25°C Pogoda we Wrocławiu

Dane z godz. 15:10

3. 10 ciekawostek o mistrzostwach świata w Katarze. Pod paroma względami - historycznych

Mistrzostwa świata w Katarze dobiegły końca, a turniej zwieńczył jeden z najbardziej emocjonujących meczów finałowych w historii. Leo Messi w końcu spełnił swoje największe piłkarskie marzenie, zaś Kylian Mbappe po raz kolejny udowodnił, że czeka go wielka kariera. Zobaczcie, co warto wiedzieć o zakończonym dopiero co mundialu.

• Mecz Argentyny z Francją zakończył niezwykłą, mundialową karierę Dariusza Szpakowskiego. Dla legendarnego polskiego komentatora były to już 12. mistrzostwa świata.
  • Spotkanie finałowe wraz ze Szpakowskim komentował Sebastian Mila, legenda piłkarskiego Śląska Wrocław.
  • Kylian Mbappe został nie tylko królem strzelców turnieju, ale również samodzielnym rekordzistą pod względem goli strzelonych w finałach mundialu. Ma na koncie już 4 takie trafienia.
  • Leo Messi pobił natomiast rekord liczby występów w turniejach o mistrzostwo świata. Wybitny argentyński zawodnik w finale na Lusail Stadium zanotował już 26. mecz na mundialach.
  • Messi został również pierwszym piłkarzem w historii, który zdobył bramkę we wszystkich czterech meczach fazy pucharowej – 1/8, ćwierćfinale, półfinale i finale.

• Messi to pierwszy piłkarz w dziejach, który dwukrotnie został wybrany najlepszym piłkarzem mistrzostw świata.
  • Na ogromne słowa uznania zasługują też jego koledzy z kadry – Emiliano Martinez i Enzo Fernandez. Bramkarz Aston Villi został pierwszym golkiperem z Ameryki Południowej, który zdobył Złotą Rękawicę podczas turnieju, natomiast pomocnik Benfiki jako pierwszy piłkarz z tego kontynentu otrzymał nagrodę dla najlepszego młodego zawodnika.
  • Choć Olivier Giroud w finale z Argentyną grał zaledwie przed 41 minut, w trakcie turnieju został samodzielnym liderem klasyfikacji najlepszych strzelców w historii reprezentacji Francji. Przed mistrzostwami na 1. miejscu był Thierry Henry. Giroud zdobył dla kadry już 53 bramki.
  • Maroko to pierwszy afrykański zespół, który kiedykolwiek dotarł aż do półfinału piłkarskich mistrzostw świata.
  • Chorwacja po raz trzeci znalazła się na podium mundialu. To tym bardziej imponujące osiągnięcie, że kraj ten istnieje zaledwie od 31 lat, a mieszka w nim około 4 milionów osób.