wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. EIT+: Olbrzymi sukces wrocławskiej nauki

Europejski Instytut Technologiczny zdecydował o wyborze miejsca dla nowej Wspólnoty Wiedzy i Innowacji. W tzw. obszarze surowców naturalnych zwyciężyło ogólnoeuropejskie konsorcjum, w którym Polska reprezentowana jest przez 10 instytucji m.in. KGHM Polska Miedź S.A., Politechnikę Wrocławską oraz EIT+, które przejmie rolę koordynatora krajowego.

Reklama

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ zorganizuje także jedną z sześciu podstawowych struktur KIC, czyli Węzeł Wiedzy obejmujący swym zasięgiem obszar wschodniej i południowej Europy.

Bezpieczeństwo surowcowe Europy jest jednym z najważniejszych priorytetów na listach Unii Europejskiej. Dostęp do surowców mineralnych i ich cenowa przystępność są decydujące dla prawidłowego funkcjonowania gospodarki Unii Europejskiej i utrzymania pozycji konkurencyjnej zakładającej wzrost gospodarczy i zwiększenie zatrudnienia.

W tym celu Europejski Instytut Technologiczy (EIT) ogłosił konkurs na nową Wspólnotę Wiedzy i Innowacji (WWI), w obszarze surowców naturalnych. Zwycięskim konsorcjum jest ogólnoeuropejskie konsorcjum "RawMatTERS” Tackling European Resources Sustainably (TERS).

Przystąpiło do niego ponad stu partnerów z 22 krajów Unii Europejskiej. Są wśród nich uczelnie techniczne, m.in. AGH, Université de Bordeaux, Technische Universität Bergakademie Freiberg, Trinity College Dublin), instytuty naukowo-badawcze (Tecnalia, Fraunhofer, TNO, ENEA, Wrocławskie Centrum Badań EIT+) oraz przedsiębiorstwa o znaczeniu strategicznym w przemyśle wydobywczym (KGHM, BASF, Sandvik, Umicore, Outotec).

Węzeł Wiedzy będzie miał centralę w Berlinie.

- To wielka wygrana dla Polski. Prace nad tym przedsięwzięciem trwały aż dwa lata. Surowce od lat budowały naszą siłę gospodarczą. Dzisiaj ich pozyskiwanie i przetwórstwo może stać się źródłem zamożności kraju - mówi profesor Jerzy Langer, prezes Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. - Będzie to jednak możliwe tylko, gdy zainwestujemy zarówno w nowatorskie technologie budujące przewagę konkurencyjną i w kadry dla tego sektora. Będzie to łatwiejsze przy współpracy z najlepszymi w Europie.

I dodaje: - Lokalizacja  wschodniego węzła wspólnoty we Wrocławiu, co było wspólną decyzją partnerów z Polski, Austrii i Niemiec, jest kolejnym sygnałem docenienia kreatywnej i integrującej roli Wrocławia, regionalnego lidera innowacyjnego myślenia, w budowaniu nowej Europy opartej na wiedzy.

Strategia Europejskiego Instytutu Technologicznego na lata 2014-2020 zakłada ok. 2,7 mld euro w budżecie Horyzont 2020 na konsolidację i dalszy rozwój Wspólnot Wiedzy i Innowacji (m.in. Climate-KIC, EIT ICT Labs, KIC InnoEnergy). Zakłada się, że nowa Wspólnota Wiedzy i Innowacji "RawMatTERS" zintegruje i wzmocni potencjał innowacyjności w sektorze surowców poprzez wprowadzenie nowych rozwiązań, produktów i usług na rzecz zrównoważonego poszukiwania, wydobywania, przetwarzania i recyklingu zasobów naturalnych.

Rolą wszystkich partnerów będzie również dostarczanie technologii i usług dostosowanych do zmieniających się potrzeb społecznych, ważnym elementem jest edukacja oraz rozwój przedsiębiorczości, tworzenie nowych miejsc pracy i aktywne podejmowanie wyzwań związanych z niedoborem surowców w Europie.

Utworzenie nowej Wspólnoty Wiedzy i Innowacji i włączenie do tego przedsięwzięcia polskich przedstawicieli ma strategiczne znaczenie również dla Polski. Dostęp do surowców mineralnych oraz możliwość ich wykorzystania obecnie i w przyszłości jest podstawowym warunkiem bezpieczeństwa gospodarczego naszego kraju i jego zrównoważonego rozwoju. Utworzenie jednego z Węzłów Wiedzy na Dolnym Śląsku, pozwoli na ścisłą integrację makroregionu, w którym środowiska naukowe wraz z partnerami przemysłowymi rozwijać będą specjalizacje technologiczne wykorzystujące istniejący potencjał. Działania w Polsce będą nastawione na szerokie wsparcie całego sektora surowcowego.

WCB EIT+/wto

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl