wroclaw.pl Akademicki Wrocław - studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 24°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Projekt Caspar Neumann. Dusze i fundusze.

Redakcja www.wroclaw.pl,
W dniach w dniach 4–25 października w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich w ramach projektu "Caspar Neumann" odbyły się wystawa i koncerty. Shutterstock
W dniach w dniach 4–25 października w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich w ramach projektu "Caspar Neumann" odbyły się wystawa i koncerty.

W dniach w dniach 4–25 października w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich, w ramach projektu "Caspar Neumann. Dusze i fundusze. Księga narodzin i pogrzebów dla miasta Wrocławia" odbyły się wystawa, koncerty, konferencja naukowa oraz przeprowadzone zostały badania socjologiczne.

Reklama

Kim był Caspar Neumann?

Caspar Neumann (1648-1715) to postać wyjątkowa w historii Wrocławia. Ten człowiek nauki i sztuki, ojciec statystyki demograficznej, był zafascynowany śmiercią i kwestią umieralności. Na przestrzeni dziejów topos vanitas zyskiwał na znaczeniu w sytuacjach granicznych, w czasach zarazy i wojen niosących poczucie nietrwałości, bezradności, osamotnienia i lęku przed śmiercią. Podobnie jest obecnie z powodu pandemii Covid-19, ale nie tylko dlatego. Problemy klimatyczne, ekologiczne i medyczne wywołują w  społeczeństwie podobne uczucia z podobną intensywnością. Język artystyczny umożliwia zrozumienie wielu z tych problemów skupiając je w soczewce sztuk wizualnych i muzycznych.

Na czym polega projekt „Caspar Neumann. Dusze i fundusze. Księga narodzin i pogrzebów dla miasta Wrocławia”?

Projekt „Caspar Neumann. Dusze i fundusze. Księga narodzin i pogrzebów dla miasta Wrocławia” miał zachęcać do wspólnej refleksji na tymi zagadnieniami. Funkcję przewodników po nich przejęli członkowie Akademii Młodych Uczonych i Artystów oraz zaproszeni do współpracy ludzie kultury i nauki. 

Wrocławskie Centrum Akademickie było partnerem wydarzenia.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl