Wystawa Mirosława Bałki na inaugurację domu kultury OP ENHEIM

W piątek 19 października podwoje otworzy dla zwiedzających OP ENHEIM, nowa prywatna instytucja kultury we Wrocławiu, która mieści się w odnowionej zabytkowej kamienicy przy placu Solnym 4 należącej niegdyś do rodziny Oppenheimów. Inauguracja będzie spektakularna, bo obejrzymy wystawę Mirosława Bałki, której kuratorką jest Anda Rottenberg.  

  • op enheim bałka

    Kamienica z Domem dla kultury OP ENHEIM otwiera się dla zwiedzających już 19 października.


Kamienica z bogatą historią

Barokową kamienicę, obecnie własność Fundacji OP ENHEIM (jej prezeską jest Violetta Wojnowski), wybudowano pod koniec XVII wieku. W latach 1890-1940 znajdowała się w niej siedziba Fundacji Oppenheim (słynnej bankierskiej rodziny) dla ubogich i potrzebujących. Choć piękny budynek przetrwał Festung Breslau, po 1945 roku, kiedy zorganizowano tu mieszkania dla lokatorów, stopniowo niszczał.

W 2013 roku miasto sprzedało kamienicę Violi Wojnowski za 5,5 mln złotych.

Akt erekcyjny wmurowano 28 września 2016 roku. Do podpisanego wtedy dokumentu dodano także list od Steffi Herz, której dziadkowie mieszkali w kamienicy przy pl. Solnym 4, a rodzice prowadzili tu słynny sklep z butami „Schuh Herz” z charakterystycznym znakiem serca (zdjęcie sklepu włożono także do kapsuły z aktem erekcyjnym). Po nocy kryształowej Steffi Herz wyjechała z Breslau, dziś mieszka w Buenos Aires.

Remont kamienicy Oppenheimów rozpoczął się w czerwcu 2016 roku i trwał do końca wiosny 2018. Po raz pierwszy można było zobaczyć pięknie odrestaurowane wnętrza w połowie czerwca, chętni mogli zwiedzić obiekt z przewodniczką. Od 19 października Dom dla Kultury OP ENHEIM będzie dostępny dla wszystkich chętnych.

Zobaczcie, jak odrestaurowano kamienicę przy placu Solnym 4 

Wystawa Mirosława Bałki na inaugurację domu kultury OP ENHEIM

Wystawa Mirosława Bałki na inaugurację domu kultury OP ENHEIM

Wernisaż / Wystawa / Dla wszystkich
Termin od 20 października 2018 do 31 grudnia 2018

Miejsce Dom dla Kultury OP ENHEIM

Zobacz

Wystawa Mirosława Bałki na inaugurację

Dom dla Kultury OP ENHEIM planuje sporo ciekawych wydarzeń w najbliższych miesiącach. Na otwarcie – wystawa „1/1/1/1/1” jednego z najbardziej cenionych na świecie polskich artystów – Mirosława Bałki – przygotowana ze słynną kuratorką, charyzmatyczną byłą już dyrektor warszawskiej Zachęty, Andą Rottenberg, która z rzeźbiarzem pracuje regularnie (ostatnio przy wystawie w Muzeum Śląskim w Katowicach).

Już 19 października podczas wernisażu w OP ENHEIM obejrzymy kompozycję Mirosława Bałki złożoną z czterech neonów układających się w zapis słowa „ojczyzna” po polsku, po niemiecku, po hebrajsku i po łacinie. „To samo pojęcie brzmi w każdym języku odmiennie, otrzymaliśmy więc tutaj odzwierciedlenie koncepcji jednego w wielości: z wyglądu są to cztery różne wyrazy, które znacząc to samo, znaczą co innego. Różne przecież mogło być myślenie o ojczyźnie kolejnych mieszkańców tej kamienicy. I różne odcienie tego pojęcia zawarte zostało w językach, którymi się posługiwali.” – można przeczytać w komentarzu Andy Rottenberg. 

– OP ENHEIM jest miejscem żywo przypatrującym się dynamice postępujących zmian tożsamościowych, kulturowych i historycznych, o czym świadczy premierowa dla nas wystawa Mirosława Bałki, nawiązującą do dziejów dawnego Domu Oppenheimów i losów jego mieszkańców – zwraca uwagę Kama Wróbel, dyrektor artystyczna OP ENHEIM.

Wystawę  „1/1/1/1/1” będzie można oglądać do grudnia.

Zgłoś uwagę