wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Znajdź swojego idealnego towarzysza Adopcja Zwierząt - strona główna
9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. WrocŁapki - Zaadoptuj Przyjaciela
  3. Przewodnik Adopcyjny

Adopcja zwierząt to poważna decyzja i zobowiązanie na lata. Związana jest z wzięciem na siebie odpowiedzialności za żywe stworzenie, którym należy opiekować się każdego dnia. Jak przebiega proces adopcyjny oraz co należy wiedzieć przed przygarnięciem psa lub kota ze schroniska? Sprawdź!

Adopcja zwierząt – często zadawane pytania

Adopcja to nie tylko szansa na uratowanie czworonoga, ale również początek wyjątkowej relacji pełnej miłości i radości. Warto jednak wcześniej dobrze przygotować się do tego kroku. Sprawdź, co musisz wiedzieć zanim adoptujesz kota lub psa!

Przed rozpoczęciem całej procedury należy zastanowić się nad wszystkimi aspektami związanymi z posiadaniem psa lub kota: 

  • Czas i zaangażowanie
Zwierzęta potrzebują naszej uwagi przez całe życie, co oznacza regularne spacery, zabawę, karmienie i wizyty u weterynarza. Przemyśl, czy masz wystarczająco dużo czasu i energii, aby poświęcić uwagę nowemu domownikowi lub zapewnić opiekę w trakcie wakacji czy choroby.
  • Wybór odpowiedniego zwierzęcia
Upewnij się, że zwierzę, które chcesz adoptować, będzie pasować do twojego stylu życia. Pies wymagający codziennych intensywnych spacerów nie będzie idealnym wyborem dla osoby prowadzącej siedzący tryb życia. Z kolei adopcja dorosłego kota po przejściach niekoniecznie jest dobrym pomysłem, jeśli mamy małe dziecko.
  • Dostosowanie przestrzeni
Istotnym aspektem jest też przygotowanie mieszkania pod nowego lokatora. Zarówno psy, jak i koty potrzebują miejsca do spokojnego odpoczynku, ale również bezpiecznej przestrzeni do codziennego funkcjonowania. Często związane jest to z osiatkowaniem balkonu lub wyrzuceniem niektórych roślin. Jeśli wynajmujesz mieszkanie, dowiedz się wcześniej, czy właściciel wyraża zgodę na posiadanie zwierząt w domu. 
  • Finanse
Zwierzę to także spory wydatek. Oprócz karmy czy niezbędnych akcesoriów w postaci smyczy dla psów i kuwety ze żwirkiem dla kotów, przyda się także budżet na regularne szczepienia oraz inne wizyty u weterynarza. Niezbędna będzie również rezerwa finansowa na nieprzewidziane wydatki zdrowotne.
  • Adaptacja
To długi, często złożony proces. Zwierzęta, które spędziły czas w schronisku prawdopodobnie będą potrzebować trochę więcej czasu na przyzwyczajenie się do nowego środowiska. Początki mogą być trudne lub wymagać od przyszłego opiekuna sporej dawki cierpliwości. 
Więcej na temat przygotowań do adopcji przeczytasz w naszym artykule.

Procesy adopcyjne w fundacjach i stowarzyszeniach mogą się różnić między sobą. Zwykle jednak obejmują kilka podstawowych etapów:

  1. Wybór zwierzęcia

Przed podjęciem decyzji o adopcji warto zapoznać się z profilami zwierząt. Organizacje udostępniają na naszej stronie zdjęcia oraz informacje na temat psów czy kotów wraz z ich cechami charakteru i temperamentem. Można też wybrać się stacjonarnie do siedziby wrocławskiego schroniska, aby porozmawiać z jego przedstawicielami lub skontaktować się mailowo bądź telefonicznie ze stowarzyszeniami, które pomogą w wyborze czworonoga. 

  1. Ankieta przedadopcyjna

Przed pierwszym spotkaniem z wybranym przez nas zwierzakiem, fundacje często proszą o wypełnienie ankiety przedadopcyjnej. W formularzu zazwyczaj zostaniemy zapytani o nasze podejście do zwierząt, pracę, sytuację mieszkaniową lub pozostałych domowników. Taki kwestionariusz pomaga określić, czy jesteśmy odpowiednią osobą do adopcji konkretnego czworonoga. Po jego wypełnieniu otrzymujemy od fundacji decyzję.

  1. Wizyta przedadopcyjna lub spacer zapoznawczy

Zanim zabierzemy zwierzę do domu, niektóre fundacje proponują jeszcze wizytę przedadopcyjną. To spotkaniem z przedstawicielem organizacji, które przeprowadza się jeszcze przed adopcją. Jej celem jest poznanie przyszłych opiekunów i weryfikacja ich ankiety. 
W przypadku psów częściej jednak organizowane są spacery socjalizacyjne. To okazja do rozmowy z bezpośrednim opiekunem czworonoga oraz możliwość zapoznania się z naszym przyszłym pupilem.

  1. Podpisanie umowy adopcyjnej

To ostatni etap przed zabraniem zwierzaka do naszego domu. W umowie zobowiązujemy się do dbania o bezpieczeństwo i zdrowie czworonogów, w tym zapewnienia opieki weterynaryjnej oraz odpowiedniego żywienia. Podczas podpisywania kontraktu niezbędne jest okazanie dokumentu, który potwierdzi naszą tożsamość.

Sama adopcja psów czy kotów we Wrocławiu zwykle nic nie kosztuje. Można oczywiście przekazać darowiznę na rzecz schroniska lub organizacji, z której adoptujemy zwierzę. Pamiętajmy jednak o tym, że późniejsze utrzymanie czworonoga wiąże się z wydatkami na jedzenie, niezbędne akcesoria oraz wizyty u weterynarza.

Adopcja trwa od kilku dni do nawet paru tygodni w zależności od procedur placówki, z której chcemy wziąć zwierzę. Pracownicy fundacji potrzebują czasu, aby upewnić się, czy będziemy odpowiednim kandydatem na opiekuna dla psa czy kota. Przy bardziej wymagających adopcjach (np. zwierząt starszych lub z problemami zdrowotnymi), proces ten może się jednak wydłużyć.

Podczas przyjazdu do wrocławskiego schroniska należy mieć ze sobą smycz i obrożę (w przypadku adopcji psa) lub transporter do przeniesienia kota, a także dokument tożsamości potwierdzający wiek.

Adoptować zwierzęta mogą wyłącznie osoby pełnoletnie. Przy podpisywaniu dokumentów adopcyjnych we wrocławskim schronisku niezbędne jest okazanie dowodu osobistego lub paszportu.

Jednym z elementów procedury adopcyjnej jest wizyta w domu przyszłego opiekuna. Podczas spotkania przedstawiciele fundacji przede wszystkim weryfikują informacje zawarte w ankiecie przedadopcyjnej. Oceniają też warunki mieszkalne pod względem bezpieczeństwa czy socjalizacji – w przypadku przygarnięcia kolejnego czworonoga. 
Wizyta przeważnie przebiega w atmosferze luźnej rozmowy, podczas której pracownicy organizacji chcą jak najwięcej się o nas dowiedzieć oraz poznać wszystkich członków rodziny, która adoptuje zwierzę.

Chcąc zapewnić najlepszy możliwy dom podopiecznym, fundacje mogą zadać nam kilka pytań, które wpłyną na ostateczną decyzję o przyznaniu nam psa lub kota. Mogą one obejmować takie kwestie, jak doświadczenie w opiece nad zwierzęciem, warunki mieszkaniowe lub finansowe, a nawet sytuację rodzinną. Pamiętajmy o tym, że nasze odpowiedzi będą weryfikowane w kolejnych etapach procesu adopcyjnego.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile czasu potrzebują zwierzęta, aby przyzwyczaić się do nowego miejsca. Adaptacja może trwać od tygodnia do nawet kilku miesięcy w zależności od wieku, rasy lub przeszłości danego psa czy kota. Zwykle czworonogi, które dłużej czekały na dom, prawodopodobnie będą potrzebowały więcej czasu, aby oswoić się z innym opiekunem czy środowiskiem.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pierwszych kroków po adopcji, zapoznaj się z naszym artykułem.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące opieki nad czworonogiem już po jego adopcji, skontaktuj się z organizacją, z której masz psa lub kota. Pracownicy fundacji chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania i wesprą w procesie adaptacji. Można także skorzystać z porad profesjonalnych behawiorystów zwierzęcych. Pomagają oni zrozumieć potrzeby pupila i dostosować opiekę do jego wymagań.

Adopcja przewlekle chorego czworonoga wymaga szczególnej troski oraz przygotowania. Pracownicy schroniska czy fundacji, informując o problemie zdrowotnym, zwykle proponują rozmowę z lekarzem weterynarii, który udziela informacji na temat schorzenia oraz postępowania po adopcji. Warto jednak pamiętać o tym, że choroba jednego zwierzęcia może wykluczyć posiadanie kolejnego.

WrocŁapki – Zaadoptuj Przyjaciela

WrocŁapki to inicjatywa, która ma ułatwić proces adopcji oraz pomóc w znalezieniu domu dla każdego zwierzaka. Na naszej stronie znajdziesz bazę czworonogów z licznych fundacji czy stowarzyszeń czekających na adopcję. 

Portal www.wroclaw.pl nie zajmuje się bezpośrednio adopcją zwierząt. W sprawie szczegółowych danych, informacji na temat podopiecznych oraz możliwości adopcji należy kontaktować się z konkretną organizacją, pod której opieką jest pies lub kot.

Nie zwlekaj – daj szansę na lepsze życie jednemu z wielu zwierzaków czekających na swój nowy dom!

Masz pytania dotyczące adopcji zwierząt we Wrocławiu? Napisz do nas na adres: content[AT]araw.pl