Składający się z dwóch budynków i łącznika kompleks powstał w 1911 r. według projektu architekta Maxa Berga, ówczesnego miejskiego radcy budowlanego. Był siedzibą Miejskiego Szpitala Dziecięcego, kliniki pediatryczne działały w nim także po II wojnie światowej.
Galeria zdjęć
W 2015 r. kupiła go Politechnika Wrocławska (Uniwersytet Medyczny uzyskał za nieruchomość prawie 7 mln zł). Remont kapitalny rozpoczął się w 2019 r. Prace objęły m.in. remont elewacji, wymianę dachu oraz częściową termomodernizację. Udało się ocalić ok. 20 proc. oryginalnej stolarki okiennej i drzwiowej. Odnowiono żelbetonowe schody.
Prof. Jerzy Ilkosz, historyk architektury, znawca dokonań Maxa Berga: - Najbardziej cieszy, że ten budynek został ocalony i wyremontowany. To obiekt, w którym widać już zwrot Berga ku nowym rozwiązaniom technologicznym, na przykład, wykorzystaniu żelbetu.
Modernizacja budynku dawnego szpitala kosztowała uczelnię blisko 50 mln zł.
Nowy dom dla królowej nauk
Większy budynek i łącznik (na mapie kampusu Politechniki Wrocławskiej oznaczone kodami C-19 i C-20) już zajęli wykładowcy i studenci Wydziału Matematyki. Do ich dyspozycji jest ok. 120 pomieszczeń dydaktycznych i biurowych. W drugim, mniejszym budynku (C-21) znajdzie się powstający Wydział Medyczny. Tam na naukowców i studentów czeka ponad 40 pomieszczeń, w tym planowane specjalistyczne laboratoria i pracownie.