wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Zespół Mazowsze – jubileusz i koncert we Wrocławiu
Kliknij, aby powiększyć
Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" materiały organizatorów
Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze"

Specjalny występ Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” można zawrzeć w liczbach – 120 tancerzy, śpiewaków, muzyków, 1500 kostiumów ze wszystkich regionów Polski na scenie Hali Stulecia już 19 października. Ale o „Mazowszu” można też powiedzieć, że to nie tylko fantastyczne show, ale przypominanie o pięknej polskiej tradycji.

Reklama

Mazowsze świętuje 65-lecie

Gdyby Mazowsze istniało w Wielkiej Brytanii, z całą pewnością patronatem i opieką objęłaby nad nim królowa, a zespół byłby marką narodową i najlepszym eksportowym skarbem. W Polsce z szacunkiem dla tego niezwykłego przedsięwzięcia bywało różnie, a wielu fanów występów Mazowsza skarżyło się, że częściej występuje za granicą niż w kraju. Teraz sytuacja jest bardziej sprzyjająca, bo tancerze i muzycy otrzymali nowy dom – Europejskie Centrum Promocji Kultury Regionalnej i Narodowej „Matecznik-Mazowsze” w Otrębusach, gdzie na co dzień ćwiczą i pracują. Obecne tournée zespołu odbywa się z okazji 65-lecia, niedługo Mazowsze świętować będzie okrągły jubileusz.

Wojenna umowa państwa Sygietyńskich

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca założono w 1948 roku, a optował za tym sam minister kultury i sztuki. Przez lata Mazowsze kojarzono z dwoma wielkimi postaciami – kompozytorem i etnografem Tadeuszem Sygietyńskim oraz jego żoną Mirą Zimińską-Sygietyńską, aktorką. Małżonkowie jeszcze na początku lat 40., w wojennej zawierusze, przyrzekli sobie, że gdy wojna dobiegnie końca, stworzą zespół. Byli twórcami sukcesu Mazowsza, dobierali repertuar, odbywali podróże po kraju w poszukiwaniu strojów ludowych, notowali przyśpiewki, jakie potem znalazły się w repertuarze zespołu. Najpierw tancerze i śpiewacy wykonywali głównie repertuar rodem z Mazowsza, potem jednak go poszerzono. Dziś podziwiać można stroje i pieśni z terenu całej Polski.

Polonezy, oberki, mazury

Mazowsze jest ambasadorem kultury ludowej. Oglądając występy, warto przysłuchiwać się utworom, bo są tam zawarte wszystkie nasze tańce – polonez, krakowiak, oberek, mazur, kujawiak. Rytmy, o których nierzadko pamiętamy, dziś wyłącznie słuchając Chopina („przemycał” ludowe melodie zwłaszcza w swoich mazurkach) albo Szymanowskiego. Tymczasem Mazowsze to także fantastyczne, wyjątkowo profesjonalnie przygotowane spektakle taneczne z choreografiami nawiązującymi do tych, jakie obowiązywały podczas uroczystości na dawnej polskiej wsi.

Koncert Mazowsza w Hali Stulecia 19 października o godz. 19.00. Bilety kosztują 65-100 zł i kupić je można przez portal biletin.pl, w kasie Hali Stulecia, bądź zamawiając przez e-mail: [email protected]

Koncert na 65-lecie Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”

Koncert na 65-lecie Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”

Koncert / Etniczna
Termin 19 października 2015 19:00

Miejsce Hala Stulecia we Wrocławiu

Zobacz

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl