wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Zieleń i woda
  4. Grow Green
  5. Mapa obszarów

Mapa obszarów

Niewielki park to tzw. park kieszonkowy (ang. pocket park). To świetny pomysł na zagospodarowanie nieużytków, przestrzeni pomiędzy budynkami, we wnętrzach kwartałów, pustych przestrzeni po wyburzeniach. A jednocześnie to bardzo dobry sposób na wprowadzenie zieleni do zabudowy, często z możliwością uprawy warzyw, oraz stworzenie miejsca, gdzie można odpocząć i spędzić wolny czas.

Reklama

Jednym z klasyków jest Paley Park w centrum Manhattanu. – Usytuowany tuż przy ulicy, zachęca do odwiedzin – sporym atutem jest przy tym wodospad, płynący na tylnej ścianie parku – to gratka dla przechodniów, a szczególnie dzieci – podano na portalu miasto2077.pl.

Parki kieszonkowe we Wrocławiu

Przykładem parku kieszonkowego we Wrocławiu może być Ptasi Zagajnik (na zdjęciu poniżej), wykonany za 330 tys. zł. w ramach WBO 2014. Na nowym skwerze na Gajowicach, u zbiegu ul. Zaporoskiej, Lubuskiej i Skwierzyńskiej, wybudowano ścieżki, założono trawniki, są nowe ławki, urządzenia do ćwiczeń i oświetlenie.

– Przychodzą nie tylko okoliczni mieszkańcy, przyjeżdżają też z innych osiedli. Spacerują, ćwiczą na siłowni i zazdroszczą nam tego miejsca – mówi 88letni Zbigniew Semka, lider projektu.

Kolejne parki kieszonkowe we Wrocławiu powstaną w ramach unijnego projektu Grow Green, który dotyczy łagodzenia skutków ekstremalnych zjawisk pogodowych poprzez wprowadzanie zielonych stref np. parków kieszonkowych. W 2016 r. Wrocław znalazł się w gronie laureatów tego projektu i na jego realizację otrzyma 12 mln zł.

Reklama