4. Miasto szuka kupca na działkę przy Tarczyński Arena. Co tam powstanie?
na zdjęciu duży zarośnięty trzciną teren, a w oddali ulica i czteropiętrowe bloki mieszkalne www.wroclaw.pl / Oleksandr Poliakovsky

Miasto wystawi na sprzedaż działkę przy Tarczyński Arena. To kolejne podejście do znalezienia kupca na 5,5-hektarowy teren na Maślicach przez wrocławian nazywany „dziurą Solorza”. Co powstanie w miejscu dzisiejszego stawu? Plan miejscowego zagospodarowania zakłada możliwość wybudowania tam nawet 120-metrowych wieżowców.

Na działce przy ul. Królewieckiej na Maślicach jeszcze w roku 2009 miała stanąć galeria handlowa. Ten pomysł firmował Zygmunt Solorz. Powstał nawet wykop pod budowę.

Ostatecznie obiekt nie powstał, a właściciel Polsatu pozbył się terenu na rzecz miasta. Magistrat kilkukrotnie próbował znaleźć nowego inwestora, ostatni raz w 2013 r. Bez skutku.

Przetarg na działkę przy stadionie w 2023 roku

Od tej pory w „dziurze Solorza” – jak działkę ochrzcili wrocławianie, powstał staw, a w nim zagnieździły się ptaki i zwierzęta wodne, także te znajdujące się pod ochroną. Teraz władze miasta wracają z pomysłem na sprzedaż 5,5-hektrowej działki.

Nieruchomość posiada duży potencjał inwestycyjny. Lokalizacja powoduje, że teren zawsze był w zainteresowaniu potencjalnych inwestorów. Obecnie miasto nie prowadzi rozmów z inwestorami, ale wierzymy, że z chwilą pojawienia się oferty na giełdzie nieruchomości wraz z podaną ceną pojawią się potencjalni nabywcy.
Marcin Obłoza, Biuro Prasowe Urzędu Miasta Wrocławia

Miasto planuje ogłoszenie przetargu w pierwszej połowie 2023 r. Cena wywoławcza nie jest jeszcze ustalona. Według założeń wyniesie około 50 mln zł netto.

Drapacz chmur, hotel czy aquapark

O ostatecznym zagospodarowaniu działki zdecyduje jej nowy właściciel. Obowiązujący plan miejscowy przewiduje tam m.in.

• handel detaliczny,
  • gastronomię,

Powiększ obraz: Dokument z mapką działki przy Tarczyński Arena UM Wrocław
Dokument z mapką działki przy Tarczyński Arena

• usługi rozrywki,
  • obiekty kulturalne, kongresowe i konferencyjne, wystawienniczo-targowe,
  • hotele,
  • kryte urządzenia sportowe.

Na działce mogą także stanąć punktowce (najwyżej trzy) o wysokości do 120 metrów.

Decyzja o wznowieniu poszukiwań inwestora na działkę przy Królewieckiej wywołuje gorące komentarze mieszkańców Maślic. Część chce, aby teren został zachowany w formie, którą ma teraz.

Jednak sporo osób z okolicy podpowiada, co powinno zostać wybudowane w „dziurze Solorza”. Wśród propozycji jest galeria handlowa z kinem, parking, ale najczęściej wymieniany jest basen, a nawet aquapark, także w formule: basen plus staw.