Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Obowiązki wynikające z adopcji zwierząt
Zwierzęta, szczególnie psy i koty, żyją średnio 10-20 lat. Oznacza to, że przygarniając czworonoga, zobowiązujemy się do dbania o niego przez cały ten czas, zapewniając mu odpowiednie warunki, poczucie bezpieczeństwa oraz opiekę zdrowotną.
Istotny jest także aspekt codziennej troski, zabawy oraz aktywności fizycznej, których potrzebują nasi pupile. Przeanalizuj, czy masz wystarczająco dużo czasu i energii, aby poświęcić je nowemu domownikowi. Zastanów się też, jak wygląda twoja praca oraz co zrobisz z pupilem podczas wakacji? Nasz styl życia czy obowiązki zawodowe mogą być czasem przeszkodą przy adopcji.
Najczęstszymi przyczynami powrotów zwierząt do schroniska są nieprzemyślane decyzje, podjęte pochopnie – bez konsultacji z innymi domownikami, właścicielem mieszkania czy pod wpływem emocji, kiedy rodzice ulegają namowie dzieci. Warto więc wcześniej poważnie przemyśleć sprawę i świadomie podjąć się procedury adopcyjnej.
Kryteria podczas wyboru psa lub kota do adopcji
Jeśli jesteś na etapie wyboru czworonoga, pamiętaj, aby kierować się nie tylko jego wyglądem, ale przede wszystkim charakterem. Zwierzęta różnią się między sobą pod względem poziomu aktywności, potrzeb socjalnych czy podatności na szkolenie, dobrze więc świadomie wybrać pupila o zbliżonym do nas temperamencie. Pracownicy wrocławskiego schroniska czy fundacji dokładnie znają zachowania i cechy swoich podopiecznych, dzięki czemu mogą doradzić podczas podejmowania ostatecznej decyzji o adopcji.
Inną kwestią jest wybór zwierzaka w odpowiednim wieku. Starsze potrzebują zwykle więcej spokoju oraz odpoczynku. Częściej miewają także problemy zdrowotne lub z mobilnością. Opieka nad nimi różni się od tej, którą zapewnimy młodszym czworonogom. Zarówno szczeniaki, jak i kocięta będą wymagały przede wszystkim naszej uwagi, poświęcenia czasu na wychowanie czy zabawę. W związku z tym przed rozpoczęciem procedury adopcyjnej czworonoga warto wziąć pod uwagę i to kryterium.
Przygotowanie domu przed adopcją zwierząt
Zapewnienie odpowiedniej przestrzeni w mieszkaniu to kluczowy krok przed adopcją zwierząt. Zanim zabierzesz go do siebie, upewnij się, że twój dom jest dostosowany do jego potrzeb. Dla psa może to oznaczać przygotowanie ogrodzenia, wyznaczenie miejsca legowiska, a w przypadku kota – zakup kuwety oraz żwirku.
Przed przygarnięciem czworonoga może okazać się również niezbędne pozbycie się niektórych roślin. Część z nich jest toksyczna dla zwierząt i ma bezpośredni wpływ na ich zdrowie. Szczególnie szkodliwe są: diffenbachia, skrzydłokwiat, filodendron.
Jeśli decydujemy się na adopcję kotów warto pomyśleć również o zabezpieczeniu okien oraz balkonu. Organizacje często sugerują ich wcześniejsze osiatkowanie, aby uchronić pupila przed wypadnięciem i możliwymi obrażeniami.
Aranżując przestrzeń można też rozważyć schowanie delikatnych ozdób czy umieszczenie różnego rodzaju drapaków w całym domu, aby uchronić meble przed ostrzeniem pazurów w niepożądanych przez nas miejscach. Opiekunowie zwierząt zwykle też profilaktycznie zabezpieczają kable i przewody, żeby uniknąć ich pogryzienia.
Ile kosztuje utrzymanie psa i kota we Wrocławiu?
Przy adopcji każdego zwierzaka niezbędne jest także zaplanowanie budżetu. Podstawowa wyprawka dla każdego czworonoga wymaga zakupu karmy, misek czy niezbędnych gadżetów: kuwety ze żwirkiem lub smyczy i szelek. Do tego dochodzą także akcesoria w postaci legowiska, drapaków, transportera oraz licznych zabawek.
Miesięczny koszt utrzymania psa czy kota może wynieść od 150 do nawet 1000 złotych w zależności od jego wielkości, aktywności, a także diety. Do tego dochodzą kontrolne wizyty u weterynarza, kastracja lub sterylizacja, regularne szczepienia czy odrobaczania. Przygotuj się również na niespodziewane wydatki w sytuacji choroby bądź leczenia wszelkich dolegliwości zdrowotnych.
Nie zapominaj również o kosztach edukacji i socjalizacji zwierzęcia. Tuż po adopcji mogą pojawić się problemy z adaptacją czworonogów w nowym środowisku. Szkolenia oraz konsultacje z behawiorystą będą wtedy niezbędną inwestycją.
Czy warto adoptować zwierzęta ze schroniska?
Podczas adopcji zwierząt mogą wystąpić pewne trudności: zdrowotne, emocjonalne, a także związane z codzienną opieką. Nie należy się jednak poddawać, lecz szukać rozwiązań i pomocy u specjalistów, kiedy wymaga tego sytuacja. Nie zawsze będzie to łatwe – zwłaszcza, jeśli nasz pupil był wcześniej zaniedbywany lub miał przykre doświadczenia.
Każdego dnia we wrocławskich schroniskach setki psów oraz kotów czeka jednak na swoją drugą szansę, marząc o ciepłym domu i kochającej rodzinie, którą możemy się dla niego stać. Chociaż podjęcie decyzji o przygarnięciu czworonoga to poważna sprawa, warto ją rozważyć, aby zyskać przyjaciela na lata.