wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:14

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Ruszyły przeglądy kominiarskie w lokalach komunalnych. Zobacz, dlaczego są tak ważne

Ruszyły przeglądy kominiarskie w lokalach komunalnych. Zobacz, dlaczego są tak ważne

Redakcja www.wroclaw.pl,

Kominiarze w trakcie kontroli www.wroclaw.pl
Kominiarze w trakcie kontroli

Jesień w Polsce oznacza początek sezonu grzewczego, a tym samym rosnące ryzyko pożaru w mieszkaniach oraz domach. Stąd „Czadowa Akcja”, w ramach której Urząd Miejski Wrocławia apeluje o wzmożoną czujność, kontrole urządzeń grzewczych, a także – nieustannie – o wymianę pieców niskiej klasy.

Reklama

W ramach „Czadowej akcji” we wrocławskich mieszkaniach komunalnych rozpoczęły się właśnie przeglądy kominiarskie. Dotyczą one wszystkich lokali, bez względu na sposób, w jaki są ogrzewane.

W sumie takim przeglądem objętych zostanie 1155 budynków gminnych, w których znajduje się 12 981 lokali mieszkalnych i usługowych.

Przegląd przewodów kominowych w budynkach gminnych

Wszystkie kontrole kominiarze zaczynają od sprawdzenia stanu technicznego przewodów kominowych ponad dachem. Potem przechodzą do mieszkań.

– W domach sprawdzamy przede wszystkim wentylację i podłączenia do urządzeń grzewczych. Czy ich stan techniczny jest dobry i czy prawidłowo funkcjonują. Taka kontrola zajmuje ok. 15 minut a naprawdę może nawet uratować komuś życie – podkreśla Maciej Rogala, mistrz kominiarstwa, prezes Krajowej Izby Kominiarzy we Wrocławiu. 

Do pożarów dochodzi najczęściej w rezultacie wad lub niewłaściwej eksploatacji urządzeń elektrycznych, gazowych oraz grzewczych. Jesień to także czas, gdy rośnie liczba zatruć tlenkiem węgla, nie bez przyczyny zwanym cichym zabójcą – jest niewidoczny, nie ma smaku ani zapachu. Badaniem poziomu tlenku węgla zajmują się strażnicy miejscy podczas kontrolowania instalacji grzewczych.

Z kolei, głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z nieszczelności, braku konserwacji (w tym czyszczenia), wad konstrukcyjnych, wreszcie niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi (w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe).

Kontrole kominiarskie to obowiązek

Miasto apeluje o wpuszczanie kominiarzy, by mogli przeprowadzić taką kontrolę.

– Lokatorzy informowani są zawsze o planowanej kontroli. Na drzwiach, odpowiednio wcześniej, wywieszana jest informacja z datą i godziną jej przeprowadzenia – mówi Aleksandra Lipertowska, rzecznik Zarządu Zasobów Komunalnych we Wrocławiu. – Podczas kontroli, każdy kominiarz ma przy sobie identyfikator z imieniem, nazwiskiem i numerem dokumentu. Jest zobowiązany, by go nam pokazać – dodaje.

Kontrola kominiarska w lokalu gminnym Kontrola kominiarska w lokalu gminnym, źródło: UMW

Każda kontrola przewodu kominowego kończy się protokołem. Jakie są najczęstsze nieprawidłowości?

– Najczęściej odnotowujemy zabrudzone i zatkane kratki wentylacyjne, samowolne przeróbki instalacji oraz spalanie śmieci, co niszczy piece i przewody kominowe. Dlatego prowadzimy specjalny rejestr zaleceń i sprawdzamy, czy są one przestrzegane – podkreśla Katarzyna Galewska, rzeczniczka prasowa Wrocławskich Mieszkań.

Kontrole kominiarskie we wrocławskich mieszkaniach komunalnych potrwają do 12 grudnia 2021 r. Obowiązek ich przeprowadzenia należy do zarządcy lokalu i wynika wprost z przepisów prawa budowlanego.

Nieprawidłowości zgłaszaj zarządcy

W przypadku kłopotów z ogrzewaniem lub przewodem kominowym dla bezpieczeństwa swojego i sąsiadów należy zgłosić taki fakt do odpowiedniego zarządcy. Jeśli administratorem budynku jest Zarząd Zasobu Komunalnego, numery telefonów i adresy e-mail do właściwych Biur Obsługi Klienta znajdują się na stronie internetowej jednostki. Poza godzinami pracy i w dni wolne należy kontaktować się w takich przypadkach z pracownikami BOK-ów, dzwoniąc pod telefony alarmowe. Z kolei awarie w zasobie należącym do Wrocławskich Mieszkań należy zgłaszać do Centrum Obsługi Mieszkańca lub filii COM. 

Jak chronić się przed czadem?

Podstawowym elementem zabezpieczenia przed zatruciem tlenkiem węgla jest właściwe użytkowanie instalacji grzewczej i dbanie o jej stan techniczny oraz regularne przeglądy. W mieszkaniach i lokalach, które są ogrzewane piecami i kotłami gazowymi, warto zainstalować czujnik tlenku węgla i dymu. Urząd Miejski Wrocławia apeluje również o wymianę pieca na nowy, bardziej ekologiczny. Jeszcze do końca roku można uzyskać dotację w wysokości 15 tys. złotych.

– W tym roku, w ramach programu Kawka Plus, mieszkańcy złożyli już ponad 2 tysiące wniosków o dofinansowanie wymiany pieca. Szacujemy, że w ramach tych wniosków oraz działań realizowanych w 118 budynkach w stu procentach gminnych uda się zlikwidować minimum 4 tys. kopciuchów – prognozuje Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Czytaj także: Czytaj więcej o akcji Zmień piec

Ponadto Straż Miejska Wrocławia posiada pięć mierników czadu. Urządzenie wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo strażników przy badaniu palenisk oraz daje możliwość prewencyjnego zbadania poziomu tlenku węgla. W wielu przypadkach potwierdzenie występowania czadu i szybka reakcja pozwoliły uniknąć tragedii.

Kontrole kominiarskie we Wrocławiu, źródło: UMWKontrole kominiarskie we Wrocławiu, źródło: UMW

W ramach „Czadowej Akcji” Urząd Miejski Wrocławia apeluje też do innych zarządców, by kwestie bezpieczeństwa traktowali priorytetowo.

O tym należy pamiętać dla własnego bezpieczeństwa

  • dobrze przewietrzaj mieszkanie,
  • nigdy nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych,
  • nie pal w pomieszczeniach otwartym ogniem,
  • nie zostawiaj urządzeń grzewczych bez nadzoru i zabezpieczenia,
  • korzystaj z bezpiecznych urządzeń grzewczych,
  • pamiętaj, że papieros to też źródło ognia,
  • nie trzymaj w domu łatwopalnych substancji (farby, benzyna, rozpuszczalniki itp.),
  • nie pal śmieciami - to zwiększa zagrożenie zatruciem i pożarem,
  • zachowaj czujność sąsiedzką: szybko reaguj na dym, swąd, alarmuj służby,
  • składowanie śmieci na korytarzach i strychach to też potencjalne źródło ognia,
  • zainstaluj czujniki czadu – to skutecznie wykrywa zagrożenie.

W razie podejrzeń o zagrożeniu natychmiast alarmuj służby:

  • Straż Pożarna - 998,
  • Pogotowie Ratunkowe - 999,
  • Numer alarmowy – 112.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl