wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Znajdź swojego idealnego towarzysza Adopcja Zwierząt - strona główna
9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. WrocŁapki - Zaadoptuj Przyjaciela
  3. Przewodnik Adopcyjny
  4. Pierwsze kroki po adopcji zwierzaka

Moment po adopcji kota czy psa z wrocławskiego schroniska to kluczowy czas nie tylko dla zwierzaka, ale również jego opiekuna. Co zrobić, aby okres ten przebiegał najłagodniej oraz stworzył fundament trwałej, pełnej zaufania relacji na długie lata? Dowiedz się, jak powinien przebiegać proces adaptacji czworonogów w nowym środowisku!

Aklimatyzacja adoptowanych zwierząt ze schroniska 

Pierwsze dni po adopcji psa lub kota z wrocławskiego schroniska mogą okazać się sporym wyzwaniem. Kluczem jest cierpliwość, konsekwencja i zrozumienie, że każdy zwierzak adaptuje się w swoim tempie. Pamiętaj, że na początku trzeba dać mu czas, przestrzeń oraz zapewnić spokojne warunki, aby przyzwyczaił się do nowej przestrzeni oraz wszystkich domowników. 

Przede wszystkim wyznacz ciche miejsce w mieszkaniu, gdzie czworonóg będzie mógł się schronić, kiedy poczuje się przytłoczony. Niech będzie to przynajmniej legowisko w kącie lub kryjówka w postaci kartonu z otworem i kocem. Wprowadzaj też zwierzę stopniowo, pokazując mu pomieszczenia w domu. Nadmiar bodźców negatywnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa, dobrze więc ograniczyć dostęp do 1-2 pomieszczeń. 

Na zdjęciu kot leżący na swoim posłaniu. Zarówno psy, jak i koty będą potrzebowały w mieszkaniu własnej przestrzeni. Można ją zapewnić np. poprzez ustawienia legowiska w cichym kącie. Pixabay
Na zdjęciu kot leżący na swoim posłaniu. Zarówno psy, jak i koty będą potrzebowały w mieszkaniu własnej przestrzeni. Można ją zapewnić np. poprzez ustawienia legowiska w cichym kącie.

Przez najbliższe tygodnie ustal także miejsce, w którym znajdą się miski na jedzenie i wodę oraz uzgodnij pory karmienia. W przypadku psów zaplanuj również stałe godziny spacerów. Wprowadzenie takiej rutyny jest istotna dla czworonogów, szczególnie na samym początku adaptacji w nowym środowisku. 

Co istotne, pozwól pupilowi podchodzić do ciebie na własnych zasadach. Nie wymuszaj kontaktu, nie pochylaj się nad nim i nie patrz bezpośrednio w oczy, gdyż bywa to przez nie odbierane jako zagrożenie. Niektóre zwierzęta z adopcji mogą mieć za sobą trudną przeszłość lub negatywne wspomnienia związane z relacją z ludźmi. Aby odczarować im ten wizerunek, bądź przewidywalny w swoim zachowaniu oraz nie wykonuj gwałtownych ruchów w ich towarzystwie. Postaraj się też stopniowo wprowadzać nowe osoby, szczególnie dzieci, zaczynając od spokojnych, umiejących obchodzić się ze zwierzętami.

Adaptacja zwierząt ze schroniska może trwać od tygodnia do nawet kilku miesięcy w zależności od wieku, rasy lub przeszłości danego psa czy kota. Proces ten jest jednak niezbędny do zbudowania trwałej relacji z czworonożnym przyjacielem.

Socjalizacja w domu z innymi zwierzętami

Wprowadzenie czworonoga do domu, w którym są już zwierzęta, wymaga nie tylko sporo czasu, ale i odpowiedniego przygotowania. Socjalizację najczęściej rozpoczyna się od izolacji nowych psów czy kotów, aby zminimalizować niedogodności związane z pojawieniem się kolejnego osobnika w mieszkaniu.

Przez kilka dni po adopcji nasi pupile nie powinni mieć bezpośredniej styczności ze sobą. Pierwszy kontakt musi odbywać się więc przez zamknięte drzwi. Dobrze jest w tym czasie wymienić pomiędzy nimi koce, zabawki, legowiska, a w konsekwencji i zamienić pomieszczeniami, aby zwierzaki oswoiły się ze swoimi zapachami.

W kolejnym etapie spróbuj zorganizować krótkie, lecz kontrolowane spotkania, stopniowo je wydłużając. W przypadku psów najlepiej uskuteczniać je poza domem, na neutralnym terenie, a jeśli chodzi o koty – w przestrzeni, które żaden nie uważa za wyłącznie swoje.

Na zdjęciu dwa psy na łące. Podczas procesu socjalizacji psy powinny zapoznawać się na neutralnym terenie. Pixabay
Na zdjęciu dwa psy na łące. Podczas procesu socjalizacji psy powinny zapoznawać się na neutralnym terenie.

Zapewnij wszystkim czworonogom oddzielne miski, legowiska, kuwety oraz zabawki – przynajmniej w początkowym okresie. Unikaj rywalizacji zarówno o zasoby, jak i atencję. Podczas zapoznawania się zwierząt postaraj się poświęcić im tyle samo uwagi. Nigdy nie zostawiaj ich też bez nadzoru, dopóki nie upewnisz się, czy ich relacja jest właściwa.

Podczas całego procesu postaraj się zachować spokój, nawet jeśli początki będą trudne. Twoje zdenerwowanie może negatywnie wpłynąć na socjalizację.

Stres adaptacyjny u zwierząt ze schroniska

Stres związany z adaptacją jest naturalną reakcją zwierząt ze schroniska na zmianę środowiska. W pierwszych dniach po adopcji warto poświęcić swój czas na dokładną obserwację wszelkich nietypowych zachowań naszych czworonogów. Długotrwały lęk i niepokój mogą prowadzić do osłabienia odporności, chorób, zaburzeń behawioralnych czy innych poważnych problemów zdrowotnych.

Wśród początkowych oznak stresu u psów znajdzie się chociażby nadmierne oblizywanie nosa, drżenie ciała, chowanie ogona lub ogólna utrata apetytu. Koty z kolei zaczynają się częściej myć, znaczą terytorium lub bywają agresywne. 

Zdarza się także, że zwierzęta odreagowują lęk poprzez niszczenie przedmiotów, wycie czy szczekanie podczas naszej nieobecności. W takiej sytuacji warto cierpliwie podejść do sytuacji. Reakcja emocjonalna, pełna krzyku lub złości nie naprawi wyrządzonej szkody, a jedynie wywoła dodatkowy stres u kota czy psa.

Na zdjęciu syczący kot. Stres adaptacyjny w przypadku kotów może wiązać się z agresją. Pixabay
Na zdjęciu syczący kot. Stres adaptacyjny w przypadku kotów może wiązać się z agresją.

Gryzienie mebli czy butów często może też wynikać z nudy. W takiej sytuacji zapewnij dużo ruchu, zabawki edukacyjne oraz odpowiednie gryzaki jako alternatywę. Bądź cierpliwy, nagradzaj każdy przejaw dobrego zachowania.

Jeśli jednak proces adaptacji i socjalizacji nie przynosi większych rezultatów, skontaktuj się w pierwszej kolejności z wrocławskim schroniskiem lub inną organizacją, z której zostało adoptowane zwierzę. Stowarzyszenia chętnie dzielą się swoim doświadczeniem oraz wiedzą, a w niektórych przypadkach skierują do profesjonalnego behawiorysty, który wesprze nas podczas przystosowania psów i kotów do nowego otoczenia.