wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:47

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Jak prowadzić ogródek na balkonie? Radzą wrocławianki
Jak prowadzić ogródek na balkonie? Radzą wrocławianki Marta Piwowarczyk

Marzysz o własnych świeżych warzywach, ale nie masz ogródka? Nie ma zmartwienia. Pomidorów, sałaty, a także truskawek i poziomek możesz doczekać się też w doniczce w mieszkaniu lub w skrzynce balkonowej.

Reklama

Coraz więcej wrocławian decyduje się na uprawę warzyw na balkonie. Nawet na niewielkim można wyczarować prawdziwe cuda. Masz ochotę na sałatkę z pomidorów? Idziesz na balkon i zrywasz je prosto z krzaka. Przydałby się świeży koper do krupniku? Ułamujesz dwie pachnące gałązki. Na deser nabrałeś chęci na truskawki w śmietanie? Masz je pod ręką.

Eksperci od ogrodnictwa balkonowo-tarasowego podpowiadają, że najważniejsze jest znalezienie dla naszej miniuprawy dobrze oświetlonego miejsca. Na małej przestrzeni świetnie sprawdzają się piętrowe ogrody – tzw. pionowe warzywniki, które nie zajmują wiele miejsca, a umożliwiają uprawę kilku gatunków warzyw.

Na noc zabierać do domu

Marta Piwowarczyk z Brochowa swój ogród urządziła na balkonie na poddaszu bloku, w którym mieszka. Uprawia tam różne warzywa i zioła. Sama przepada za pomidorkami koktajlowymi, a jej mąż – za ostrymi papryczkami.

Mąż pani Marty na swoje papryczki musi jeszcze poczekać, ale ona już zajada tegoroczne pomidory i sałatę. Jak co roku, wysiała nasiona do doniczek już w lutym, podlewała i trzymała je w mieszkaniu na parapecie. Gdy temperatury w dzień podskoczyły powyżej 10 stopni, zaczęła wynosić doniczki na balkon.

– Jednak aż do maja na noc zawsze wnosiłam je do domu – opowiada pani Marta. – Mam też zwyczaj sprawdzać codziennie pogodę, żeby moje warzywa nie padły ofiarą przymrozków – dodaje.

Kwiat dyni w cieście

Krystyna Kubacka-Góral, mieszkająca w bloku na Klecinie, również od wielu lat hoduje warzywa. Zaczynała od pomidorów w donicach na tarasie. Sadziła też zioła: szałwię, rozmaryn, bazylię i miętę. Jakiś czas temu postanowiła zasadzić dynię w doniczce.

– Zrobiłam to na przełomie marca i kwietnia. Nie musiałam wcale długo czekać, by przyrządzić sobie kwiaty dyni w cieście – opowiada pani Krystyna. Teraz czeka już na pierwsze poziomki i truskawki.

Kiełkownik na początek

Sara Sierant z Kleczkowa dopiero zaczyna swoją przygodę z ogrodnictwem balkonowym. – Najpierw zasiałam pomidory w kiełkowniku, troszczyłam się o to, żeby nie miały sucho, a gdy już zrobiły się wysokie i miały grube łodyżki, hartowałam je, wynosząc w dzień na balkon – opowiada Sara.

W końcu przesadziła je do specjalnej donicy dla pomidorów. – W tym roku zrobiłam to dosyć późno, ale jak tylko zrobi się cieplej, to szybciutko pójdą w górę – cieszy się.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl