wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wielka wyprawa studentów do Indonezji

Od sumatrzańskiej dżungli, przez jawajskie wulkany po plaże wyspy Bali – dziewięcioro studentów geologii Uniwersytetu Wrocławskiego wraz z opiekunem dr. Waldemarem Sroką przejechało ponad 3,5 tysiąca kilometrów drogami i bezdrożami Indonezji. Wakacyjną wyprawę zorganizowało Studenckie Koło Naukowe Geologów.

Patronem wyprawy był prof. Józef Zwierzycki, znakomity geolog, założyciel i pierwszy opiekun koła.

Biografia prof. Zwierzyckiego jest bogata w nadzwyczajne osiągniecia. Urodzony pod koniec XIX wieku w wielkopolskiej Krobi, ukończył studia górnicze i geologiczne w Berlinie. Zaraz po zdobyciu stopnia doktora geologii w 1914 r. młody Polak wygrał rządowy konkurs na stanowisko geologa-eksploratora w Holenderskich Indiach Wschodnich, jak wówczas nazywała się dzisiejsza Indonezja. W Azji prof. Zwierzycki spędził kolejne 24 lata. Opracował mapy geologiczne sporych obszarów Sumatry, Jawy, Bali, odkrył złoża ropy naftowej, a także namierzył złoża złota, cyny, platyny i srebra. Był wykładowcą akademickim na uniwersytecie w Bandungu, pełnił także funkcję dyrektora służby geologicznej Indii Holenderskich. W 1938 r. wrócił do Polski. W czasie II wojny światowej trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz, dzięki znajomości języka angielskiego i norweskiego uniknął ciężkich robót. Po wojnie osiadł we Wrocławiu, pracował na Uniwersytecie Wrocławskim, był współodkrywcą złóż miedzi w okolicach Lubina i Polkowic.

Pomysłodawcą tematu tegorocznej wyprawy do Azji, aby ruszyć śladami dokonań prof. Zwierzyckiego był obecny opiekun SKN Geologów dr Waldemar Sroka.

- Przygotowania do wyjazdu rozpoczęliśmy już w październiku ubiegłego roku – mówi Krzysztof Senderak, student ostatniego roku geologii. – W ciągu ostatnich trzech lat to kolejna zagraniczna wyprawa, bo byliśmy w Albanii i w Gruzji, zatem doświadczenie mamy spore, ale to było największe wyzwanie.

Sporym wyzwaniem było zebranie pieniędzy na wyjazd po ok. 6 tys. zł na głowę. Studentom udało się uzyskać dofinansowanie na połowę tej sumy. Najważniejszym sponsorem była firma Khumbu, organizująca giełdy minerałów, przy których studenci z Koła Naukowego Geologów przez cały rok akademicki pracują w roli konsultantów. Wyprawę wsparły także Fundacja Polska Miedź i Fundacja Votum.

- Szukając pieniędzy na wyprawę wysłaliśmy ponad setkę pism z prośbami o wsparcie do różnych firm, instytucji i fundacji. Staraliśmy się także o patronaty medialne, co także wymagało wielu starań – mówi Paweł Gambal, uczestnik wyprawy.

Wrocławianie wyjechali do Azji w drugiej połowie lipca. Byli w Bandungu, gdzie wykładał prof. Zwierzycki. – Niestety, sporo czasu minęło od jego pobytu w Indonezji i nikt go już nie pamiętał. Ale w tamtejszych muzeach trafiliśmy na eksponaty znalezione przez profesora Zwierzyckiego – mówi Senderak.

- Cała Indonezja jest pocztówkowo piękna i bardzo ciekawa – mówi Justyna Czyż, studentka geologii. – Duże wrażenie zrobiło wejście na największy na Jawie wulkan Semeru, który ma około 3700 metrów nad poziomem morza. To ciągle czynny wulkan, co pół godziny wydobywa się z niego para i siarkowodór. Miejscowi przestrzegali nas, żeby wyjść odpowiednio wcześniej, bo po godz. 10 stężenie siarkowodoru jest tak duże, że może być niebezpieczne dla ludzi.

W nocy bardzo malowniczo wyglądały miejsca wydobycia siarki. Nocą było widać w ich okolicy tzw. blue fire, niebieskie ognie.

Podczas wyprawy studenci mieszkali w tanich hotelach, w dżungli korzystali z miejsc biwakowych. Indonezyjczycy są bardzo pomocni. Przez cały wyjazd Polacy nie byli świadkami żadnej sytuacji, w której czuliby się zagrożeni.

Krzysztof Senderak: - Organizacja wyprawy i sam wyjazd do Indonezji to olbrzymie doświadczenie. Już szukam pracy i w CV piszę o tym, że brałem udział w obozach i angażowałem się w kole naukowym. Po tak dalekich wyprawach ich uczestnicy nabierają odwagi, obycia w świecie. Wiadomo, że bez obaw ruszą w najdalszą część świata, że lubią podejmować nowe wyzwania. To atuty przy poszukiwaniu pracy.

Studenci z Koła Naukowego Geologów planują już przyszłoroczną wyprawę – nad jezioro Bajkał w Rosji. I tym razem wybrali za patronów polskich naukowców: Benedykta Dybowskiego, Jana Czerskiego i Aleksandra Czekanowskiego, którzy podczas pobytu na zesłaniu na Syberii prowadzili tam badania geologiczne i przyrodnicze.

wto

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl