Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Wakacyjna praca ma wiele zalet. I nie chodzi tylko o możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy – co ceni sobie 47,5 proc. studentów, którzy w zeszłym roku wzięli udział w badaniach Research. Studenci podejmują pracę również po to, aby:
- wpisać sobie doświadczenie do CV i zdobyć referencje (39 proc.),
- poznać charakter branży (35,8 proc.),
- zdobyć doświadczenie potrzebne w przyszłej karierze zawodowej (33,3 proc.)
- zweryfikować plany zawodowe (22,9 proc.),
- po praktykach lub stażu dostać ofertę pracy (7,7 proc.).
Jednocześnie 43,2 proc. badanych studentów przyznało że pracuje dla pieniędzy, a 5,3 proc. że najważniejsze jest zdobycie doświadczenia. Pozostali cenią sobie i pieniądze, i doświadczenie.
Czy w lipcu można jeszcze znaleźć pracę?
To zależy. Na pracę sezonową gastronomiczno-turystyczną w miejscowościach nad morzem albo w górach jest już raczej za późno. O tym, że czas na znalezienie dobrej oferty pracy lub praktyk już minął, mówi też Katarzyna Sławińska-Oleszek, kierowniczka Biura Karier na Politechnice Wrocławskiej:
– Czas na szukanie pracy i praktyk zawodowych dla studentów Politechniki przypada na miesiące wiosenne, od marca do kwietnia, ewentualnie jeszcze w maju.
Inne doświadczenie ma Elżbieta Oleniacz-Czajka, zastępca kierownika Biura Karier Uniwersytetu Wrocławskiego:
Obecnie w Biurze Karier UWr aktywnych jest 700 ofert. I nie dotyczą one tylko pracy na wakacje. Jak wyjaśnia Elżbieta Oleniacz-Czajka, są to oferty zakładające często dłuższą współpracę.
Wiele ofert pracy zamieszczonych na stronie Biura Karier UWr jest teraz na zastępstwo, co wynika z planów urlopowych. Zazwyczaj, nie są to stanowiska wymagające wysokich kwalifikacji, ale dla studentów do dobry sposób na zdobycie doświadczenia zawodowego.
– Teraz wiele ogłoszeń jest dla filologów. Szkoły językowe szukają bowiem studentów różnych języków obcych do pracy na półkoloniach – wyjaśnia Elżbieta Oleniacz-Czajka.
A jak jest z pracą za granicą?
Studentom nie zawsze jednak chodzi tylko o pieniądze. Wyjazd za granicę często jest próbą odnalezienia się w innym kraju lub sposobem na fajne wakacje, do których nic się nie dokłada.
– Dlatego – zaznacza Mateusz Żydek – studenci wybierają atrakcyjne turystycznie państwa, kraje Beneluksu lub Półwyspu Skandynawskiego. Chcą łączyć pracę i relaks.
Gdzie szukać ogłoszeń o pracę?
Najczęściej studenci szukają pracy na portalach z ogłoszeniami. Jednym z najpopularniejszych, jeśli chodzi o prace dorywcze i sezonowe, jest olx.pl.
Odpowiadając na ogłoszenie, warto jednak wziąć pod uwagę, co możesz zaoferować pracodawcy. Szkoła żeglarska, która dzisiaj (5 lipca) o godz. 11.52 opublikowała na olx.pl ogłoszenie dla pracownika biurowego o statusie studenta, przed godz. 15.00 miała już 7 ofert. Entuzjazmu jednak nie było:
– Nie pierwszy raz publikujemy ogłoszenie na to samo stanowisko. Niestety często albo osoba się nie sprawdza, albo – mimo wstępnych deklaracji – nie wykazuje elastyczności przy ustalaniu grafiku. Kwestie finansowe zawsze można negocjować, ale jeśli widać brak chęci wygospodarowania czasu na pracę, to nie ma pola do rozmów. To trwonienie czasu obu stron – wyjaśnia przedstawicielka firmy.
Studenci szukają pracy również na zamkniętych grupach na Facebooku.
Do najważniejszych wrocławskich grup na Facebooku należą:
- Praca dorywcza i zlecenia Wrocław,
- Praca na część etatu i praca dorywcza – Wrocław,
- Praca dla studenta Wrocław,
- Praca dla studentów i absolwentów.
Ogłoszeń warto też szukać na tematycznych grupach, np.:
- Praca zdalna, homeoffice, freelancerzy, cyfrowi nomadzi, podróże,
- Praca: Media / Reklama / Marketing / PR (Dolnośląskie),
- Praca w Social Media.
Sposobem na znalezienie pracy nie jest już tylko szukanie ogłoszenia i rozsyłanie CV. Coraz częściej studenci publikują własne ogłoszenie, że szukają pracy.
Jeśli zaś chodzi o pracę za granicą, najlepiej skorzystać z ofert agencji pracy. Przy czym zawsze wskazana jest ostrożność. Należy przede wszystkim:
- sprawdzić opinie o pośredniczącej agencji pracy,
- domagać się zapisania w umowie najważniejszych warunków pracy,
- podpisać umowę sporządzoną w języku polskim,
- podpisać umowę przed wyjazdem,
- zadbać o stały kontakt z reprezentantem agencji.
Czas na przemyślenie kariery
Wakacje to dobry czas na zatrzymanie się i przemyślenie działań na kolejnym rok akademicki. Do dyspozycji studentów są konsultanci z uczelnianych biur karier.
Na spotkanie należy umawiać się przez stronę Biura Karier UWr, zazwyczaj trzeba czekać do tygodnia, nie dłużej. Ten czas warto poświęcić na przygotowanie CV z wyszczególnioną aktywnością naukową i pozanaukową.
– Idealna sytuacja jest wówczas, gdy student ma konkretne ogłoszenie, na które planuje aplikować. Wówczas możemy przeprowadzić symulację rozmowy kwalifikacyjnej – zaznacza Elżbieta Oleniacz-Czajka.
Konsultacja trwa zazwyczaj godzinę, ale można umawiać się wiele razy.