wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:55

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Studenci ratownictwa medycznego na UMed pokażą, jak poprawnie wykonać resuscytację i ratować osobę, która się zadławiła

Studenci ratownictwa medycznego na UMed pokażą, jak poprawnie wykonać resuscytację i ratować osobę, która się zadławiła

Mirosława Kuczkowska,

Na zdjęciu studenci koła naukowego Specjalistycznego Ratownictwa Medycznego podczas pokazu udzielania pierwszej pomocy w Galerii Dominikańskiej SKN Specjalistycznego Ratownictwa Medycznego
Na zdjęciu studenci koła naukowego Specjalistycznego Ratownictwa Medycznego podczas pokazu udzielania pierwszej pomocy w Galerii Dominikańskiej

Studenci ratownictwa medycznego omówią, jak poprawnie wykonać resuscytację oraz ratować osobę, która się zadławiła. Do dyspozycji będą fantomy na bieżąco rejestrujące efekt masażu serca i kamizelka act fact do ćwiczenia działań przy zakrztuszeniach.

Reklama

Fantom wyczuje, czy masaż serca był poprawny

Podczas pokazu studenci zaprezentują, jak poprawnie udzielić pierwszej pomocy. Omówią całą ścieżkę postępowania: od sprawdzania, czy poszkodowany oddycha, przez wykonanie masażu serca i sztucznego oddychania, aż po – jeśli starczy czasu – poprawne używanie defibratora.

Do dyspozycji będzie pięć fantomów z czujnikami, które monitorują efektywność masażu serca. Na monitorach na bieżąco będą wyświetlane informacje o faktycznym miejscu ucisku, jego tempie i sile.

Po wykonaniu resuscytacji, która trwa ok. minuty, studenci omówią, co poszło dobrze, a co warto poprawić.

Załóż kamizelkę do ćwiczenia rękoczynu Heimlicha

Na drugim stoisku będzie można zobaczyć, jak postępować przy zadławieniach.

W przypadku dziecka odpowiednie działania pokazywane będą na fantomie. Skuteczność pomocy osobie dorosłej będzie można przećwiczyć dzięki specjalnej kamizelce, która złagodzi uderzenia międzyłopatkowe i pokaże efektywność prawidłowo wykonanego rękoczynu Heimlicha.

Wyskakujące nagle ciało obce zawsze daje największą radość i satysfakcję dla ćwiczącego rękoczyn Heimlicha.
Bartosz Ćwik, członek koła naukowego Specjalistycznego Ratownictwa Medycznego

Najważniejsze to nie bać się udzielać pierwszej pomocy

Takie pokazy mają dwa cele. Pierwszym jest ośmielenie wszystkich, aby nie bali się udzielać pomocy osobom poszkodowanym w różnych wypadkach.

– W stanie zagrożenia życia najważniejsza jest szybka pomoc udzielana przez świadków wypadku. Nie zawsze można z tym czekać, aż przyjedzie ratownik – mówi Aleksander Mickiewicz, opiekun koła naukowego Specjalistycznego Ratownictwa Medycznego.

Drugim celem pokazów jest zachęta do udziału w pełnym kursie pierwszej pomocy, który zazwyczaj trwa 8 godzin.

Udzielanie pierwszej pomocy to wiedza ulotna i trzeba ją odświeżać. Dlatego warto regularnie zapisywać się na kursy przypominające.
Aleksander Mickiewicz, opiekun koła naukowego Specjalistycznego Ratownictwa Medycznego.

Wydarzenie organizuje sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy działający przy Uniwersytecie Medycznym wraz ze studentami ratownictwa medycznego na Uniwersytecie Medycznym, którzy działają w kole naukowym Specjalistycznego Ratownictwa Medycznego, oraz Wrocławską Akademią Pierwszej Pomocy.

Spotkanie odbędzie się w Magnolii Park (w pobliżu Super-Pharm) w sobotę 14 stycznia w godz. od 12.00 do 16.00.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl