wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Jak usprawnić ruch pieszych na Rynku

W Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie w sprawie usprawnienia ruchu pieszych na Rynku. Zorganizowano je jako odpowiedź na postulaty, które pojawiły się podczas otwartej debaty o parku kulturowym. Przedstawiciele osób niepełnosprawnych zgłaszali wówczas wnioski o odsunięcie ogródków gastronomicznych na Rynku od elewacji tak, by uwolnić równe części chodników. Dzisiaj w spotkaniu udział wzięli urzędnicy i przedstawiciele instytucji związanych z osobami niepełnosprawnymi.

Postulat odsunięcia ogródków referowała Anna Rumińska z eMSA Inicjatywy Edukacyjnej. Argumentowała go m.in. tym, że obecne rozlokowanie ogródków utrudnia ruch pieszych – przede wszystkim osobom na wózkach, niewidomym, słabowidzącym, poruszającym się z białą laską lub psem, obciążonym (np. zakupami lub innym bagażem), starszym, o kulach, na wysokich obcasach, z wózkami dziecięcymi. Teraz nierówna powierzchnia, ale i wydłużenie trasy przejścia czy przejazdu naraża ww. osoby na nieuzasadniony wysiłek.

– Taki układ zasłania także parterowe fragmenty elewacji i witryn, a przecież m.in. ich pokazanie jest celem wprowadzenia parku kulturowego – mówiła A. Rumińska. Przywoływała także przykłady innych miast, jak Kraków czy Warszawa, gdzie na rynkach ogródki są odsunięte od elewacji.

Anna Rumińska zaproponowała dwa rozwiązania – oba z wykorzystaniem istniejącego pasu równej nawierzchni przy kamienicach. – Albo zupełne odsunięcie ogródków od budynków, albo wprowadzenie rozwiązania tzw. ogródków przejściowych – mówiła. Zapewniałyby one wówczas przejście pieszych bez konieczności korzystania z nierównej kostki brukowej.

Inne rozwiązanie proponują przedstawiciele osób niewidomych i słabowidzących. Zakłada ono utworzenie równego pasa tuż przy ogródkach – między krawężnikiem a lampami. – Jeśli miałbym przechodzić między stolikami a wejściem do lokalu, to może na mnie wpaść kelner z gorącą zupą – mówił niewidomy Leszek Kopeć. – Gdyby to była piękna kelnerka z kanapką, to nie miałbym nic przeciwko… – żartował.

– Widzimy potrzebę usprawnienia ruchu pieszych na Rynku i już od wielu lat rozważamy i testujemy wiele rozwiązań – mówi rzecznik miasta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych Bartłomiej Skrzyński. Plany urzędników zakładają wyrównanie pasa między krawężnikiem a lampami w ciągu dwóch lat za niespełna 2,5 mln złotych.

– Całkowite odsunięcie ogródków od pierzei wprowadzi konflikt funkcjonalny na Rynku, ponieważ między krawężnikiem a lampami jest wyznaczony dojazd ciężkich samochodów i w takim przypadku ani dostawy, ani sprzęt na imprezy, ani nawet straż pożarna nie będą mogły przejechać, jeśli ustawimy tam ogródki – dodaje Tomasz Ossowicz, dyrektor Biura Rozwoju Wrocławia. – Proponowany przez nas wyrównany pas w części północno-wschodniej ma powstać jeszcze w tym roku, w przyszłym roku planowane jest wyrównanie południowo-zachodniej części – zapowiada Ossowicz.

– Aby umożliwić dalsze prace nad usprawnieniem ruchu pieszych na Rynku i jednocześnie prace nad uchwałą o parku kulturowym, zdecydowaliśmy się na usunięcie zapisów o ogródkach gastronomicznych z tej uchwały – powiedział z kolei Jacek Barski, dyrektor Departamentu Architektury i Rozwoju UM Wrocławia.

Przypomnijmy, że w projekcie uchwały o parku kulturowym pojawił się zapis, że ogródki poza Rynkiem powinny być odsunięte od budynków. W Rynku natomiast miały mieć zastosowanie dotychczas obowiązujące zapisy.

Arkadiusz Cichosz

 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl