wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocławianie o ESK: Spotkanie z kulturą i pięknem

Koncerty Ennio Morricone i Davida Gilmoura to najlepiej oceniane wydarzenia Europejskiej Stolicy Kultury, a najgorsze opinie miało Przebudzenie, widowisko w Weekend Otwarcia. Naukowcy z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego przedstawili wstępne wyniki badań dotyczących ocen wrocławian o ESK.

Reklama

O ewaluację wydarzeń Europejskiej Stolicy Kultury specjalistów z Uniwersytetu Wrocławskiego poprosiły władze miasta i szef ESK Krzysztof Maj. - To zadanie miało dwa cele. Po pierwsze, bieżąca ocena kolejnych wydarzeń pokazywała momenty trudne i umożliwiała wprowadzanie pewnych korekt - mówi Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miasta Wrocławia. - Po drugie, dzisiaj możemy ocenić na ile osiągnęliśmy zakładane w aplikacji cele dotyczące między innymi uczestnictwa w kulturze.

Dr Jacek Pluta z Instytutu Socjologii: - Obok nas badania, związane z wydarzeniami Europejskiej Stolicy Kultury, prowadziły także zespoły z Warszawy i Krakowa. Zresztą badania jeszcze trwają. Ostateczne wyniki chcemy przedstawić w czerwcu przyszłego roku. Zaprezentujemy je także podczas międzynarodowej konferencji „City and Culture” we wrześniu 2017 roku.

Gilmour, gwiazdą ESK

Socjolodzy wykorzystali kilka metod badań m.in. ankietę internetową i ankietę telefoniczną.

W tej pierwszej zbierano opinie na temat 12 specjalnych weekendów ESK. Najwięcej ocen wystawiano „Przebudzeniu” – około 2,5 tys., najmniej Olimpiadzie Teatralnej i Trochę Innemu Festiwalowi Fotografii – po kilkadziesiąt. - Jeśli wszystko przebiegło dobrze, to chętnych do wypowiadania było znacznie mniej - mówi prof. Katarzyna Kajdanek, socjolog z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Z ankiet wynika, że w większości weekendów specjalnych udział brali przede wszystkim wrocławianie. Prof. Kajdanek: - Wyjątkami były koncerty Gilmoura, w którym 49 procent widzów to były osoby spoza Wrocławia, oraz koncert Morricone, wtedy na widowni 42 procent było przyjezdnych.

Uczestnicy wydarzeń ESK brali w nich udział na ogół z partnerami, przyjaciółmi i znajomymi. Niewiele było grup zorganizowanych np. przez zakłady pracy lub szkoły.

Prof. Katarzyna Kajdanek: - W siedmiopunktowej skali najniższą ocenę miało Przebudzenie, widowisko na otwarcie ESK. Najbardziej pozytywnie oceniono koncerty Gilmoura i Morricone.

Uczestnicy ankiety wskazywali także osobiste korzyści z udziału w imprezach ESK. Ponad połowa wskazała, że przeżyła coś interesującego, a 45 proc. doceniło, że aktywnie spędziło czas poza domem. Nieco ponad 7 proc. uznało, że to były weekendy jak każde inne.

Respondenci mieli także wskazać, jakie określenia najtrafniej opisują ESK. Ponad 52 proc. uznało, że to impuls do rozwoju kulturalnego i edukacji kulturalnej, a dla 46 proc. to czas doświadczenia kultury i spotkania z pięknem. Na końcu skali znalazły się negatywne opinie. Za imprezę dla bogatych uznało ESK 5,6 proc. badanych, a o niepotrzebnym wydatku wspomniało 8,8 proc. W sumie Wrocław jako gospodarza Europejskiej Stolicy Kultury oceniono na 3,9-4 w skali pięciopunktowej.

Więcej szczegółowych danych dotyczących ewaluacji wydarzeń ESK w prezentacji naukowców Instytutu Socjologii UWr. TUTAJ.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl