Akademicki Wrocław: Poznaj Kampus Uniwersytetu Medycznego

Neogotycki kompleks budynków zajmowanych przez kliniki oraz zakłady teoretyczne, w których uczą się przyszli lekarze, to oryginalne, bardzo interesujące miejsce. Warto skorzystać z okazji i poznać je na lepiej podczas kolejnego spaceru z cyklu „Akademicki Wrocław”.

  • fot. Tomasz Walków


Zespół budynków klinicznych powstał pod koniec XIX wieku na pięciohektarowej działce między dzisiejszymi ulicami Chałubińskiego, Mikulicza-Radeckiego, Pasteura i Skłodowskiej-Curie. Autorem koncepcji budowy szpitali klinicznych był Ludwig von Tiedemann, który podobny kompleks zaprojektował w Halle. Szczegółowy plan przygotował Joseph Waldhausen.

Po wojnie nadal kształcono tu lekarzy, ale między budynki z czerwonej cegły powciskano parterowe, szare baraczki, budynki nie przystające do neogotyckiej zabudowy. Przez dekady XIX-wieczne obiekty podupadły. Po roku 2007 r. Uniwersytet Medyczny część kompleksu wyremontował. W tym roku w dawnej kotłowni otwarto nowoczesne Centrum Symulacji Medycznej, doskonale wyposażone pracownie do kształcenia praktycznego przyszłych lekarzy i specjalistów innych dziedzin medycznych.

Nowoczesne centrum w ponadstuletniej kotłowni

Na własne oczy będzie można się przekonać o uroku tego miejsca podczas spaceru "Wrocławska medycyna akademicka - wczoraj i dziś", który planowany jest na sobotę 15 września o godz. 10 (organizatorzy zakładają, że potrwa około dwóch godzin). - Uczestnicy spaceru będą mogli dowiedzieć się jak na przestrzeni dziejów zmieniała się medycyna i jak wygląda jej najbardziej nowoczesna wersja – zapowiadają organizatorzy z Wrocławskiego Centrum Akademickiego.

Aby wziąć w nim udział (przewidziano 50 miejsc), należy wpisać się za pośrednictwem formularza na stronie Wrocławskiego Centrum Akademickiego.

Formularz zapisów pojawi się na stronie Wrocławskiego Centrum Akademickiego wca.wroc.pl w poniedziałek 10 września o godzinie 9 rano. Więcej informacji o kolejnym spotkaniu z serii „Akademicki Wrocław” TUTAJ

Więcej informacji:

Adam Żygadło, tel.: +48 71 798 13 14, adam.zygadlo@um.wroc.pl

Monika Płoszaj, tel.: +48 71 770 20 04, monika.ploszaj@um.wroc.pl

Zgłoś uwagę