wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Marsjańskie projekty z PWr najlepsze w Chinach
Marsjańskie projekty z PWr najlepsze w Chinach

Studenci i absolwenci Politechniki Wrocławskiej zdobyli nagrody w międzynarodowym konkursie Future Mars Life, który jest organizowany w Chinach. Za swoje koncepcje funkcjonowania na Marsie zostali nagrodzeni tytułami „Gold Winner” i „Winner”.

Reklama

Future Mars Life Design Competition jest inicjatywą dwóch instytucji: China Intercontinental Culture Centre (CICC) i SPACEnter Space Science and Technology Institute. To część projektu „C Space”, w ramach którego wśród młodych ludzi z całego świata promowane są lotnictwo i kosmos jako dziedziny, z którymi warto wiązać przyszłość.

Nagrody dla Innspace z Wrocławia

Na konkurs Future Mars Life nadesłano ponad trzy tysiące różnych koncepcji funkcjonowania na Czerwonej Planecie.

To wizje związane z możliwością przyszłego życia na Marsie, obejmujące m.in.: wytwarzanie żywności i odzieży, rozwiązania transportowe, edukację oraz rozrywkę w przyszłej kolonii. Na złoto zasłużyła koncepcja „Ideacity” – miasta położonego w większości pod marsjańską ziemią. Drugą nagrodą doceniono projekt „Dome”, czyli budynek kolonii wykorzystywałby znaczną dobową amplitudę temperatur na Marsie.

– Jesteśmy bardzo dumni z naszych projektów i fakt, że zostały docenione w kolejnym konkursie, utwierdza nas w przekonaniu, że powinniśmy dalej nad nimi pracować. To dla nas cenny feedback, że idziemy w dobrym kierunku – mówi Justyna Pelc z Innspace.

Źródło: Innspace

Trzydziestoosobowe, międzynarodowe jury wybrało najlepsze projekty w sześciu kategoriach (przyznając im tytuły „Winner” – 263 nagrody), a te wybitne doceniło tytułami „Gold Winner” (32 nagrody). Zespół Innspace, tworzony m.in. przez studentów i absolwentów Politechniki Wrocławskiej, zdobył tytuł „Zwycięzcy” i „Złotego Zwycięzcy” w kategorii architektura.

– Cieszymy się, że otrzymaliśmy aż dwie nagrody. Dzięki temu nasze prace będa promowane na kolejnych wydarzeniach, które planują organizatorzy. To dla nas ogromna szansa, ponieważ zwykle jesteśmy widoczni jedynie na terenie Europy i USA, więc Azja to kolejna możliwość do dalszego rozwoju – dodaje Justyna Pelc.

Zwycięski zespół 

To już kolejne nagrody, które Innspace otrzymał za swoje projekty związane z funkcjonowaniem na Marsie. Wcześniej zakwalifikowali się do finału Mars Colony Prize.

– Widzimy ogromne zainteresowanie różnych środowisk naszym pomysłem i mamy nadzieję, że dzięki temu dołożymy swoją małą cegiełkę do eksploracji Marsa – podumowuje Justyna Pelc.

Grupę Innspace tworzą studenci PWr: Magdalena Łabowska, Justyna Pelc, Piotr Torchała i Maciej Zieliński oraz absolwenci uczelni: Łukasz Sokołowski i Beata Suścicka oraz Małgorzata Popiel z Poznania i Andrzej Reinke z Gdańska.

Źródło: Innspace

Jak powstają zwycięskie koncepcje?

Projektowanie miejsca na Marsie, które w przyszłości będzie mogło zapewnić miejsce do życia dla ludzi, dla wielu może wydawać się abstrakcyjne. Jednak załoga Innspace podchodzi do tego tematu bardzo poważnie i stworzenie takiej koncepcji zajmuje im nawet kilka miesięcy.

Praca zdalna również przy kosmicznych projektach może być dobrym rozwiązaniem, aby tworzyć kreatywne rozwiązania, nawet w kosmosie.

– Na co dzień się nie spotykamy, pracujemy prawie wyłącznie zdalnie, więc ten pierwszy etap jest dla nas kluczowy i wtedy spędzamy razem kilka dni. Później każdy członek zespołu pracuje już nad swoją częścią i rozmawiamy raz na tydzień lub dwa, żeby zobaczyć, czy projekt idzie w dobrym kierunku i czy nasze części sobie nie zaprzeczają. Ostatnim etapem jest złożenie projektu w całość i to kolejny ważny etap, w którym pracujemy kilka dni razem - przygotowujemy raport lub plansze, poprawiamy szczegóły, szukamy błędów lub niezgodności – tłumaczy Justyna Pelc.   

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl