wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 22:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Dom dla Skrzywdzonych Zwierząt powstał we Wrocławiu

"Wreszcie nadszedł ten czas! Po blisko rocznym remoncie otwieramy Dom dla Skrzywdzonych Zwierząt we Wrocławiu. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce i prawdopodobnie jedna z nielicznych na świecie!" - czytamy na profilu facebookowym Grupy Ratuj, która organizuje domy tymczasowe dla zwierząt. Właśnie ruszyła rekrutacja na opiekunów, którzy zamieszkają z uratowanymi psami w domu na Maślicach. Jak to będzie wyglądać i ile kosztuje wynajem pokoju?

Reklama

W zielonej okolicy przy ul. Rędzińskiej powstał Dom dla Skrzywdzonych Zwierząt. Będzie to dom socjalny dla uratowanych psów, a w przyszłości być może również kotów, w którym każdy może zostać opiekunem tymczasowym. Skąd pomysł?

- Pomysł wziął się z naszych doświadczeń związanych z adopcją zwierząt. Wiemy, że największą szansę na adopcję mają zwierzęta zsocjalizowane, które żyją w normalnych, domowych warunkach. Ciągle brakuje nam tych domów tymczasowych. Jesteśmy uzależnieni od ludzi, którzy je nam udostępniają. Chcieliśmy mieć pewne miejsce we Wrocławiu, które będzie prawdziwym domem dla zwierząt. 
Patrycja Starosta, Grupa Ratuj

Zobacz w galerii zdjęć, jak wygląda dom socjalny dla zwierząt.

Stworzyli dom socjalny dla zwierząt na Maślicach

W ubiegłym roku kupili dom do remontu przy ul. Rędzińskiej. Przez rok remontowali go przy pomocy wolontariuszy, firm i różnego rodzaju akcji. Ogłosili też zbiórkę w internecie.

- Dziś możemy powiedzieć, że się udało. Mamy trzy, duże w pełni wyposażone, ok. 20-metrowe pokoje, w których można zamieszkać i zaopiekować się psem po przejściach - mówi Patrycja Starosta z Grupy Ratuj. Jak to będzie wyglądało w praktyce?

- Zamieszkasz w komfortowym pokoju w zielonej dzielnicy Wrocławia. Będziesz mieć dostęp do pełnej infrastruktury niezbędnej do codziennego życia (komfortowe łazienki, wyposażona kuchnia, duży jasny pokój z meblami, typu łóżko, szafy, biurka, fotele). Jaka będzie Twoja rola? Będziesz prowadzić normalny tryb życia, będziesz pracować, uczyć się, odpoczywać, robić to, co w życiu robisz. Obok codziennych Twoich obowiązków będzie powierzony Ci psiak, a Twoim zadaniem będzie wprowadzenie go w świat ludzi, czyli socjalizacja. Będziesz prowadzić dom tymczasowy.
Grupa Ratuj

Opiekun w Domu dla Skrzywdzonych Zwierząt

Właśnie ruszyła rekrutacja na tymczasowych opiekunów zwierząt, którzy zamieszkają z nimi w domu. Dla kogo jest ta funkcja? Dla osób, które kochają zwierzaki i lubią towarzystwo.

"Będziesz mieć swoją prywatną przestrzeń, ale zamieszkasz w domu, w którym będzie dużo zwierząt na wspólnej przestrzeni i będą obecni też inni ludzie o podobnych zainteresowaniach. Do dyspozycji będzie też wspólna przestrzeń do dyskusji i duża dawka pozytywnej energii. To miejsce, w którym będziesz mógł bez ograniczeń pomagać zwierzakom i dawać równe szanse wszystkim zwierzętom bez względu na ich przeszłość" - wyjaśniają twórcy Domu dla Skrzywdzonych Zwierząt.

Czy zamieszkanie w domu socjalnym jest płatne?

Jak długo będziesz mieszkać w domu socjalnym? Tyle, ile będziesz chciał(a), ale przez minimum rok. Jak tłumaczą pomysłodawcy domu, nie są w stanie utrzymać sami tej inicjatywy, dlatego najem pokoi będzie płatny. Zapewniają jednak, że opłata ma być niższa niż przeciętne wynajęcie pokoju we Wrocławiu.

"Duży - ponad 20-metrowy pokój kosztuje 800 zł za miesiąc, mniejszy 16-metrowy to koszt 700 zł za miesiąc. Poza tym nie ponosisz żadnych innych opłat. Zyskujesz znacznie na kosztach najmu, a jedyne czego od Ciebie wymagamy, to opieki nad powierzonym psem i uprzejmości dla współlokatorów".
Grupa Ratuj

Dom dla Skrzywdzonych Zwierząt posiada dyskretny ogród, a w pobliżu są tereny spacerowe. - Panuje tu cisza i dobra atmosfera. Pokoje są wyposażone i świeżo wyremontowane. To kameralna przestrzeń, są tu tylko 3 pokoje. Tu jest po prostu fajnie! - zachęcają pomysłodawcy Domu.

- Zależy nam, żeby to była przemyślana decyzja. Żeby motywacją był nie tylko tańszy najem mieszkania, ale przede wszystkim chęć pomagania zwierzętom. To idealna perspektywa, żeby żyć w fajnym miejscu, robić coś dobrego i przebywać ze zwierzętami. 
Patrycja Starosta, Grupa Ratuj

Chcesz zostać opiekunem zwierząt? Aplikuj!

Jeśli chcesz zostać opiekunem tymczasowym i zamieszkać w socjalnym domu dla zwierząt, wypełnij ankietę. 

Jeśli masz dodatkowe pytania, możesz w tej sprawie skontaktować się z przedstawicielami stowarzyszenia pisząc maila na adres redzinska2024[at]gmail.com. Zgłoszenia przyjmowane są do 5 kwietnia 2024 r.

Oficjalne otwarcie Domu dla Skrzywdzonych Zwierząt

Co o projekcie Grupy Ratuj sądzą internauci. Reakcje pod ich postem na Facebooku są bardzo pozytywne.

  • "Wspaniale, oby więcej takich miejsc kiedyś powstało" - napisała Klaudia.
  • "Supersprawa! Mnóstwo ludzi chciałoby zwierzaka, ale nie może go posiadać z względu na to, że wynajmują mieszkania lub pokoje i właściciele się nie zgadzają na zwierzęta" - zauważyła Małgorzata.
  • Paweł dodał: "Pomysł rewelacyjny. W tym planie jest tylko jeden słaby element. Człowiek. Nie mam wątpliwości, że pojawią się osoby zainteresowane tanim wynajmem pokoju, ale już niekoniecznie miłością do zwierząt. Musicie być czujni".

Oficjalne otwarcie domu przy Rędzińskiej 59 zaplanowane jest na sobotę 6 kwietnia w godz. 10.00-15.00. To doskonała okazja do porozmawiania z wolontariuszami o idei tego projektu, działań stowarzyszenia, podopiecznych do adopcji i innych form pomocy. Przy samym domu będzie prowadzony bazarek na rzecz podopiecznych Stowarzyszenia Grupa Ratuj. Będzie można wylicytować akcesoria dla pupili i nie tylko.

Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt Grupa Ratuj

Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt GRUPA RATUJ powstało w 2018 roku z inicjatywy osób, które kochają zwierzęta. "Marzy nam się świat, w którym każde zwierzę jest dobrze traktowane, szanowane i kochane" - piszą na swojej stronie internetowej. Ich siedziba znajduje się przy ul. Krzemienieckiej we Wrocławiu. Na co dzień organizują m.in. adopcje i domy tymczasowe dla psów i kotów. Obecnie mają ich ok. 30-40, głównie we Wrocławiu i okolicy.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl