wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Zdrowie
  4. Wrocław w hołdzie Ani. Sukces akcji zbiórki dawców szpiku

Prawie 2,7 tys. osób - potencjalnych dawców szpiku zarejestrowało sie podczas zakończonej w niedzielę akcji „Wrocław Walczy o Anię!#600tysbohaterow” w bazie Fundacji DKMS Polska. Każda zarejestrowana osoba to szansa na nowe życie dla osób chorych na białaczkę i inne choroby krwi, potrzebujących przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego. Akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku trwała 4-8 listopada. Miała to być pomoc dla chorej na rzadki nowotwór krwi Ani Szymczak, która zmarła 3 listopada. 

Reklama

Dzięki akcji, w bazie Fundacji DKMS Polska zarejestrowało się dokładnie 2 693 osób. Fundacja bardzo dziękuje wszystkim za wsparcie zbiórki. „Ogromne dzięki wszystkim wolontariuszom, organizatorom i Fundacji DKMS za cudną atmosferę, każdą, nawet pozornie niezauważalną aktywność, gorącą herbatę na chłodnym pl. Solnym, a Wrocławianom (i nie tylko) za uczestnictwo! Jesteście wspaniali!!! Ogromnie się cieszę, że mogłam być częścią tego wydarzenia! I jestem pewna, że Ania jest z nas dumna!!!)” – napisała na wydarzeniu „Wrocław Walczy o Anię!” jedna z inicjatorek akcji oraz przyjaciółka Ani Szymczak – Anna Dąbrowska.

Anna Szymczak zmarła w noc przed rozpoczęciem akcji. „...Dzięki Wam wiem, że nie jestem sama. Walczę dla Was każdego dnia.”– pisała kilka dni wcześniej Anna Szymczak. Na prośbę jej najbliższych akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego „600 tysięcy bohaterów" była jednak nadal prowadzona. – Naszą akcję rejestracji dawców będziemy kontynuować. Jest wiele innych osób potrzebujących pomocy – mówił po potwierdzeniu informacji o śmierci Ani Szymczak, Łukasz Śródka jeden z inicjatorów akcji rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku.

Ania Szymczak miała 34 lata, pracowała na Politechnice Wrocławskiej. Miała męża i 3,5 letnią córeczkę Mariankę. W sierpniu zdiagnozowano u niej białaczkę i chłoniaka. Zaczęła się walka o każdy dzień życia. Ania była w trakcie chemioterapii w celu przygotowania jej m.in. do przeszczepu. „Jednak do tej pory nie znaleziono dla mnie tzw. genetycznego bliźniaka” – pisze Ania w swoim liście. Przeczytaj cały list Ani  

Szansą Ani na powrót do zdrowia było przeszczepienie komórek macierzystych krwi od dawcy niespokrewnionego. Niestety, pomimo zarejestrowanych w polskim rejestrze Polstransplantu ponad 890.000 potencjalnych dawców, i ponad 25 milionów w bazach na całym świecie – nie było aktualnie dawcy, który byłby zgodny genetycznie z Anią.

Rodzina i przyjaciele Ani nie potrafili czekać bezczynnie – sami zainicjowali poszukiwania jej bliźniaka genetycznego. Przygotowania do akcji rejestracji Dawców pod hasłem „Wrocław Walczy o Anię!” ruszyły pełną parą: wydrukowano tysiące ulotek oraz setki plakatów, zaangażowano lokalne urzędy, organizacje, szkoły, przedszkola, firmy i oczywiście media. Prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz, metropolita wrocławski - Arcybiskup Józef Kupny oraz prof. Alicja Chybicka, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego objęli akcję Honorowym Patronatem. Politechnika Wrocławska również podjęła walkę o Anię, inicjując przygotowanie rejestracji potencjalnych dawców na terenie uczelni. 

„Wrocław Walczy o Anię!”#600 tysbohaterów to kampania skierowana do wszystkich mieszkańców Wrocławia. – To ok. 600 tysięcy bohaterów, którzy mogą aktywnie zaangażować się w pomoc, jako dawcy szpiku lub osoby, które pomogą dotrzeć z komunikatem do jak największej liczby osób. Każdy gest się liczy i jest dla nas ważny. Bądź bohaterem i poinformuj innych o tym, że pomagasz. Udostępnij informację, oznacz ją:#600tysbohaterow. Ten mały gest ma ogromne znaczenie, gdyż może bezpośrednio wpłynąć na podarowanie szansy na nowe życie Ani lub innym pacjentom dotkniętym rakiem krwi – komentuje Wojciech Niewinowski, pracownik Fundacji DKMS Polska, który sam kiedyś walczył z rakiem krwi i wyzdrowiał dzięki przeszczepowi. 

Rejestracja potencjalnych Dawców odbyła się:

 

 

Data:

7-8 listopada 2015r

Godzina:

10:00 – 18:00

Miejsce:   

Plac Solny we Wrocławiu 

WCK przy Hali Stulecia   

Aquapark Wrocław

Adres:     

Plac Solny 1                

ul. Wystawowa 1               

ul. Borowska 99

 

Zobacz wydarzenie na Facebook’u.

Kto może zostać Dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg(bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu 4 ml krwi. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny Dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl