wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Prof. Marcin Wodziński z UWr laureatem polskiego Nobla

Historyk i badacz judaizmu, kierownik Katedry Judaistyki na Uniwersytecie Wrocławskim - prof. Marcin Wodziński, został laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Wyróżnienie jest wysoko ceniona w środowisku naukowym, nazywa się ją polskim Noblem. W 2021 r. prof. Wodziński znalazł się w gronie 30 Kreatywnych Wrocławia w kategorii nauka.

Reklama

Nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej przyznane zostały po raz 33. Wyróżnienia jest przyznawane za szczególne osiągnięcia i odkrycia naukowe, które przesuwają granice poznania i otwierają nowe perspektywy poznawcze, wnoszą wybitny wkład w postęp cywilizacyjny i kulturowy naszego kraju oraz zapewniają Polsce znaczące miejsce w podejmowaniu najbardziej ambitnych wyzwań współczesnego świata. Finansowy wymiar nagrody to 250 tys. zł.

Wśród tegorocznych laureatów jest prof. Marcin Wodziński, historyk, judaista, autor opracowań dotyczących chasydyzmu.

Za nowatorskie studia nad chasydyzmem wyjaśniające rolę kultury, polityki i geografii w kształtowaniu tożsamości religijnych i relacji międzyetnicznych.
Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej, uzasadnienie nagrody dla prof. Marcina Wodzińskiego

Światowe uznanie za kreatywność

Obszerny „Chasydyzm. Atlas historyczny” został w 2018 roku wyróżniony National Jewish Book Award, najważniejszą na świecie nagrodą dotyczącą wydawnictw judaistycznych, a w Polsce m.in. specjalną Nagrodą Historyczną Tygodnika „Polityka”. Kolejne tomy ukazały się nakładem prestiżowych wydawnictw uniwersytetów Princeton, Oxford i Rutgers, w Polsce cykl opublikowało wydawnictwo Austeria.

Kierowana przez prof. Wodzińskiego Katedra Judaistyki uważana jest za jeden z najlepszych ośrodków badawczych w Europie, zajmujących się literaturą i kulturą żydowską.

W 2021 r. uczony znalazł się w gronie 30 Kreatywnych Wrocławia. To wyróżnienie przyznawane mieszkańcom stolicy Dolnego Śląska za działania w obszarze nauki, biznesu, kultury i aktywności społecznej.

Panteon laureatów polskiego Nobla

Szef judaistyki dołączył do grupy wrocławskich badaczy wyróżnionych polskim Noblem we wcześniejszych edycjach nagrody, są to:

  • prof. Marcin Drąg, chemik Politechnika Wrocławska
  • prof. Marek Samoć, chemik, Politechnika Wrocławska,
  • prof. Marcin Stępień, chemik, Uniwersytet Wrocławski,

  • prof. Lech Leciejewicz, archeolog, Uniwersytet Wrocławski,
  • prof. Ludwik Newelski, matematyk, Uniwersytet Wrocławski,
  • prof. Lechosław Latos – Grażyński, chemik, Uniwersytet Wrocławski.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama