wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:05

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Noblistka Olga Tokarczuk honorowym doktorem Uniwersytetu Wrocławskiego

Olga Tokarczuk, pisarka, laureatka Nagrody Nobla, odebrała dyplom doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego, podczas uroczystości w odnowionej Auli Leopoldyńskiej.

Reklama

O przyznaniu pisarce najwyższego uniwersyteckiego wyróżnienia senat uczelni zdecydował już jesienią 2021 roku.

Znakomita pisarka jest pierwszą w historii powojennego Wrocławia noblistką na stałe związaną z miastem, której nadano najwyższe uniwersyteckie wyróżnienie.

Autorka „Ksiąg Jakubowych” przyznała, że nie jest naukowczynią, a jedyną pracą naukową jaką napisała był jej dysertacja magisterska.

– Cierpiałam (w czasie studiów) na pewną dolegliwość: uporczywy, chroniczny i nawracający nadmiar wyobraźni, który skutkował nieustannym rozproszeniem. Najchętniej chodziłam na nudne i zawiłe wykłady – żartowała Tokarczuk. – Na nich wpadałam w cudowny stan, kiedy to rozproszenie zmieniało się w nieoczekiwane ciągi skojarzeń, strzępy narracji, obrazy i w końcu idee. Do tej pory uważam, że nudny wykład jest jedną z najbardziej inspirujących technik creative writing.

Najważniejsze w przemówieniu honorowej doktorki wrocławskiego Uniwersytetu były jednak kwestie ukraińskie.

Teraz jednak zbyt często brakuje mi słów, żeby nazwać to, czego doświadczam. W huku dział słowa stają się niesłyszalne. Wobec przemocy, śmierci cierpnie wyobraźnia. Ten brak słów bardzo mi przeszkadza. Czytam relacje, syntezy i analizy, wywiady i prognozy ekspertów. Chwytam się cudzych słów, żeby zrozumieć tę irracjonalną erupcję śmierci w Ukrainie napadniętej przez Rosję. Jako pisarka kapituluję. Nie umiem tego nazwać, bo nie umiem tego zrozumieć. Dziś każda, najradośniejsza nawet uroczystość odbywa się w cieniu wojny, która się dzieje kilkaset kilometrów na wschód od miejsca, w którym jesteśmy i nie możemy o tym zapomnieć
Olga Tokarczuk, pisarka

Tokarczuk podkreśliła, że wojna w Ukrainie jest też „naszą wojną” i że ludzkość walczy w niej nie tylko o wolność człowieka, o poczucie bezpieczeństwa, o prawo do radości i godnego życia Ukraińców. Że jest też rodzaj walki o biblioteki, o książki bez cenzury, o wolność słowa i prawdziwą informację. O wolne uniwersytety, naukę i wolną wyobraźnię.

Konferencja naukowa o twórczości Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk jest absolwentką psychologii na Uniwersytecie Warszawskim (a od grudnia 2020 także honorowym doktorem uczelni).

Ściśle współpracuje z Uniwersytetem Wrocławskim. W lipcu 2021 r. na UWr powstało Akademickie Centrum Badań. Ex-Centrum Olgi Tokarczuk, w którym m.in. prowadzone są badania dotyczące tematów obecnych w twórczości noblistki.

Galeria zdjęć

Wydarzeniu towarzyszy międzynarodowa konferencja naukowa  poświęcona pisarstwu i aktywności publicznej Olgi Tokarczuk „Literatura i wielkie problemy współczesności”.

Współorganizatorami sesji są Akademickie Centrum Badawcze. Ex-centrum Olgi Tokarczuk (UWr) oraz Fundacji Olgi Tokarczuk.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl