Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Jednym z głównych celów Wrocławskiej Polityki Mobilności jest zwiększenie atrakcyjność komunikacji zbiorowej oraz właśnie zachęcanie kierowców do pozostawienia samochodów i kontynuowania podróży środkami komunikacji publicznej.
Parkingi Parkuj i Jedź (Park & Ride) w ramach systemu są:
- bezpłatne,
- oświetlone,
- bezpieczne,
- zlokalizowane bezpośrednio przy węzłach komunikacji zbiorowej.
System Parkuj i Jedź (Park & Ride) to:
- oszczędność czasu i pieniędzy,
- czystsze powietrze,
- mniejsze korki,
- redukcja ryzyka wypadków.
Parkingi Parkuj i Jedź (Park & Ride) zlokalizowane są:
- w pobliżu przystanków,
- węzłów przesiadkowych.
We Wrocławiu jest 36 parkingów w 29 lokalizacjach z ogólną liczbą 2751 miejsc postojowych.
Mapę parkingów P&R można znaleźć na stronie www.wroclaw.pl, www.geoportal.wroclaw.pl a także www.zdium.wroc.pl.
W przypadku parkingów zlokalizowanych tam, gdzie bezpłatne miejsca postojowe są szczególnie pożądane, wjazdu na P+R strzegą szlabany. Mogą z nich korzystać jedynie stali użytkownicy wrocławskiej komunikacji zbiorowej.
Służy do tego automatyczny system sterowania szlabanami wjazdowymi, który będzie się otwierał, jeśli:
- użytkownik pojazdu wykaże się posiadaniem ważnego biletu okresowego komunikacji zbiorowej lub
- użytkownik będzie posiadał prawo bezpłatnych przejazdów wrocławską komunikacja zbiorową i spełni określone warunki dokumentujące ten fakt (Karta Parkingowa zarejestrowana przez ZDiUM).
Takie zasady obowiązują na 13 parkingach. Parkingi nie są całodobowe. Przerwa konserwacyjna jest w nocy między godziną 2 a 4.
Zasady korzystania z parkingów Parkuj i Jedź
Parkowanie na parkingach systemu jest BEZPŁATNE. Na większość parkingów wjazd jest dostępny dla wszystkich, co oznacza, że można z nich korzystać również bez ważnego biletu MPK.
Parkuj i Jedź to również szereg dodatkowych rozwiązań wpływających na bezpieczeństwo korzystania z tych obiektów: m.in. kamery wideomonitoringu, tablice DIP, system kontroli dostępu (szlabany) w wyznaczonych lokalizacjach i terminale do ich obsługi.
Parkingi zostały również wyposażone w system zliczania pojazdów, co posłuży nie tylko określeniu statystyk korzystania z parkingów, ale także umożliwi dostęp do informacji o wolnych miejscach za pośrednictwem serwisu internetowego ITS.
Na wszystkich parkingach wybudowano miejsca dla osób niepełnosprawnych, a na wybranych także zadaszone parkingi rowerowe.
Na stronie Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu znajduje się skrócona wersja regulaminu: