Katalog eksponatów do obejrzenia we wrocławskich muzeach uczelnianych jest imponujący. To m.in.
- kompletny (jedyny w Polsce) 15-metrowy szkielet płetwala błękitnego;
- astrolabium z XIV wieku;
- cyrkiel genialnego uczonego Galileusza;
- modele zwierząt z XIX wieku;
- komputer analogowy ELWRO Elmat 1M;
- 30 tysięcy okazów minerałów.
A do tego robiąca piorunujące wrażenie kolekcja Muzeum Medycyny Sądowej, czy zbiory – efekt prac wykopaliskowych na Dolnym Śląsku w Domu Archeologa. Jest się czym pochwalić.
Mamy bezcenne kolekcje, lecz pozostajemy nieco na uboczu głównych szlaków turystycznych we Wrocławiu. Dlatego - w ramach wrocławskiego oddziału Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych, zdecydowaliśmy się połączyć siły i przy wsparciu miejskiego Wydziału Promocji Miasta i Turystyki, wspólnie się wypromować.Dr Jędrzej Siuta, opiekun Muzeum Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
Fascynujący naukowy spacer
Gotowy jest mini-przewodnik z mapą „Szlak dziedzictwa akademickiego”, w którym prezentowanych jest dwanaście placówek – muzeów i ich oddziałów. To zestaw najpotrzebniejszych informacji o nich wraz z krótkim opisem oraz adresami stron internetowych.
W przewodniku znalazły się informacje o:
- Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego;
- Muzeum Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu;
- Muzeum Farmacji Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu;
- Muzeum Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu;
- Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego;
- Muzeum Politechniki Wrocławskiej;
- Ośrodek Dokumentacji Sztuki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu;
- Dom Archeologów, oddział Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego;
- Centrum Historii Uczelnia Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu;
- Kolekcja Zakładu Paleozoologii Uniwersytetu Wrocławskiego;
- Muzeum Mineralogiczne im. Kazimierza Maślankiewicza, Uniwersytet Wrocławski;
- Muzeum Geologiczne im. Henryka Teisseyre, Uniwersytet Wrocławski.
- Atutem sieci muzeów jest ich różnorodność - zbiory prezentują eksponaty z dziedziny zarówno historii (w tym historii Wrocławia) jak też medycyny, farmacji, techniki, sztuki, nauk przyrodniczych, nauk o ziemi. Wiele jednostek łączy bogatą kolekcję unikatowych eksponatów z lokalizacją w pięknych zabytkowych budynkach - jak choćby Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego czy Muzeum Farmacji. Osobiście ze względów zawodowych częściej odwiedzam muzea przyrodnicze. Muzeum Przyrodnicze przy ul. Sienkiewicza ma wprost niezwykłe zbiory, a Muzeum Geologiczne wspaniałą kolekcję skamieniałości – mówi dr Jędrzej Siuta.
I dodaje: – Ale chętnie obejrzałem też zbiory Ośrodka Dokumentacji Sztuki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Absolutnie każde z obecnych w przewodniku muzeów jest warte polecenia.
Już wiadomo, że w kolejnym wydaniu informatora prezentowana sieć będzie miała więcej przystanków, bo chęć przystąpienia do niej zadeklarowali przedstawiciele kolejnych muzeów uczelnianych.
Na razie nie udało się wprowadzić wspólnej karty wstępu do wszystkich placówek. Dzisiaj część z nich jest otwarta, do części trzeba kupić bilet, z kolei do niektórych placówek dostęp jest ograniczony. Takie rozwiązanie wymagałoby porozumienia na poziomie rektorów uczelni.
Wrocław ma renomę ważnego ośrodka akademickiego. Dobrze, że w promocji miasta wychodzimy poza środowisko studenckie i pokazujemy uczelnie jako miejsce atrakcyjne dla turystów.Alfred Wagner, zastępca dyrektora Wydziału Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego Wrocławia
Przewodnik „Wrocław. Na szlaku dziedzictwa akademickiego” jest dostępny m.in. przy muzeach uczelnianych.