Festiwal Forum Musicum z muzyką dawną od 17 sierpnia [PROGRAM]

Skromny, niepozorny, ale wyjątkowo ambitny festiwal, którego program mógłby zawstydzić niejedną większą imprezę. Dowodzony przez Tomasza Dobrzańskiego – Forum Musicum obchodzi w tym roku 15. urodziny, a z okazji 100-lecia Niepodległości dominować będzie dawna muzyka polska. Niekoniecznie najbardziej znana, ale z pewnością odkrywcza. Festiwal potrwa od 17 do 25 sierpnia.

  • Zespół Muzyki Dawnej Diletto

  • Jacek Kowalski i jego Klub Świętego Ludwika wystąpią jako jedna z gwiazd festiwalu

  • Zespół Ars Cantus/fot. Wanda Parzonka


Muzyka dawna jubileuszowa

Wiele instytucji kulturalnych potraktowało hasło 100-lecie Niepodległości bardzo dosłownie, a programy koncertów, często na siłę, dobierano tak, by było zgodnie z wytycznymi, choćby nawet kombinacja utworów była wyjątkowo nietrafiona. Szczęśliwie, to nie przypadek programu Festiwalu Forum Musicum.

Tomasz Dobrzański, flecista i wieloletni szef zespołu Ars Cantus, po znakomitej ubiegłorocznej edycji (której repertuar skupiony był wokół twórczości kobiet kompozytorek w minionych wiekach), tym razem potraktował hasło „Niepodległa” jako punkt wyjściowy do pochwalenia się spuścizną polskich kompozytorów muzyki dawnej, zarówno tych dobrze znanych (Mikołaj z Radomia), jak i tych odkrywanych na nowo (Andrzej Siewiński, Jacek Szczurowski i Krzysztof Klabon).

– Dawna muzyka francuska, czy włoska była ewolucją stylów wysublimowanych, z kolei muzyka centrów peryferyjnych Europy wymagała głębszego wniknięcia w kulturę tego miejsca, specjalistycznych studiów – wyjaśnia Tomasz Dobrzański.  

15. Festiwal Forum Musicum

15. Festiwal Forum Musicum

Koncert / Klasyczna / W klubie
Termin od 17 sierpnia 2018 do 25 sierpnia 2018

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Hity festiwalu Forum Musicum

Czego posłuchamy podczas festiwalu? Najpierw muzyki Andrzeja Siewińskiego, kompozytora barokowego z przełomu XVII i XVIII wieku, którego życiorysu wciąż nie można dociec tak, jakby o tym marzyli muzykolodzy, ale muzyka mówi sama za siebie, a wykona ją Schola Gregoriana Sancti Casimiri oraz Zespół Muzyki Dawnej Diletto pod kierownictwem Anny Moniuszko. – Jego dzieła są bardzo ciekawym odkryciem, zwłaszcza że z tym okresie, kiedy Rzeczpospolita borykała się z problemami nie było tak wiele fantastycznej muzyki, atrakcyjnych, przyjemnie napisanych utworów z pięknie podanym tekstem – zwraca uwagę Tomasz Dobrzański.

Będzie muzyka „złotego wieku” w Polsce, czyli XVI-wieczne perły, w tym te ze słynnej tabulatury Jana z Lublina, a przybliżą je klawesynistka Corina Marti i lutnista Michał Gondko. – Lutnia była instrumentem, par excellence, renesansowym i do tego stopnia popularnym, że znajdowała się w prawie każdym domu, bardziej powszechnym niż instrumenty klawiszowe – wyjaśnia Tomasz Dobrzański.

Jacek Kowalski, bard i założyciel Klubu Świętego Ludwika tym razem przyjedzie z programem „Niezbędnik Sarmaty” i udowodni, że sarmatyzm to coś więcej niż pas kontuszowy i szczególne uczesanie, ale również wspaniała muzyka. – Jacek Kowalski to fenomen, nie jest muzykiem, a historykiem sztuki zagłębionym w historii średniowiecza i sarmacji, który poznał kulturę, a potem zastosował wiedzę w nagruncie wykonawstwa – podkreśla Tomasz Dobrzański.

Muzykę niezwykłego średniowiecznego kompozytora Mikołaja z Radomia przygotował wrocławski Ars Cantus i to może być jedno z największych wydarzeń Forum Musicum.

Na koniec festiwalu Kapela Brodów porwie wszystkich do tańca w „Mleczarni”, grając muzykę tradycyjną, także z motywami żydowskimi czy polsko-rusińskimi.Zgłoś uwagę