wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Dziedzictwo archiwalne Ziem Zachodnich i Północnych

Archiwum Państwowe we Wrocławiu zaprasza na konferencję naukową i wystawę poświęconą archiwom na Ziemiach Zachodnich i Północnych.

Reklama

Archiwum Państwowe we Wrocławiu to najprawdopodobniej najczęściej odwiedzany przez obcokrajowców urząd we Wrocławiu. Przyjeżdżają nawet na kilka dni i szukają informacji. Wśród odwiedzających są zagraniczni i polscy genealodzy, historycy, archeolodzy, politolodzy, socjologowie, etnografowie, językoznawcy, geografowie, geolodzy, przyrodnicy i ekonomiści. Największy skarb archiwum – to 15 kilometrów akt. Czytaj– Nieznany Wrocław – Archiwum Państwowe.

Konferencja i wystawa

Z okazji siedemdziesiątej rocznicy zakończenia II wojny światowej Archiwum Państwowe we Wrocławiu zorganizowało konferencją naukową zatytułowaną „Archiwa otwarte ku przyszłości – dziedzictwo archiwalne Ziem Zachodnich i Północnych w perspektywie opracowania i udostępniania zasobu”. Konferencji towarzyszyć będzie okolicznościowa wystawa.

Konferencja ma na celu wskazać różne doświadczenia archiwów państwowych i kościelnych w opracowaniu i udostępnianiu zasobu archiwalnego ze szczególnym uwzględnieniem kształtowania się dawnych pomocy ewidencyjnych oraz ich wykorzystania przez polskich archiwistów. Odrębnym zagadnieniem jest problematyka cyfryzacji dawnych archiwaliów, której głównym celem jest, po pierwsze ułatwienie ich dostępności dla jak najszerszego grona odbiorców, a po drugie zabezpieczenie oryginalnych dokumentów przed uszkodzeniem. Referentami są historycy i archiwiści z kilkunastu archiwów i wyższych uczelni.

Konferencji towarzyszyć będzie okolicznościowa wystawa, obrazująca długą i skomplikowaną drogę, jaką przebyły archiwa państwowe i kościelne na Ziemiach Zachodnich i Północnych od samych zrębów tworzenia sieci archiwalnej aż po czasy najnowsze. Na planszach ukazano archiwistów - pionierów, przybyłych na „Ziemie odzyskane” z kresów i innych rejonów Polski. To ich pracy i poświęceniu zawdzięczamy zabezpieczenie archiwaliów ocalałych z pożogi wojennej, odbudowę zniszczonych budynków i zorganizowanie instytucji archiwalnych. A obok tego, zobaczyć będzie można najstarszą dokumentację towarzyszącą odnalezieniu i przejęciu materiałów archiwalnych w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej, akty prawne powołujące do życia archiwa, a wreszcie same archiwa i ich wyposażenie. Zobaczymy także najważniejsze wydarzenia z udziałem polityków, artystów, uczonych i hierarchów kościelnych.

Inicjatorem zorganizowania konferencji naukowej i wystawy są: prof. Władysław Stępniak, naczelny dyrektor Archiwów Państwowych i prof. Kazimierz Kozłowski, były długoletni dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie. Kuratorem wystawy jest dr Grażyna Trzaskowska, która jest także redaktorem katalogu towarzyszącego wystawie.  

Konferencją odbędzie się w środę 7 października 2015 o godzinie 10:00 w Archiwum Państwowym we Wrocławiu przy ul. Pomorskiej 2. Wernisaż wystawy (dla zaproszonych gości) o godzinie 14.00. Wystawa dla publiczności będzie czynna od 8 października do 5 listopada 2015 r., w dni powszednie w godz. od 9.00 do 18.00, w soboty od 8.00 do 13.00. Wstęp wolny.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl