wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Dawny szpital Maxa Berga zajął Wydział Matematyki. Wkrótce dołączą studenci nowego Wydziału Medycznego Politechniki Wrocławskiej

Dawny szpital Maxa Berga zajął Wydział Matematyki. Wkrótce dołączą studenci nowego Wydziału Medycznego Politechniki Wrocławskiej

Tomasz Wysocki,

Zobaczcie efekt remontu budynku dawnego szpitala dziecięcego przy ul. Hoene-Wrońskiego. Gmach zaprojektowany przez Maxa Berga to teraz siedziba Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej. Drugą część kompleksu zajmie Wydział Medyczny, który od października ma ruszyć na Politechnice.

Reklama

Składający się z dwóch budynków i łącznika kompleks powstał w 1911 r. według projektu architekta Maxa Berga, ówczesnego miejskiego radcy budowlanego. Był siedzibą Miejskiego Szpitala Dziecięcego, kliniki pediatryczne działały w nim także po II wojnie światowej.

Galeria zdjęć

W 2015 r. kupiła go Politechnika Wrocławska (Uniwersytet Medyczny uzyskał za nieruchomość prawie 7 mln zł). Remont kapitalny rozpoczął się w 2019 r. Prace objęły m.in. remont elewacji, wymianę dachu oraz częściową termomodernizację. Udało się ocalić ok. 20 proc. oryginalnej stolarki okiennej i drzwiowej. Odnowiono żelbetonowe schody.

Prof. Jerzy Ilkosz, historyk architektury, znawca dokonań Maxa Berga: - Najbardziej cieszy, że ten budynek został ocalony i wyremontowany. To obiekt, w którym widać już zwrot Berga ku nowym rozwiązaniom technologicznym, na przykład, wykorzystaniu żelbetu.

Modernizacja budynku dawnego szpitala kosztowała uczelnię blisko 50 mln zł.

Nowy dom dla królowej nauk

Większy budynek i łącznik (na mapie kampusu Politechniki Wrocławskiej oznaczone kodami C-19 i C-20) już zajęli wykładowcy i studenci Wydziału Matematyki. Do ich dyspozycji jest ok. 120 pomieszczeń dydaktycznych i biurowych. W drugim, mniejszym budynku (C-21) znajdzie się powstający Wydział Medyczny. Tam na naukowców i studentów czeka ponad 40 pomieszczeń, w tym planowane specjalistyczne laboratoria i pracownie.

Matematyka jest na Politechnice Wrocławskiej od dawna i już w tym budynku zostanie, a na medyków musimy jeszcze trochę zaczekać i ufam, że jeszcze sam ich stąd wyprowadzę w inne miejsce. Pierwotnie w tym mniejszym budynku planowaliśmy umieścić organizacje studenckie, ale gwarantuję, że studenci na tej przejściowej zmianie planów nie stracą.
Prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl