wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:25

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Parki kieszonkowe na Ołbinie – spotkanie informacyjne dla mieszkańców

Parki kieszonkowe na Ołbinie – spotkanie informacyjne dla mieszkańców

Parki kieszonkowe na Ołbinie – spotkanie informacyjne dla mieszkańców Pexels

Zaniedbane podwórko może być niewielkim, kieszonkowym parkiem, a elewacja kamienicy zmieni się w zieloną ścianę pełną roślin – takie mają być efekty pilotażowego projektu Grow Green, do którego przystąpił Wrocław.

Reklama

Głównym celem projektu jest przystosowanie miasta do zmian klimatu między innymi poprzez stworzenie katalogu demonstracyjnych rozwiązań zapewniających schronienie przed upałem, lokalne obniżenie temperatury, umożliwiających wykorzystanie wód opadowych. Te przykładowe rozwiązania we Wrocławiu to właśnie parki kieszonkowe, zielone ściany i ulice, które pojawią się na Ołbinie.

Z końcem listopada ruszają konsultacje i spotkania z mieszkańcami i organizacjami pozarządowymi działającymi na Ołbinie. Pierwsze spotkanie odbyło się 27 listopada 2017 roku o godzinie 17.30 w siedzibie Rady Osiedla Ołbin przy ul. Na Szańcach 14.

W spotkaniu z mieszkańcami wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miejskiego Wrocławia, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, którzy współpracują przy realizacji tego zadania. Spotkanie miało na celu przybliżenie mieszkańcom założeń projektu oraz jego harmonogramu.

Grow Green jest projektem naukowo-badawczym, w którym jednym z instrumentów jest wprowadzenie zieleni na wskazanym obszarze i sprawdzenie, jak poprawia ona odporność miasta na zmiany klimatu. Nie chodzi tu jednak o jakąkolwiek zieleń, zaznacza dr Kornelia Kwiecińska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

– Termin Nature Based Solutions określa taki rodzaj naturalnej technologii, która jest zaprojektowana i zarządzana tak, żeby były to rozwiązania opłacalne (wydajne ekonomiczne), czyli np. jeśli powstaje zieleń to nie może być to zieleń, która wymaga ogromnej ilości pielęgnacji, ponieważ oczywiście za tym idą pieniądze. Ponadto, rozwiązania dostarczające korzyści natury ekologicznej, ekonomicznej oraz społecznej. Ekologicznej, czyli wpływającej na eliminację tzw. wysp ciepła, ograniczenie ilości pyłów zawieszonych, hałasu, stworzenie zacienionych enklaw dających schronienie latem, ekonomiczne, czyli opłacalne, ale również wpływające na wzrost ceny gruntów czy nieruchomości, które sąsiadują z takim terenem. Korzyści społeczne, czyli np. fakt, że obecnie możemy z Państwem współpracować, po drugie korzyści społeczne płynące już później z korzystania z tych parków i wspólnego o nie dbania. Wykorzystane tu rozwiązania muszą być również zaadaptowane do warunków lokalnych, co znaczy, że sadzimy tylko gatunki rodzime, co jest istotne  z punktu widzenia dalszej pielęgnacji, a także naukowej myśli na temat realizacji terenów zieleni. I może najważniejsze, czyli efektywne pod względem korzystania z zasobów nieodnawialnych, do których wielu naukowców zalicza wodę – dodaje dr Kwiecińska.

Bardzo ważnym etapem projektu jest projektowanie mikrozieleni w co mają zostać włączeni mieszkańcy, mówi Joanna Kiernicka-Allavena, dyrektor Biura Ochrony Przyrody i Klimatu.

– Powstaną grupy projektowe składające się z przedstawicieli specjalistów z różnych dziedzin, architektów krajobrazu, urbanistów, naukowców środowiska, socjologów i właśnie mieszkańców. Celem tego projektu jest więc szukanie rozwiązań, które zmienią nie tylko przestrzeń czy parametry fizyko-chemiczne powietrza, ale które poprawią Państwu jakość życia, dlatego mam nadzieję, że będziemy mogli z Państwem współpracować przy tworzeniu poszczególnych parków oraz zielonej ulicy – dodaje. 

Gdzie parki kieszonkowe?

W ubiegłym roku poproszono mieszkańców o zgłaszanie miejsc na wrocławskim Ołbinie, w których mogłyby pojawić się tego typu rozwiązania. Oto miejsca zgłoszone przez mieszkańców i wybrane do tego projektu. 

Projektowanie i realizacja parków kieszonkowych oraz zielonej ulicy we wskazanych przez mieszkańców i wybranych przez urzędników miejscach, według harmonogramu będzie trwać do 2020 roku. Ich zrealizowanie nie oznacza jednak końca samego projektu GROW GREEN. W kolejnym roku prowadzony będzie monitoring tego, jak zastosowane rozwiązania wpłynęły na lokalne obniżenie temperatury, zapewniły schronienie przed upałem, czy umożliwiły wykorzystanie wód opadowych.

 
Projekt finansowany ze środków programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji "Horyzont 2020" na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr 730283

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl