wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wystawa EkoEksperymentarium w BWA Wrocław Główny. Zobacz, jak ciekawie mówić dzieciom o ekologii na co dzień
EkoEksperymentarium zobaczymy w BWA Wrocław Główny archiwum organizatora
EkoEksperymentarium zobaczymy w BWA Wrocław Główny

EkoEksperymentarium to niesztampowa wystawa. Pozwala sprawdzić, jak nasze codzienne “małe” czynności mogą wpłynąć korzystnie na środowisko. Wystawa w BWA Wrocław to doskonały pomysł na aktywną, proekologiczną lekcję dla najmłodszych. Otwarcie w galerii BWA w budynku Dworca Głównego PKP 23 września.

Reklama

Wystawa jest zbudowana na planie mieszkania (zaaranżowanym intrygującymi ilustracjami Pawła Szlotawy), którego mieszkańcy w wyjątkowy sposób dbają o zachowania proekologiczne:

  • w salonie poznajemy sposoby na oszczędzanie energii;
  • w łazience dbamy o każdą kroplę wody;
  • w kuchni dzielimy się sposobami na gotowanie less waste;
  • w sypialni przeglądamy rzeczy i zastanawiamy nad tym dlaczego warto mieć mniej. 

Na wystawie trzeba dotykać eksponatów

Małgosia Żmijska, kuratorka wystawy z kolektywu Mamy Projekt: - EkoEksperymentarium to wystawa do eksperymentowania, a nie tylko oglądania. Uczestnicy mogą samodzielnie sprawdzić co się stanie, jeśli obniżą temperaturę w domu albo przestaną kupować wodę butelkowaną, ale też poznają ważne dane i łatwe triki na ograniczanie zużycia zasobów. Omawiamy jak we własnym domu, możemy dbać o siebie i środowisko. Trudno jest zmienić nawyki, dlatego podpowiadamy proste sposoby na to, jak być eko i ułatwić sobie życie.

EkoEksperymentarium jest miejscem, w którym dzieci wraz z nauczycielami odbędą wspólną podróż, podczas której nie tylko utrwalą dotychczasowe znane im dobre nawyki, ale również będą mieć okazję poznać nowe, nieznane im dotąd eco rozwiązania.

Ekspozycja została zaprojektowana w taki sposób, aby mogła cieszyć i uczyć jednocześnie. Jest ona pretekstem do rozmów dzieci z rodzicami, na temat wprowadzenia w ich domach łatwych, przyjemnych i nie wymagających dużego wysiłku zmian.
Małgorzata Brykarz dyrektor Wydziału Klimatu i Energii Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Pomysł na proekologiczną lekcję

Wystawa jest częścią projektu edukacyjnego EkoEksperymentarium składającego się z portalu z grami (www.ekoeksperymentarium.pl) i programu zajęć w przedszkolach i szkołach podstawowych.

Na wystawie przekazujemy wiedzę ekspercką w przystępny sposób, dlatego każdy szybko zrozumie co robić, żeby nie szkodzić środowisku
Joanna Studzińska, kuratorka wystawy z kolektywu Mamy Projekt.

Patronat nad projektem objęło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Partnerami jego wrocławskiej odsłony są Miasto Wrocław z programami Zielony Wrocław i BWA Wrocław, a w obszarach optymalizacji termicznej i gospodarowania odpadami wystawę wsparły firmy Velux i Interzero.

Projekt wymyśliły i realizują Małgosia Żmijska i Joanna Studzińska razem z kolektywem Mamy Projekt. Ilustracje przygotował artysta, Paweł Szlotawa, aranżacją przestrzeni zajęło się Studio Gdyby. Za koordynację i produkcję odpowiada Joanna Kurkiewicz.

Wystawa w BWA Wrocław Główny (ul. Piłsudskiego 105, w sali naprzeciwko recepcji galerii BWA Wrocław - na I piętrze dworca PKP Wrocław Główny, tel. 883 369 039) rozpocznie się 23 września i potrwa do 6 listopada.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl