wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:50

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Jak zostać noblistą i wygrać 5 tysięcy złotych? Trzeba zgłosić swoją kandydaturę do Studenckiego Nobla [zasady, terminy]

Jak zostać noblistą i wygrać 5 tysięcy złotych? Trzeba zgłosić swoją kandydaturę do Studenckiego Nobla [zasady, terminy]

Mirosława Kuczkowska,

Jeszcze kilka dni można zgłaszać się do Studenckiego Nobla. Do wyboru jest dziewięć kategorii, w tym sztuka, dziennikarstwo, medycyna i działalność społeczna. A nagrody? Dla zwycięzców w każdej kategorii po 5 tysięcy złotych i prestiż w środowisku naukowym i biznesowym.

Reklama

To już XIV edycja Studenckiego Nobla. Aby wziąć udział w konkursie organizowanym przez Niezależne Zrzeszenie Studentów, trzeba mieć status studenta uczelni wyższej, przy czym nie ma znaczenia, czy jest to uczelnia państwowa, czy prywatna. Dlaczego warto wysłać zgłoszenie?

Studencki Nobel pomaga w dalszych aplikacjach i konkursach. Jest potwierdzeniem, że idzie się w dobrym kierunku, więc umacnia w dążeniu do wybranego celu.
Natalia Komorowska, studentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, laureatka Studenckiego Nobla w kategorii sztuka w 2022 r.

Konkurs ma trzy etapy.

Etap 1: zgłoszenie udziału

Podstawowym warunkiem przystąpienia do konkursu jest wypełnienie zgłoszenia na stronie organizatora. Na tym etapie należy podać jedynie podstawowe informacje osobowe i kontaktowe. Zgłoszenie należy wysłać do 31 marca przez formularz ze strony konkursu.

Każdy uczestnik konkursu może wystartować w jednej z 9 kategorii:

  • nauki techniczne: architektura, automatyka i robotyka, budownictwo, elektronika, informatyka, mechanika, mechatronika, budowa maszyn, elektrotechnika, inżynieria materiałów;
  • sztuka: film, muzyka, taniec, teatr oraz malarstwo, rysunek, grafika, fotografia artystyczna, rzeźba, instalacje artystyczne;
  • dziennikarstwo i literatura: osiągnięcia w zakresie dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz literatury;
  • nauki przyrodnicze i energetyka: nauki biologiczne, chemiczne i nauki o Ziemi, takie jak: biochemia, biologia, biotechnologia, chemia, geografia, geologia, oceanografia, ochrona środowiska, technologia chemiczna, czy mikrobiologia oraz energetykę (przemysłową, odnawialną, jądrową, elektroenergetykę);
  • fizyka i astronomia: geofizyka, biofizyka czy optometria oraz astronomia;
  • medycyna i farmacja: stomatologia, zdrowie publiczne, diagnostyka laboratoryjna, biologia medyczna;
  • nauki społeczne: nauki prawne i polityczne, psychologia, praca socjalna, socjologia, pedagogika oraz antropologia;
  • nauki ekonomiczne: zarządzanie, finanse i rachunkowość, administracja, gospodarka i marketing;
  • działalność społeczna: aktywność w organizacjach studenckich, kołach naukowych i samorządach terytorialnych, a także organizacja wydarzeń kulturalnych i wdrażanie projektów społecznych.

W tym roku ogłoszona jest również specjalna nagroda w kategorii 3W, czyli woda, wodór i węgiel. Nagroda zostanie przyznana za osiągnięcia w zakresie działań ekologicznych.

Co roku do konkursu przystępuje kilkaset osób, w poprzedniej edycji było 600 zgłoszeń.

Nasz konkurs to nie tylko okazja do zdobycia uznania za działalność naukową. Chcemy przede wszystkim wspierać w rozwoju zainteresowań i pasji, dlatego wybrana kategoria nie musi pokrywać się z kierunkiem studiów.
Gabriela Supernak, koordynatorka Krajowego Studenckiego Nobla

Do kolejnego etapu przejdzie 90 finalistów, po 10 osób z każdej kategorii. Organizatorzy ściśle określili kryteria oceny zgłoszeń, ich spis znajdziesz na stronie konkursu.

Etap 2: udowodnienie osiągnięć

Organizatorzy powiadomią uczestników o zakwalifikowaniu się do drugiego etapu 1 kwietnia. I od tego dnia każdy będzie miał tydzień na przesłanie prezentacji i dokumentów poświadczających dokonania.

Osiągnięcia to jedno, ale w konkursie liczy się też dobrze przygotowana i atrakcyjnie zaprezentowana prezentacja. Warto o to zadbać.
Natalia Komorowska, studentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, laureatka Studenckiego Nobla w kategorii sztuka w 2022 r.

Prezentacja w formacie PDF nie powinna zawierać więcej niż 15 stron. Zasady jej przygotowania znajdziecie na stronie organizatora.

Etap 3: autoprezentacja

Kolejnym etapem jest przesłanie organizatorom krótkiej autoprezentacji. Od technicznych kwestii, takich jak światło czy montaż, ważniejsza jest prezentacja dokonań, motywacji, marzeń. To etap, na którym warto zaprezentować swoją osobowość.

Na przygotowanie nagrania uczestnicy konkursu będą mieli około tygodnia. Muszą je przysłać do 17 maja.

Gala Finałowa

Pod koniec maja odbędzie się w Warszawie Gala Finałowa, podczas której zostanie ogłoszony zwycięzca z każdej kategorii i rozdane nagród: 5 tys. zł dla każdego laureata.

Znaczenie Studenckiego Nobla widać już podczas gali, gdy uczestnicy nawiązują pierwsze kontakty biznesowe i naukowe.
Gabriela Supernak, koordynatorka Krajowego Studenckiego Nobla.

Ale to nie wszystko. Natalia Komorowska przyznaje, że Studencki Nobel pomógł jej w dalszych aplikacjach i konkursach.

– Fajnie jest być nobliską. To ma znaczenie – mówi laureatka.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl