wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:40

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Zobacz, jak wrocławscy studenci kiedyś działali, uczyli się i bawili [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

W Międzynarodowym Dniu Studenta przypominamy historie związane z wrocławskim życiem studenckim z lat 50. i 60. XX wieku. To tu odbyły się I Akademickie Mistrzostwa Polski, tu studenci niemal na powojennych zgliszczach zgłębiali naukę, bawili się na ulicach i tworzyli historię. Zobaczcie zdjęcia.

Reklama

Każdego roku tysiące młodych ludzi przyjeżdża do Wrocławia na studia. Kształtują to miasto. Oto najważniejsze wydarzenia, które nie odbyłyby się bez udziału wrocławskich studentów.

1951: I Akademickie Mistrzostwa Polski  

Impreza rozpoczęła się przed południem 1 lipca 1951 r. Po przemówieniach odbył się uroczysty pochód i przysięga złożona przez Zdobysława Stawczyka (1923–2005), który w 1949 r. zdobył złoty medal na 200 m na Akademickich Mistrzostwach Świata. 

Przyrzekamy, że startując na Pierwszych Mistrzostwach Polski walczyć będziemy o zaszczytne tytuły, dla chwały i dalszego rozkwitu sportu Polski Ludowej, dla wykonania wielkich zadań planu 6-letniego, wzmacniania sił obronnych naszego kraju przeciw zakusom anglo-amerykańskich imperialistów i utrwalania pokoju
przysięga składana na rozpoczęcie I Akademickich Mistrzostw Polski

1955: Instytut Zoologiczny

Instytut Zoologiczny istniał na Wydziale Nauk Biologicznych UWr. Studenci początkowo mieli bardzo trudne warunki lokalowe w salach muzealnych gmachu przy ul. Sienkiewicza 21.

Obecna siedziba dawnego Instytutu Zoologicznego mieści się przy ul. Przybyszewskiego 63/77, A Muzeum Zoologiczne połączono z muzeami botanicznym i zielnika i przekształcono w Muzeum Przyrodnicze UWr.

1956: Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych

Dawniej Akademia Sztuk Pięknych nosiła nazwę Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. Uczelnię zaczął tworzyć w styczniu 1946 r. Eugeniusz Geppert na zlecenie ówczesnego Ministerstwa Kultury i Sztuki. Ceramika od samych początków była jednym z głównych kierunków uczelni.

1960: Juwenalia

W powojennym Wrocławiu na Juwenalia mówiło się Żakinada. Pierwsze tego typu święto zorganizowano w 1956 r. W tamtym czasie obowiązywały dwie formy świętowania: oficjalna, organizowana przez władze uczelni, i spontaniczna, która miała formę korowodu przebierańców.

Święto to nie zawsze miało ogólnowrocławski charakter. W 1967 r. podczas doszło do tragicznego zawalenia się kamiennej balustrady na Wzgórzu Partyzanckim. Władze wykorzystały to jako pretekst do odwołania imprezy w kolejnym roku. Później przez wiele lat każda uczelnia organizowała obchody tego święta we własnym zakresie. Dopiero w 1991 r. Juwenalia wróciły na ulice miasta.

1968: Marzec '68 

W 1968 r. – w ramach protestu przeciw zdjęciu przez władze komunistyczne „Dziadów” w Teatrze Narodowym w reż. Kazimierza Dejmka – wrocławscy studenci przemaszerowali przez miasto. A studenci Politechniki Wrocławskiej podjęli decyzję o strajku okupacyjnym uczelni. Reakcja władz była brutalna, a ponad 1500 osób usunięto z listy studentów.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl