wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:21

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Jakie WBO? Wyniki ankiety konsultacyjnej
Jakie WBO?                     Wyniki ankiety konsultacyjnej

Trwają konsultacje poświęcone przyszłości Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Pytaliśmy jak postrzegacie ten projekt, na czym najbardziej wam zależy, jakich zmian oczekujecie. Oto wyniki. Między innymi o tym, chcemy rozmawiać na specjalnych warsztatach.

Uczestnicy ankiety to mieszkańcy w większości w wieku 26-39 lat (66%) i 40-65 lat (21%). Z niewielką przewagą mężczyzn (55%). Ponad 3/4 respondentów nie było wcześniej autorami projektów WBO (76%).

Ankieta zawierała pytania  dotyczące głównie nowego podziału Wrocławia na rejony, ale zapytaliśmy też o ogólnie, o to jak powinniśmy zmieniać WBO w najbliższych latach. I tak:

Ankietowani chcą, żeby rejony były mniejsze niż obecnie i było ich więcej. Przy kwocie budżetu 25 mln, za tą opcją opowiedziało się 51% badanych, a gdyby kwota WBO wzrosła to aż 71%.  Za pozostawieniem takiej samej liczby rejonów głosowało odpowiednio 34% i 18% badanych.

47% respondentów chciałoby zachować obecną proporcję małych i dużych projektów realizowanych w rejonach  (w tej chwili są to co najmniej 1 duży i 3 małe), ale 20% wolałoby żeby projektów małych i dużych było tyle samo.

Na pytania co, poza powierzchnią i liczbą ludności, powinno być brane pod uwagę przy tworzeniu nowych rejonów najwięcej respondentów (48%) odpowiedziało, że rejony powinny łączyć osiedla, które będą mogły ze sobą współpracować – czyli takie, które nie są podzielone naturalnymi granicami ani w dużej odległości od siebie. Na drugim miejscu znalazła się odpowiedź żeby łączyła je istniejąca infrastruktura (28%) a na trzecim żeby liczba osiedli była w każdym rejonie taka sama (13%)

Co jeszcze powinniśmy brać pod uwagę przy tworzeniu rejonów?

17% respondentów odpowiedziało, że ważne jest dla nich żeby rejony miały podobną liczbę mieszkańców. Następnie z podobnym poparciem pojawiły się odpowiedzi żeby osiedla miały łatwą możliwość współpracy, podobne potrzeby jeżeli chodzi o infrastrukturę i naturalne , łączące je granice (odpowiednia 12%, 12% i 8%) Tylko 4% respondentów uważa, że kluczowe jest żeby rejony miały podobne powierzchnie. Warto też zwrócić uwagę, że aż 26% respondentów podało inne odpowiedzi, których nie można było włączyć do innych kategorii.

Odpowiadając na pytanie, które ze zrealizowanych projektów mieszkańcy cenią sobie najbardziej odpowiedzi powtarzały się właściwie z wynikami kolejnych edycji WBO. Respondenci  najczęściej wymieniali projekty zielone, place zabaw, projekty rowerowe i sportowe. 

W otwartym pytaniu o inne sugestie dotyczące przyszłości WBO, poza wyrażonym już wcześniej postulatem większej liczby rejonów, uczestnicy  zwracali uwagę na zadbanie o mechanizm dający równe szanse w głosowaniu małym i dużym osiedlom.  Przysłużyć sie temu może również zwiększenie kwoty na całe WBO oraz zagwarantowanie pewnej puli dla każdego z wrocławskich osiedli.

Chcesz podzielić się swoim pomysłem na WBO?   Zapraszamy na spotkania warsztatowe

Więcej o konsultacjach: https://www.wroclaw.pl/rozmawia/wbo19

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl