wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Krok VII – mądrze dokarmiaj ptaki

Krok VII – mądrze dokarmiaj ptaki

W całej Polsce występuje ok. 450 gatunków ptaków, z czego 200 w obrębie dużych miast, takich jak Wrocław. W warunkach naturalnych ważnym czynnikiem, który wpływa na liczebność populacji dzikich zwierząt jest niedobór pokarmu. Aby właściwie pomagać ptakom, potrzebna jest odpowiednia wiedza, gdyż wspieranie naszych skrzydlatych podopiecznych nie zawsze jest konieczne.

Reklama

Dokarmianie ptaków wynika z naszej ludzkiej natury, czujemy potrzebę opieki nad mniejszymi i słabszymi istotami. Niestety mieszkańcy, którzy dokarmiają ptaki często nieświadomie krzywdzą je, podając im pokarm, który jest niedostosowany do ich potrzeb, bądź miejsca bytowania. Nasze błędy co raz częściej przyczyniają się do pogorszenia stanu zdrowia ptaków, a także mogą prowadzić do ich śmierci.

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o podstawowej zasadzie – ptaki należy dokarmiać jedynie zimą, gdy mogą one mieć utrudniony dostęp do pokarmu. Poza tym nie powinniśmy jednak zapominać, aby w trakcie okresu wegetacyjnego ptaki także potrzebują więcej wartościowego pożywienia.

– Dlatego warto zadbać o to, aby w naszym najbliższym otoczeniu znalazły się odpowiednie gatunki roślin. Krzewy i rośliny zielne w okresie kwitnienia dostarczają pyłek i nektar odwiedzającym je owadom, a po zawiązaniu nasion i owoców stają się wartościowym pokarmem dla ptaków – informuje pracownik Biura Ochrony Przyrody i Klimatu UMW.

Zasady właściwego dokarmiania

Dokarmiając ptaki stosujmy się do kilku wskazówek:

  • Podczas surowych zim ptaki mogą cierpieć na niedostatek wody. Podawanie im w tym czasie słonych, przyprawionych wędzonek sprawi zwiększenie ich pragnienia. Zamień wędliny na surową słoninę, a w karmniku umieść poidełko.
  • Nie karm ptaków chlebem bądź zepsutym pożywieniem! Stwarza to ryzyko licznych chorób układu pokarmowego. Często możemy zobaczyć zalegające w wodzie pokłady chleba, dla ptaków wodnych taki pokarm jest gorszy niż głód.
  • Nie wrzucaj pokarmu do wody, wybierz suche miejsce na brzegu, mając na uwadze ruch kołowy czy obecność innych drapieżników.
  • Podawaj niewielkie porcje. Niezjedzona przez ptactwo karma ulega zepsuciu i często staję się pożywieniem dla szczurów.
  • Jeśli zdecydujesz się na dokarmianie ptaków zimą, pamiętaj o regularności. Zaniechanie dokarmiania w trakcie sezonu zimowego jest bardziej szkodliwe niż niepodejmowanie dokarmiania wcale.

Czym dokarmiać ptaki?

Ptaki żywią się przede wszystkim: padliną, owadami, pająkami, pędrakami i ślimakami, drobnymi gryzoniami lub małymi ptakami, liśćmi, pędami, pąkami i jagodami, igliwiem, trzmielami, osami i dzikimi pszczołami, a także rybami, wodnymi, rzecznymi larwami bezkręgowców czy wodnymi roślinami.

Jeżeli ktoś chce dokarmiać ptaki, to w zależności od gatunku, podpowiadamy na jaki rodzaj pożywienia powinien się zdecydować. Ptasie przysmaki to m.in.:

  • Łabędzie i kaczki: ziarna zbóż; ugotowane i rozdrobnione (bez soli) ziemniaki, marchewki, buraki, kapusta, kasza, otręby lub granulat dla ptaków wodnych;
  • Gołębie, kawki, sroki, wrony: płatki owsiane, ziarna zbóż lub słonecznik;
  • Wróble, szczygły, trznadle: ziarna zbóż oraz inne nasiona, orzechy, suszone drobne rodzynki czy płatki owsiane;
  • Sikory i dzięcioły: nasiona słonecznika, pestki dyni, orzechy włoskie i laskowe, surowa słonina;
  • Dzwońce, zięby: nasiona słonecznika, proso;
  • Drozdy (kosy, śpiewaki, kwiczoły): pokrojone owoce, ugotowana kasza i ryż, posiekane rodzynki albo owoce czarnego bzu.

Prostą metodą na dokarmianie ptaków jest wywieszanie „ptasich pyz” - można je kupić lub przygotować samemu. Takie wywieszone kule są przysmakiem wielu ptaków.

– Dodatkowo jeżeli posiadamy karmnik, pamiętajmy aby pokarm był odpowiednio zabezpieczony przed śniegiem i deszczem. Dbajmy także o jego czystość - ograniczy to rozprzestrzenianie się pierwotniaków i drobnoustrojów chorobotwórczych – dodaje pracownik Biura Ochrony Przyrody i Klimatu UMW.

Latem, gdy upały doskwierają, możemy wystawić także poidła dla ptaków. Wystarczy płytkie naczynie z czystą wodą, które będzie dla nich wodopojem a także miejscem kąpieli, podczas których będą mogły się schłodzić.

Czytaj więcej: Kampania "Małe kroki, wielkie zmiany"

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama