wroclaw.pl Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 14°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

„Przesiadaj się i jedź”: to zdrowsze dla środowiska i dla Ciebie

Tomasz Wysocki,

„Przesiadaj się i jedź” to hasło tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W ramach promocji proekologicznych form transportu drzwi otwarte w zajezdni tramwajowej i wielki na pl. Solnym i ul. Ruskiej, gdzie zamiast samochodów pojawią się wyspy zieleni.

Reklama

- To wydarzenie promująca zrównoważony rozwój miast, proekologiczne rozwiązania wprowadzone we Wrocławiu – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska. Dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju w Urzędzie Miasta Wrocławia podpowiada, że to nie tylko miejski system wypożyczalni rowerów, ale także m.in. elektryczne skutery i samochody, z których mogą korzystać wrocławianie.

Jacek Wasik, dyrektor Biura Komisji Europejskiej we Wrocławiu, współorganizator Europejskiego Tygodnia Mobilności: - W latach 50. organizowano dzień bez samochodu, ale wówczas pretekstem były kłopoty z dostępem do paliwa. Dopiero w latach 90. na dobre uświadomiono sobie, jak zły wpływ na środowisko ma ruch samochodowy. Pierwszy dzień bez samochodu z powodów ekologicznych zorganizowano w Reykiawiku, a dzisiaj świętuje się to wydarzenie w 2,5 tysiącach miast na całym świecie.

Sprawdź, jak prowadzi się tramwaj

Wydarzenie na inaugurację firmuje Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji – to dzień otwarty w zajezdni tramwajowej i zajezdni autobusowej.

W sobotę 15 września, od godz. 10 do 16, pasjonaci komunikacji wejdą do  zajezdni tramwajowej na Borku przy ul. Powstańców Śląskich, zwiedzić będzie też można zajezdnię autobusową przy ul. Osobowickiej.

Dzień Otwarty MPK 2018

Dzień Otwarty MPK 2018

Eventy / Dla dzieci / Dla wszystkich
Termin 15 września 2018 od 10:00 do 16:00

Miejsce Zajezdnia tramwajowa Powstańców Śląskich

Zobacz

Na miejscu można zobaczyć, czym na co dzień jeżdżą wrocławianie i jak wygląda praca kierowców oraz motorniczych. Jedną z największych atrakcji będzie nauka jazdy tramwajem. Każdy będzie mógł na chwilę samodzielnie poprowadzić ten kilkudziesięciotonowy pojazd. Nawet dzieci. Na wszystkich kursantów czekają dyplomy.

Na Borku pokazane zostanie spektakl „Wesoła Podróż”, który uczy dzieci, jak zachowywać się w autobusach i tramwajach.

Będzie można również oddać krew wraz z klubem Honorowych Dawców Krwi przy MPK, który w tym roku obchodzi swoje 40-lecie. Zaprezentowany zostanie także dźwig ratowniczy, który służy do stawiania na tory wykolejonych tramwajów. Potrafi podnieść nawet 38 ton. Jak na prawdziwym pikniku przy muzyce na żywo będzie można również zjeść i wziąć udział w konkurach z nagrodami, a także przejechać się za darmo zabytkowymi tramwajami po mieście.

Druga część Dnia Otwartego odbędzie się w Zajezdni Autobusowej. Wycieczki na ul. Obornicką wyruszą z Borka o godzinach: 10:30, 12:30 i 14:30. Na miejscu będzie można dowiedzieć się w jaki sposób tankowane, kontrolowane i naprawiane są wrocławskie autobusy.

22 września Dzień bez samochodu

Kulminacyjnym wydarzeniem wrocławskiej edycji Europejskiego Tygodnia Mobilności będzie piknik na placu Solnym i ul. Ruskiej.

Na ul. Ruskiej zamiast samochodów pojawi się „Archipelag” – aranżacja trzech wysp przygotowana przez wrocławskich artystów plastyków, zwycięzców nagrody publiczności w tegorocznym Przeglądzie Sztuki SURVIVAL. „Archipelag” – trzy wyspy jako trzy światy w miniaturze. Wyspa jest tu przede wszystkim symbolem natury. Wszystkie parki, ogrody, skwery, a nawet klomby – są w mieście azylami dającymi cień.

Na placu Solnym zaproszeni goście będą wskazywali nowe możliwości coraz bardziej ekologicznego przemieszczania się.

22 września: Dzień bez samochodu, dzień bez biletu

22 września: Dzień bez samochodu, dzień bez biletu

Termin 22 września 2018 od 00:00 do 23:59

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

- Nie musimy posiadać swojego auta, możemy je wypożyczać tak jak skutery czy rowery. Zatem niech słowa carsharing, carpooling i elektromobilność coraz częściej pojawiają się w naszym słowniku. To ważne, byśmy w naszych codziennych podróżach świadomie wybierali bardziej przyjazne środowisku formy mobilności- mówi Katarzyna Szymczak- Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.

Atrakcje na pl. Solnym

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu promuje ekologiczne formy mobilności, takie jak środki transportu zbiorowego, rower, ruch pieszy oraz transport multimodalny. Ma na celu pokazanie różnorodnych korzyści, wynikających ze zrównoważonego transportu, takich jak: oszczędność pieniędzy i czasu, poprawa zdrowia i bezpieczeństwa na drogach, pozytywny wpływ na środowisko i poprawę jakości powietrza, przyjazna przestrzeń miejska, rozwój przedsiębiorczości lokalnej oraz zwiększenie atrakcyjności miast dla inwestorów.

Europejski Tydzień Mobilności we Wrocławiu

Europejski Tydzień Mobilności we Wrocławiu

Termin 22 września 2018 od 10:00 do 16:00

Miejsce Plac Solny

Zobacz

Redukcja emisji jest możliwa m.in. dzięki zrównoważonej mobilności, czyli korzystaniu ekologicznych środków transportu, współdzieleniu ich. Mieszkańcy powinni mieć ułatwiony dostęp do transportu zbiorowego, a szczególnie bezemisyjnego (transport szynowy, tabor elektryczny). Jednocześnie autobusy, ciężarówki, taksówki, samochody osobowe i inne pojazdy muszą stać się bardziej przyjazne środowisku, dzięki wykorzystaniu innowacyjnych technologii i paliw alternatywnych. O tym wszystkim opowiadamy i prezentujemy na przykładach w czasie ETZT.

Organizatorami ETZT we Wrocławiu jest Biuro Zrównoważonej Mobilności UM Wrocławia oraz Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu.

Jedź bez biletu

22 września 2018 roku (sobota) będzie można bezpłatnie skorzystać z usług komunikacji miejskiej. Bez konieczności kupowania biletu pojedziemy wszystkimi liniami komunikacji miejskiej na terenie miasta oraz dodatkowo:

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl