wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:40

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Uwaga na barszcz Sosnowskiego!
Uwaga na barszcz Sosnowskiego!

We Wrocławiu w ostatnim czasie można zaobserwować wzrost ognisk barszczy kaukaskich (barszcz Sosnowskiego i barszczu olbrzymiego), roślina ta może stanowić spore zagrożenie dla zdrowia, a wyjątkowych sytuacjach nawet życia. Co trzeba wiedzieć o tej roślinie, jak postępować w przypadku kontaktu z nią, kogo zawiadomić?

Reklama

Jak go rozpoznać?

Barszcze kaukaskie to największe rośliny zielne na świecie. Zazwyczaj osiągają wysokość ok. 3 m, jednak potrafią dorastać do 4-5 m. W pierwszym roku wyrastają jedynie rozłożyste rozety liściowe, w kolejnych latach rośliny wykształcają długie pędy kwiatowe.

Barszcz Sosnowskiego i barszcz olbrzymi wykształcają po kilka - kilkanaście kwiatostanów. Białe kwiaty wyglądem przypominają wielki parasol i wydzielają charakterystyczny zapach kumaryny.

Działanie toksyczne:

Jest to jedna z najbardziej toksycznych roślin w Polsce. Jej sok zawiera szereg związków, w tym stwarzające poważne zagrożenie dla człowieka - furanokumaryny. W kontakcie z rośliną u ludzi dochodzi do zapaleń skóry, powstawania pęcherzy czy zapalenia spojówek.

Furanokumaryny mogą wywoływać również uszkodzenia dróg oddechowych i oczu oraz powodować ból i zawroty głowy, ponieważ w sprzyjających warunkach atmosferycznych (upał i wilgoć), unoszą się w powietrzu. Główne objawy poparzenia barszczu to zaczerwienienie i szczypanie skóry, po których pojawiają się bąble naciekające płynem surowiczym a w ciężkich przypadkach trudno gojące się rany. 

Pierwsza pomoc przy oparzeniu barszczem Sosnowskiego:

  1. Zmyj skórę dużą ilością letniej wody z mydłem.
  2. Unikaj słońca przez co najmniej 48 h.
  3. Jeśli pojawią się objawy oparzeń, koniecznie skonsultuj się z lekarzem!
  4. W przypadku, gdy parzący sok dostanie się do oczu, do czasu interwencji lekarskiej chroń je okularami przeciwsłonecznymi o jak najwyższym filtrze UV.

Metody zwalczania:

Najprostszą metodą zwalczania tych niebezpiecznych roślin jest mechaniczne usuwanie. Całkowite wyeliminowanie roślin polega na ich „zmęczeniu”, czyli na bardzo częstym wycinaniu. Metody mechaniczne są często stosowane w połączeniu z metodami chemicznymi. Usunięcie roślin można zlecić specjalistycznej firmie. Osoby zwalczające barszcz Sosnowskiego powinny podjąć odpowiednie środki ostrożności, np. poprzez zastosowanie szczelnego stroju, wykonanego  z wodoodpornych materiałów syntetycznych. Ręce powinny być chronione za pomocą rękawic z długimi rękawami, a oczy za pomocą gogli. Prace najlepiej wykonywać w dni chłodne, przy zachmurzeniu. Z uwagi na to, że barszcz jest rośliną wieloletnią, teren na którym stwierdzono jej wystąpienie należy objąć stałym monitoringiem i wykonywać zwalczanie prewencyjne.

Zgodnie z prawem obowiązek usuwania barszczu Sosnowskiego i barszczu olbrzymiego spoczywa na właścicielu lub zarządcy nieruchomości.

Ważne telefony

  • Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa tel. 71 371 84 35
  • Centrum Zarządzania Kryzysowego tel. 71 777 96 11, 71 770 22 22
  • Straż Miejska – tel. 986 (zgłaszanie interwencji), e-mail: [email protected]; Oddział Ochrony Środowiska tel. 71 310 06 35
  • Pogotowie Ratunkowe tel. 999

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości i/lub trudności ze zwalczaniem roślinności inwazyjnej postuluje się zasięgnąć porady w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 15-17 we Wrocławiu, tel.: 71 371 84 35.

Więcej informacji:

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl