O przyznaniu pisarce najwyższego uniwersyteckiego wyróżnienia senat uczelni zdecydował już jesienią 2021 roku.
Znakomita pisarka jest pierwszą w historii powojennego Wrocławia noblistką na stałe związaną z miastem, której nadano najwyższe uniwersyteckie wyróżnienie.
Autorka „Ksiąg Jakubowych” przyznała, że nie jest naukowczynią, a jedyną pracą naukową jaką napisała był jej dysertacja magisterska.
– Cierpiałam (w czasie studiów) na pewną dolegliwość: uporczywy, chroniczny i nawracający nadmiar wyobraźni, który skutkował nieustannym rozproszeniem. Najchętniej chodziłam na nudne i zawiłe wykłady – żartowała Tokarczuk. – Na nich wpadałam w cudowny stan, kiedy to rozproszenie zmieniało się w nieoczekiwane ciągi skojarzeń, strzępy narracji, obrazy i w końcu idee. Do tej pory uważam, że nudny wykład jest jedną z najbardziej inspirujących technik creative writing.
Najważniejsze w przemówieniu honorowej doktorki wrocławskiego Uniwersytetu były jednak kwestie ukraińskie.
Teraz jednak zbyt często brakuje mi słów, żeby nazwać to, czego doświadczam. W huku dział słowa stają się niesłyszalne. Wobec przemocy, śmierci cierpnie wyobraźnia. Ten brak słów bardzo mi przeszkadza. Czytam relacje, syntezy i analizy, wywiady i prognozy ekspertów. Chwytam się cudzych słów, żeby zrozumieć tę irracjonalną erupcję śmierci w Ukrainie napadniętej przez Rosję. Jako pisarka kapituluję. Nie umiem tego nazwać, bo nie umiem tego zrozumieć. Dziś każda, najradośniejsza nawet uroczystość odbywa się w cieniu wojny, która się dzieje kilkaset kilometrów na wschód od miejsca, w którym jesteśmy i nie możemy o tym zapomniećOlga Tokarczuk, pisarka
Tokarczuk podkreśliła, że wojna w Ukrainie jest też „naszą wojną” i że ludzkość walczy w niej nie tylko o wolność człowieka, o poczucie bezpieczeństwa, o prawo do radości i godnego życia Ukraińców. Że jest też rodzaj walki o biblioteki, o książki bez cenzury, o wolność słowa i prawdziwą informację. O wolne uniwersytety, naukę i wolną wyobraźnię.
Konferencja naukowa o twórczości Olgi Tokarczuk
Olga Tokarczuk jest absolwentką psychologii na Uniwersytecie Warszawskim (a od grudnia 2020 także honorowym doktorem uczelni).
Ściśle współpracuje z Uniwersytetem Wrocławskim. W lipcu 2021 r. na UWr powstało Akademickie Centrum Badań. Ex-Centrum Olgi Tokarczuk, w którym m.in. prowadzone są badania dotyczące tematów obecnych w twórczości noblistki.
Galeria zdjęć
Wydarzeniu towarzyszy międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona pisarstwu i aktywności publicznej Olgi Tokarczuk „Literatura i wielkie problemy współczesności”.
Współorganizatorami sesji są Akademickie Centrum Badawcze. Ex-centrum Olgi Tokarczuk (UWr) oraz Fundacji Olgi Tokarczuk.