielkich artystów, ucząc się tak malarstwa. To ogromne doświadczenie. Na wystawie pokazujemy kilka bardzo udanych kopii – mówi Agnieszka Marciniak-Kucharska.

Są też prace graficzne, opowiedział nam o nich Manfred Bator:

– Na licytację wybrałem cztery prace, które moim zdaniem wymagały od uczniów nie tyle zdolności, ile pracowitości. Brałem pod uwagę systematyczność pracy i oddanie sprawie twórczej. Większość z nich to linoryty i grafika wykonana w technice suchej igły – wyjaśnia.

Może nie pierwsza wystawa, ale z pewnością największa

Dla niektórych uczniów ta wystawa to pierwsza okazja, aby pokazać swoją twórczość szerszej publiczności.

Małgorzata Berkowska (klasa II A) pokazywała swoje prace już na wernisażach pokonkursowych. Ale wystawy te nie były tak duże.

Starsza o dwa lata Viktoria Reveko (klasa IV B) miała już jedną dużą poplenerową wystawę. W Bibliotece prezentuje swoje grafiki. Jedna z nich, ta, którą można wylicytować, zdobyła II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Inne Spojrzenie” w Sosnowcu.

Na wystawie „Poszukiwania” aż siedem prac pokazuje tegoroczna maturzystka Martyna Kaszyca. Rozmawiamy tuż przy dwóch obrazach, które artystka namalowała podczas pleneru dla najzdolniejszych uczniów klas liceów plastycznych „Rychwały 2023”. Tymi pracami artystka wywalczyła indeks na Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu:

– Tam były głównie pola. Zazwyczaj na plenery jeździmy w góry albo nad morze. A tam tylko pola. Musieliśmy znaleźć coś dla siebie – wspomina Martyna Kaszyca.

Do 30 kwietnia można licytować 12 prac

Przy 12 pracach przeznaczonych na licytację umieszczono kody QR. Kierują one na facebookowy profil, na którym prezentowane są prace.

– Aukcja zakończy się 30 kwietnia. Zwycięzcy zostaną zobowiązani do wpłacenia oferowanej kwoty na konto zbiórki na leczenie Sebastiana, strażaka z Wrocław – wyjaśnia Łukasz Zembrzuski. – Sebastian uległ bardzo poważnemu wypadkowi i teraz potrzebuje wsparcia w leczeniu i rehabilitacji. To syn naszej koleżanki z wydziału filologicznego – dodaje.

Czy takie wydarzenia, jak wystawa „Poszukiwania”, to nowy pomysł na rozwój Biblioteki? 

– Biblioteka Uniwersytecka powinna łączyć ludzi nie tylko przez naukę, ale też kulturę – odpowiada dr Monika Górska, dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej. – Nasza przestrzeń ma olbrzymi potencjał i chcemy prowadzić tu nie tylko działalność statutową, ale też kulturalną i charytatywną. Myślę, że do takich działań Biblioteka również jest powołana.

Zobaczcie zdjęcia z wernisażu:

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl