wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Pióro Fredry 2014. Zobaczcie nominowane książki

Rozdanie Nagrody Pióro Fredry, jedynego w Polsce lauru edytorskiego (a więc przyznawanego przede wszystkim za szatę graficzną) towarzyszy co roku Wrocławskim Targom Dobrej Książki. W tym roku jury pod przewodnictwem profesora Marcina Cieńskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego wybrało pięć tytułów. Wyniki zostaną ogłoszone 4 grudnia w sali konferencyjnej Afrykarium.

Reklama

Oto pięć nominowanych książek.

  • Magdalena Grzebałkowska, „Beksińscy. Portret podwójny” Wydawnictwo Znak

– Znakomita edytorsko opowieść o Zdzisławie i Tomaszu Beksińskich, właściwie nawet biografia trzech osób, bo pomiędzy nimi krąży gdzieś Pani Zofia Beksińska – opisuje Michał Nogaś, członek jury nagrody Pióro Fredry, dziennikarz programu III Polskiego Radia. – To także opowieść, która nowym pokoleniom pokazuje, jakim artystą był Zdzisław Beksiński i przypomina tragiczną, charyzmatyczną postać Tomasza Beksińskiego – dodaje.

  • Miguel de Cervantes, „Przemyślny szlachcic. Don Kichot z Manczy” Dom Wydawniczy Rebis

Powszechnie znana historia błędnego rycerza, który wojował z wiatrakami, miał wiernego giermka Sancha Pansę i czcił Dulcyneę. Tym razem jednak arcydzieło Cervantesa doczekało się nowego tłumaczenia dokonanego przez Wojciecha Charchalisa. – Zawierzyliśmy przekładowi i temu, jak książka została wydana w nowej szacie graficznej – przyznaje Michał Nogaś.

  • Witold Rybczyński, „Jak działa architektura. Przybornik humanisty” Wydawnictwo Karakter

– Bardzo osobista opowieść o architekturze napisana przez człowieka, który na ten temat ma naprawdę wiele do powiedzenia – wyjaśnia Michał Nogaś. – Zwróciliśmy uwagę, że wydawca książki postarał się, by szata graficzna polska różniła się od tej oryginalnej – dodaje członek jury Pióra Fredry.

  • Olga Tokarczuk, „Księgi Jakubowe”, Wydawnictwo Literackie

– Gdy idzie o szatę graficzną w powstawaniu książki znaczny udział miała także sama pisarka, co się rzadko zdarza – podkreśla Michał Nogaś. Pomysł został oparty na XVIII-wiecznych polskich encyklopediach, a przede wszystkim na „Nowych Atenach” ks. Benedykta Chmielowskiego, który jest jednym z bohaterów książki Olgi Tokarczuk. O obszernym tomie piszemy szerzej tutaj.

  • Krzysztof Karpiński, „Był jazz. Krzyk jazz-bandu w międzywojennej Polsce” Wydawnictwo Literackie

– Takiej książki o jazzie jeszcze nie było – przyznaje Michał Nogaś. To wspaniale ilustrowana opowieść o międzywojniu i o jazzie w Polsce. Tom ukazuje się w czasie, gdy międzywojnie cieszy się wśród czytelników ogromną popularnością, trwa wręcz wydawniczy boom na książki, których autorzy opisują lata 1918-1939. – Żyjemy w pięknym micie tych dwudziestu jeden lat kiedy Polska powstała po rozbiorach aż do czasu agresji hitlerowskiej – mówi Michał Nogaś.

Książki z zaletami

W tym roku swoje propozycje – 156 książek – na konkurs Pióro Fredry przysłało aż 46 wydawców. – Pojawiło się bardzo dużo bardzo ciekawych książek – zapewnia profesor Marcin Cieński dodając, że każda z nich ma swoje wady, ale znacznie więcej zalet. Są wśród nich tomy dla dzieci, proza, bogato ilustrowane albumy. Jakie pozycje mają szansę, by zostać zauważone? – Interesuje nas nie tylko treść, ale również materia samej książki – papier, z którego jest zrobiona, dostosowanie okładki do książki, rozwiązania graficzne i typograficzne – wymienia profesor Marcin Cieński.

Wtóruje mu profesor Jan Choroszy z Uniwersytetu Wrocławskiego. –Wśród nominowanych pojawiły się tomy wydawców, dla których wytworzenie książki nie jest procesem technologicznym i biznesowym, ale działalnością poważniejszą, głębszą, odwołującą się do potrzeb estetycznych, intelektualnych i pewnej tradycji – zaznacza członek jury.

Pióro Fredry 4 grudnia

Zwycięski tom wydawcy i czytelnicy poznają 5 grudnia, w pierwszym dniu 23. Wrocławskich Targów Dobrej Książki podczas gali w Afrykarium.

Targi będą w tym roku powtórnie na Dworcu Wrocław Główny w dniach 4-7 grudnia. Dokładny program znajdziecie tutaj. Targi są czynne codziennie od czwartku do niedzieli. W czwartek 4 grudnia w godz. 12.00-18.00, w piątek 5 grudnia 10.00-19.00, w sobotę 6 grudnia 10.00-19.00, w niedzielę 7 grudnia 10.00-16.00.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl