Strażnicy miejscy testują kamery osobiste [ZDJĘCIA]

Wrocławscy strażnicy miejscy testują przez trzy tygodnie kamery osobiste. Mają im pomóc w codziennej służbie i poprawić bezpieczeństwo. Testy sprzętu to efekt porozumienia pomiędzy SM Wrocław, Biurem SmartCity i Zarządzania Projektami UM oraz dostawcą rozwiązania – warszawskim Instytutem Systemów Bezpieczeństwa sp. z o.o.

Do Wrocławia trafiło dziesięć urządzeń B-CAM Compact. Kamery montowane są na mundurze, mają duży kąt widzenia, bo aż 120 stopni i 2-calowy wyświetlacz LCD. Można je włączyć w dowolnym momencie, kiedy np. strażnicy chcą zarejestrować interwencję. Kamery nagrywają obraz i dźwięk. Również w nocy. Urządzenia wyposażone są w lokalizator GPS, aby z łatwością ustalić miejsce rejestracji wideo.

– Takie wyposażenie powoli staje się niezbędne w pracy różnych służb. Policjanci już używają kamer osobistych. Urządzenia są przydatne, zarówno z perspektywy funkcjonariuszy, jak i osób, z którymi prowadzone są czynności. Kamery mają też aspekt prewencyjny. Ludzie widząc, że są rejestrowani wiedzą, że jeśli zrobią coś niezgodnego z prawem będzie na to od razu dowód – mówi Waldemar Forysiak z wrocławskiej Straży Miejskiej.

Testy we Wrocławiu mają trwać kilka tygodni. Strażnicy, którzy wykonują patrole piesze i konne skupiają się przy ich ocenie głównie na sposobie montażu do munduru i wygodzie użytkowania. Będą testować je w dzień i w nocy.

Wszystkie wnioski  na temat przydatności kamer zostaną przeanalizowane i będą pomocne w  podjęciu kroków do ewentualnego wprowadzenia tego typu urządzeń w codziennej pracy strażników miejskich.

– Idea smart city, którą rozwijamy we Wrocławiu, to wdrażanie rozwiązań dla poprawy jakości życia mieszkańców, ale także dla sprawnego i skutecznego funkcjonowania miasta. Dlatego staramy się wyszukiwać dostępne na rynku systemy, które mogą poprawić bezpieczeństwo i ułatwić pracę m.in. funkcjonariuszom miejskim. Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnych urządzeń zawsze warto przetestować je w rzeczywistych warunkach pracy, w tym przypadku Straży Miejskiej – mówi Robert Bednarski, dyrektor Biura SmartCity i Zarządzania Projektami UM.

Firma  Instytut  Systemów Bezpieczeństwa, która przekazała Straży Miejskiej kamery  do  testów, od 2003 roku z sukcesem świadczy usługi na rynku służb mundurowych  oraz administracji centralnej w Polsce. Specjalizuje się w zakresie dostawy systemów i rozwiązań  służących do zapewnienia bezpieczeństwa dla Wojska, Policji, Straży Granicznej, Służby Celnej, Służby Więziennej, Straży Pożarnej oraz dla obiektów specjalnego znaczenia, takich jak lotniska cywilne, wojskowe czy stadiony.