- To wydarzenie promująca zrównoważony rozwój miast, proekologiczne rozwiązania wprowadzone we Wrocławiu – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska. Dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju w Urzędzie Miasta Wrocławia podpowiada, że to nie tylko miejski system wypożyczalni rowerów, ale także m.in. elektryczne skutery i samochody, z których mogą korzystać wrocławianie.
Jacek Wasik, dyrektor Biura Komisji Europejskiej we Wrocławiu, współorganizator Europejskiego Tygodnia Mobilności: - W latach 50. organizowano dzień bez samochodu, ale wówczas pretekstem były kłopoty z dostępem do paliwa. Dopiero w latach 90. na dobre uświadomiono sobie, jak zły wpływ na środowisko ma ruch samochodowy. Pierwszy dzień bez samochodu z powodów ekologicznych zorganizowano w Reykiawiku, a dzisiaj świętuje się to wydarzenie w 2,5 tysiącach miast na całym świecie.
Sprawdź, jak prowadzi się tramwaj
Wydarzenie na inaugurację firmuje Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji – to dzień otwarty w zajezdni tramwajowej i zajezdni autobusowej.
W sobotę 15 września, od godz. 10 do 16, pasjonaci komunikacji wejdą do zajezdni tramwajowej na Borku przy ul. Powstańców Śląskich, zwiedzić będzie też można zajezdnię autobusową przy ul. Osobowickiej.

Dzień Otwarty MPK 2018
Eventy / Dla dzieci / Dla wszystkich Zajezdnia tramwajowa Powstańców Śląskich
Na miejscu można zobaczyć, czym na co dzień jeżdżą wrocławianie i jak wygląda praca kierowców oraz motorniczych. Jedną z największych atrakcji będzie nauka jazdy tramwajem. Każdy będzie mógł na chwilę samodzielnie poprowadzić ten kilkudziesięciotonowy pojazd. Nawet dzieci. Na wszystkich kursantów czekają dyplomy.
Na Borku pokazane zostanie spektakl „Wesoła Podróż”, który uczy dzieci, jak zachowywać się w autobusach i tramwajach.
Będzie można również oddać krew wraz z klubem Honorowych Dawców Krwi przy MPK, który w tym roku obchodzi swoje 40-lecie. Zaprezentowany zostanie także dźwig ratowniczy, który służy do stawiania na tory wykolejonych tramwajów. Potrafi podnieść nawet 38 ton. Jak na prawdziwym pikniku przy muzyce na żywo będzie można również zjeść i wziąć udział w konkurach z nagrodami, a także przejechać się za darmo zabytkowymi tramwajami po mieście.
Druga część Dnia Otwartego odbędzie się w Zajezdni Autobusowej. Wycieczki na ul. Obornicką wyruszą z Borka o godzinach: 10:30, 12:30 i 14:30. Na miejscu będzie można dowiedzieć się w jaki sposób tankowane, kontrolowane i naprawiane są wrocławskie autobusy.
22 września Dzień bez samochodu
Kulminacyjnym wydarzeniem wrocławskiej edycji Europejskiego Tygodnia Mobilności będzie piknik na placu Solnym i ul. Ruskiej.
Na ul. Ruskiej zamiast samochodów pojawi się „Archipelag” – aranżacja trzech wysp przygotowana przez wrocławskich artystów plastyków, zwycięzców nagrody publiczności w tegorocznym Przeglądzie Sztuki SURVIVAL. „Archipelag” – trzy wyspy jako trzy światy w miniaturze. Wyspa jest tu przede wszystkim symbolem natury. Wszystkie parki, ogrody, skwery, a nawet klomby – są w mieście azylami dającymi cień.
Na placu Solnym zaproszeni goście będą wskazywali nowe możliwości coraz bardziej ekologicznego przemieszczania się.

22 września: Dzień bez samochodu, dzień bez biletu
Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia
- Nie musimy posiadać swojego auta, możemy je wypożyczać tak jak skutery czy rowery. Zatem niech słowa carsharing, carpooling i elektromobilność coraz częściej pojawiają się w naszym słowniku. To ważne, byśmy w naszych codziennych podróżach świadomie wybierali bardziej przyjazne środowisku formy mobilności- mówi Katarzyna Szymczak- Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.
Atrakcje na pl. Solnym
- Prezentacja najnowszego autobusu MPK, a w nim dwa spektakle dla dzieci pt.: „Wesoły autobus”, realizowane przez Wrocławski Teatr Młodych;
- Politechnika Wrocławska prezentuje nowinki techniczne, przygotowane przez studenckie koła naukowe (supernowoczesny bolid, elektryczny skuter oraz roboty);
- Namioty informacyjne Urzędu Miejskiego: Biura Zrównoważonej Mobilności, Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego oraz Biura Rozwoju Gospodarczego;
- Namiot informacyjny KE plus rower z blenderem do samodzielnego przygotowania soków przez użytkowników roweru;
- Miejska Biblioteka Publiczna opracowała grę mobilną (aplikacja na smartfona), nawiązującą tematycznie do książki J.Verne’a „W 80 dni dookoła świata”. Gra ma na celu promocję różnych form przemieszczania się. Celem jest zebranie kompletu punktów, dla użytkowników gry przewidziane są nagrody;
- Stoisko sitodruku – do rozdania 200 szt. bawełnianych toreb z rysunkiem promującym ETZT;
- GoScooter – „Szkoła bezpiecznej jazdy”. Plac do nauki jazdy na skuterze elektrycznym. Osoby, które ukończą tor, otrzymują certyfikat. Nauka jazdy połączona z instruktażem, jak wypożyczyć skuter;
- Go Tesla – prezentacja auta elektrycznego Tesla wraz z instruktażem, jak wypożyczyć Teslę;
- Vozilla – prezentacja auta wraz z instruktażem, jak wypożyczyć auto w mieście;
- Stoisko promujące żeglugę po Odrze, zaproszone są podmioty, działające jako operatorzy statków turystycznych.
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu promuje ekologiczne formy mobilności, takie jak środki transportu zbiorowego, rower, ruch pieszy oraz transport multimodalny. Ma na celu pokazanie różnorodnych korzyści, wynikających ze zrównoważonego transportu, takich jak: oszczędność pieniędzy i czasu, poprawa zdrowia i bezpieczeństwa na drogach, pozytywny wpływ na środowisko i poprawę jakości powietrza, przyjazna przestrzeń miejska, rozwój przedsiębiorczości lokalnej oraz zwiększenie atrakcyjności miast dla inwestorów.
Redukcja emisji jest możliwa m.in. dzięki zrównoważonej mobilności, czyli korzystaniu ekologicznych środków transportu, współdzieleniu ich. Mieszkańcy powinni mieć ułatwiony dostęp do transportu zbiorowego, a szczególnie bezemisyjnego (transport szynowy, tabor elektryczny). Jednocześnie autobusy, ciężarówki, taksówki, samochody osobowe i inne pojazdy muszą stać się bardziej przyjazne środowisku, dzięki wykorzystaniu innowacyjnych technologii i paliw alternatywnych. O tym wszystkim opowiadamy i prezentujemy na przykładach w czasie ETZT.
Organizatorami ETZT we Wrocławiu jest Biuro Zrównoważonej Mobilności UM Wrocławia oraz Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu.
Jedź bez biletu
22 września 2018 roku (sobota) będzie można bezpłatnie skorzystać z usług komunikacji miejskiej. Bez konieczności kupowania biletu pojedziemy wszystkimi liniami komunikacji miejskiej na terenie miasta oraz dodatkowo:
- Liniami 133 i 609 na obszarze Gminy Kąty Wrocławskie,
- Liniami 112 i 612 na obszarze Gminu Kobierzyce,
- Liniami 917, 923, 938 na obszarze Gminy Miękinia,
- Liniami 100, 110, 120, 900L, 900P, 901, 910 na obszarze Gminy Siechnice,
- Liniami 908, 930 na obszarze Gminy Wisznia Mała
- Liniami 904, 911, 914, 921, 924, 931, 934 na obszarze Gminy Długołęka.
- Pociągami osobowymi Kolei Dolnośląskich i Regio Przewozów Regionalnych na terenie miasta Wrocławia.