Wystawa jest zbudowana na planie mieszkania (zaaranżowanym intrygującymi ilustracjami Pawła Szlotawy), którego mieszkańcy w wyjątkowy sposób dbają o zachowania proekologiczne:
- w salonie poznajemy sposoby na oszczędzanie energii;
- w łazience dbamy o każdą kroplę wody;
- w kuchni dzielimy się sposobami na gotowanie less waste;
- w sypialni przeglądamy rzeczy i zastanawiamy nad tym dlaczego warto mieć mniej.
Na wystawie trzeba dotykać eksponatów
Małgosia Żmijska, kuratorka wystawy z kolektywu Mamy Projekt: - EkoEksperymentarium to wystawa do eksperymentowania, a nie tylko oglądania. Uczestnicy mogą samodzielnie sprawdzić co się stanie, jeśli obniżą temperaturę w domu albo przestaną kupować wodę butelkowaną, ale też poznają ważne dane i łatwe triki na ograniczanie zużycia zasobów. Omawiamy jak we własnym domu, możemy dbać o siebie i środowisko. Trudno jest zmienić nawyki, dlatego podpowiadamy proste sposoby na to, jak być eko i ułatwić sobie życie.
EkoEksperymentarium jest miejscem, w którym dzieci wraz z nauczycielami odbędą wspólną podróż, podczas której nie tylko utrwalą dotychczasowe znane im dobre nawyki, ale również będą mieć okazję poznać nowe, nieznane im dotąd eco rozwiązania.
Ekspozycja została zaprojektowana w taki sposób, aby mogła cieszyć i uczyć jednocześnie. Jest ona pretekstem do rozmów dzieci z rodzicami, na temat wprowadzenia w ich domach łatwych, przyjemnych i nie wymagających dużego wysiłku zmian.Małgorzata Brykarz dyrektor Wydziału Klimatu i Energii Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Pomysł na proekologiczną lekcję
Wystawa jest częścią projektu edukacyjnego EkoEksperymentarium składającego się z portalu z grami (www.ekoeksperymentarium.pl) i programu zajęć w przedszkolach i szkołach podstawowych.
Na wystawie przekazujemy wiedzę ekspercką w przystępny sposób, dlatego każdy szybko zrozumie co robić, żeby nie szkodzić środowiskuJoanna Studzińska, kuratorka wystawy z kolektywu Mamy Projekt.
Patronat nad projektem objęło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Partnerami jego wrocławskiej odsłony są Miasto Wrocław z programami Zielony Wrocław i BWA Wrocław, a w obszarach optymalizacji termicznej i gospodarowania odpadami wystawę wsparły firmy Velux i Interzero.
Projekt wymyśliły i realizują Małgosia Żmijska i Joanna Studzińska razem z kolektywem Mamy Projekt. Ilustracje przygotował artysta, Paweł Szlotawa, aranżacją przestrzeni zajęło się Studio Gdyby. Za koordynację i produkcję odpowiada Joanna Kurkiewicz.
Wystawa w BWA Wrocław Główny (ul. Piłsudskiego 105, w sali naprzeciwko recepcji galerii BWA Wrocław - na I piętrze dworca PKP Wrocław Główny, tel. 883 369 039) rozpocznie się 23 września i potrwa do 6 listopada.