wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:46

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Przy Koszarowej leczą trudne rany

W styczniu w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Koszarowej ruszyła jedyna we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku poradnia leczenia ran przewlekłych. Pacjenci są przyjmowani na fundusz (NFZ).

Reklama

To tam po poradę i na leczenie mogą się skierować pacjenci z ranami przewlekłymi, czyli trudno gojącymi się. Obecnie są to głównie pacjenci, którzy zmagają się bądź to z owrzodzeniami żylnymi, tzw. stopą cukrzycową, a także tacy, którzy mają odleżyny.

Poradnia zapewnia kompleksową opieką, w tym leczenie rany – na miejscu w ambulatorium lub szpitalnie (operacyjnie) oraz edukację. Jaka jest skala zjawiska i ile osób w regionie potrzebuje pomocy w leczeniu ran przewlekłych, nie wiadomo, choć leczenie ran przewlekłych to poważny problem. I dotyka pacjentów w różnym wieku, nie tylko starszych.

– Na razie stałym leczeniem objętych jest 10 pacjentów, którzy przychodzą dwa razy w tygodniu. Jesteśmy w stanie przyjąć o wiele więcej osób, ale poradnia działa od stycznia i pacjenci jeszcze o niej nie wiedzą – mówi Urszula Małecka, rzeczniczka prasowa szpitala.

Najwięcej przypadków dotyczy owrzodzeń żylnych. Jak dodaje rzeczniczka, w poradni na miejscu pielęgniarka nie tylko zmienia opatrunki, ale także uczy pacjentów dbać o rany, co jest równie istotne przy całej kuracji. – A sporo osób nie wie, jak pielęgnować przewlekłe rany – przyznaje. W razie konieczności, w ciężkich przypadkach w szpitalu mogą zoperować ranę.

Poradnia nie przyjmuje osób przypadkowych. Pacjent poradni musi być po wcześniejszym, minimum sześciotygodniowym leczeniu.

Wszyscy zainteresowani mogą się rejestrować pod numerem: (71) 39 57 544 lub 519 847 016 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-13.00. Poradnia mieści się na parterze budynku A1 szpitala przy ul. Koszarowej.

Pacjenci powinni mieć ze sobą:

  • skierowanie z POZ, AOS (Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna) lub szpitala, 
  • udokumentowane co najmniej 6-tygodniowe leczenie rany, badania (morfologię, poziom glukozy/profil, poziom białka, INR, APTT, fibrynogen, EKG, cholesterol całkowity, HDL, LDL, trójglicerydy, zalecane CRP i Hb glikowana).

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl